Як в областях впроваджується Закон України «Про медіа», скільки друкованих і онлайн-медіа уже встигли зареєструватися в Національній раді, чи готові місцеві комунальні медіа реформуватися у публічні, чим живуть медіа Херсонщини після деокупації частини області. Про ці та інші питання йшлося під час заходів за участі представників Національної ради в областях цього тижня.
Вінницька область
21 грудня в офіційному медіацентрі Вінницької обласної військової адміністрації представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик провів брифінг для журналістів щодо процесу впровадження положень Закону України «Про медіа» у 2023 році.
- Була проаналізована ситуація з аудіальними та аудіовізуальними медіа.
- Йшлося про початок мовлення у мультиплексі МХ-7, що дасть змогу збільшити покриття території Вінницької області сигналом ефірного цифрового телебачення до 96%.
Упродовж року на виконання положень нового Закону статус суб’єкта у сфері друкованих медіа одержали 26 організацій. Крім того, значна частина заяв перебуваються зараз на розгляді в Національній раді.
З онлайн-медіа ситуація дещо інша, адже в цьому сегменті реєстрація є добровільною. Відтак ідентифікатор наразі одержала одна компанія, а 8 подали документи до медіарегулятора.
- На брифінгу йшлося і про ситуацію з публічними аудіовізуальними медіа, провайдерами аудіовізуальних сервісів та про спільне регулювання. Завершився брифінг детальним аналізом захисту інформаційного простору Вінниччини.
Напередодні Вадим Мазурик розповів про інформаційний простір Вінницької області Вченій раді КЗВО «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж». Цей навчальний заклад нещодавно отримав статус суб’єкта у сфері друкованих медіа, він видає фаховий збірник «Вісник науково-методичних досліджень ВГПК». Представник Національної ради також одержав Подяку адміністрації гуманітарно-педагогічного коледжу від його директора Костянтина Войцехівського.
Сумська область
На Сумщині реалізовуються заходи з виконання Дорожньої карти розбудови інформаційного простору. Про зміни, які відбулися в медіа ландшафті, громаду Сумщини поінформувала представниця Національної ради в області Лариса Якубенко. Вона, зокрема, розповіла про те, що
- у м. Дружбі Шосткинського району й селищі Краснопіллі Сумського району на підставі дозволів Національної ради на тимчасове мовлення вийшла в ефір радіостанція Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України (позивні «Армія ФМ – радіо сильних, радіо вільних»);
- АТ «НСТУ» вилучило з ліцензії на мовлення телеканалу «ПЕРШИЙ»11-й ТВК у м. Тростянці і 38 ТВК м. Шостці, а також анулювало ліцензію на мовлення «СУСПІЛЬНЕ СУМИ» на 41 ТВК у м. Тростянці.
Це рішення суспільного мовника пов’язане із запуском цифрової загальнонаціональної телевізійної мережі МХ-7 у метровому діапазоні. Після консультацій з фахівцями ДП «УДЦР», КРРТ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України було вирішено, що одночасне використання цієї мережі й аналогового формату недоцільне;
- до участі в конкурсі на мовлення на вільних цифрових телеканалах із місцевою і регіональною категорією покриття в МХ-5 регулятор допустив дві місцеві телекомпанії Сумської області – ТОВ «ТК «СТС» (м. Суми) і ПрАТ «Шосткинська телевізійна компанія «Телеком-сервіс» (м. Шостка). Конкурс відбудеться на засіданні 28 грудня 2023 року.
Херсонська область
Представник Національної ради у Херсонській області Сергій Мовчан зустрівся із журналістами інформаційного агентства Укрінформ і поспілкувався, зокрема, про телевізійний сигнал у Херсонській області, зрадників у медіа Херсонщини, про те, як відновлюють українське мовлення на звільненій території і де на тимчасово окупованій території можна «ловити» українське телебачення. З матеріалом можна ознайомитися за посиланням.
Також він поспілкувався з журналістами медіаплатформи «Вгору». Говорили про вороже мовлення на Херсонщині і поточний стан медіа.
Чернігівська область
Упродовж тижня представництво Національної ради у Чернігівській області аналізувало дані гендерного моніторингу. Його провели протягом другого півріччя 2023 року стосовно дотримання гендерного балансу в інформаційних сюжетах новин місцевих телеканалів. Найближчим часом результати моніторингу будуть представлені громадськості і медіа.
Цього тижня представниця медіарегулятора надавала консультації і роз’яснення для суб’єктів медіа. Окремо було зібрано керівників комунальних медіа на зум-нараду для обговорення процесу реорганізації комунальних телерадіорганізацій. Говорили про те, як саме триває процес реформи та на якому етапі місцеві комунальні медіа.
- Наразі в області працюють дві радіоорганізації Радіо Борзна і КП «РО «Короп ФМ» та два телеканали «Телеканал Прилуки» і «Новий Чернігів» комунальної форми власності. За повідомленням керівників, уже проведені переговори із засновниками, тривають консультації з юристами і триває процес підготовки документації. Сам процес реформування чернігівські компанії планують розпочати пізніше (відповідно до ст. 38 Прикінцевих положень Закону України «Про медіа»). Однак, як провадити діяльність у перехідний період законом не визначено, через що є певні складнощі.
- Комунальна радіокомпанія «Короп ФМ» увійшла в пʼятірку медіа зі всієї України для пілотного проєкту Національної асоціації медіа. Їй буде надано юридичну допомогу і підтримку у процесі реформування комунального медіа в публічне від початку до завершення.