Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

05.01.2024

Підсумки основних подій регіонального медіапростору за 2023 рік, розбудова загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі МХ-7, реєстрація суб’єктів у сфері медіа. Про ці та інші питання йшлося під час заходів за участі представників Національної ради в областях цього тижня.

Вінницька область

3 січня представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик став учасником онлайн-наради, яка відбулася під головуванням т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислава Карандєєва. Предметом обговорення стала розбудова загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі МХ-7.

На території Вінниччини є низка районів, особливо на подністрянському прикордонні з Республікою Молдовою, які не охоплені цифровим сигналом. Це означає, що місцеві мешканці в основному дивляться супутникове телебачення. Саме тому завданням мережі МХ-7 є виправлення цієї ситуації, і недарма більшість передавачів цієї мережі знаходяться на півдні області: у містах Могилеві-Подільському, Ямполі, Піщанці.

Івано-Франківська область

4 січня представник регулятора в Івано-Франківській області Ігор Маслов був гостем програми «Варто знати» на радіо «Дзвони» у м. Івано-Франківськ.

З ведучим програми, отцем Ігорем Тузиком, обговорили багато актуальних питань щодо роботи місцевих медіа, зокрема:

  • імплементацію Закону України «Про медіа»;
  • стан інформаційного простору Прикарпаття та зміни, що відбулися протягом 2023 року;
  • розширення теле- та радіомовлення в області після проведених у другій половині 2023 року конкурсів на мовлення;
  • процес реєстрації друкованих та онлайн-медіа у краї;
  • реформування 5-ти комунальних медіа, які залишилися на Прикарпатті;
  • створення органів співрегулювання у сфері медіа.

Чернівецька область

Підсумки основних подій медіапростору Буковини за 2023 рік підбила представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук під час спілкування з журналісткою телеканалу «С4» Альвіною Абрамчук.

Для розвитку медіасфери регіону минулий рік є знаковим, зокрема:

  • на прикордонні на частоті 102,3 МГц у місті Новодністровськ почала мовити радіостанція «На своїй хвилі»;
  • визначилися переможці на цифрове місцеве мовлення у мультиплексі МХ-5 у Чернівцях – ТОВ «МТРК «Чернівці», у Новодністровську – ТОВ «ТРК «ТВА»;
  • споруджено й введено в експлуатацію мультиплекс МХ-7 (два передавачі працюють на території регіону).

Окрім того, відповідно до Закону України «Про медіа» буковинські медіа активно долучилися до процесу реєстрації в Національній раді. На сьогодні процес реєстрації уже пройшли:

  • друковані медіа – «Рідне слово», «Карпати», «Хотинські вісті», «Час», 12 друкованих видань Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, науковий журнал «Буковинський богословський вісник»;
  • онлайн-медіа – медіа-агентство «АСС» і «Буковинський журнал державної служби»;
  • ТОВ «Наші телеканали» (музичні телеканали – #НАШЕ music, МУЗВАР, #НАШЕ ретро) та ТОВ «ФТВ-Юкрейн» (про стиль життя, відпочинок, здоров’я, подорожі – fashiontv) здійснюватимуть мовлення без використання радіочастотного спектра за технологією інтернет-мовлення.

За словами Любові Нечипорук, для Чернівецької області – прикордонного й багатонаціонального регіону – розширення території покриття, поліпшення теле- і радіосигналу, збільшення кількості суб’єктів медіа є вкрай необхідними й важливими. «Розбудова медійного простору дасть можливість забезпечити мешканців області насамперед оповіщенням про надзвичайні ситуації, а також якісною та об’єктивною інформацією», – акцентувала представниця медіарегулятора.

Чернігівська область

Чернігівські медійники разом із представницею Національної ради в регіоні Іриною Сенченко стали учасниками онлайн-тренінгу «Як медійникам використовувати штучний інтелект», організованого представником Інституту масової інформації в Чернігівській області Павлом Пущенком.

Експерт із цифрової безпеки Павло Бєлоусов поділився з присутніми своїми знаннями:

  • як працюють інструменти з елементами «ШІ»;
  • ChatGPT Plus та GPTs (аналіз даних, робота з текстом, зображеннями);
  • огляд інструментів для роботи з зображеннями, голосом, тощо;
  • як перевірити контент на причетність «ШІ».

Важливою подією стали «Медіапідсумки 2023 року», які провели у хабі ІМІ «Медіабаза. Чернігів». У дружньому колі зібралися представники телеканалів і радіокомпаній, місцевих видань, а також представники медіарегулятора та Інституту масової інформації, щоби підбити підсумки минулого медійного року.

Чернігівська журналістика, на думку місцевих медійників, стала більш професійною за останній рік.

Серед важливих аспектів медійного року Ірина Сенченко зупинилася на:

  • імплементації медійного законодавства; впровадженні реформи; реєстрації медіа;
  • запуску державного мультиплексу МХ-7;
  • розширенні мереж вітчизняного мовлення, побудові нових веж;
  • збагаченні більшістю мовників своїх ефірів якісними новинами, новими проєктами й програмами, попри важкі виклики війни і брак кадрів;
  • конкурсах на мовлення.

Шеф-редакторка «Суспільне.Чернігів» Алла Скорик зауважила, що 2024 рік, на жаль, буде важчим, ніж попередній. Водночас, за словами керівника Чернігівської медіагрупи Ярослава Сухомлина, у Чернігівській області більш професійним стає журналістське середовище, є повага серед колег. «Дуже показово, що всі хочуть вчитися й розвиватися», – сказав він.

 «2023 рік можна вважати роком якості контенту, а «у 2024 році треба йти ще глибше й ширше», – наголосив Андрій Тіток, продюсер новин «Суспільне.Чернігів».

«Ми вижили і втрималися» – ці слова стали лозунгом 2023 року друкованих видань Чернігівщини. Регіон, за словами редакторки газети «Весть» Ольги Макухи, залишається унікальною областю, де вижила друкована преса. «У нас є два обласних і два міських потужних видання. І дуже важливо, що наші газети стають мультимедійними»,- додала вона.