Обговорення Стратегії діяльності медіарегулятора на 2024-2026 рр., наради-консультації з керівниками аудіовізуальних медіа, тренінги, вручення відзнак Національної ради працівникам галузі – про події в регіонах нашої країни за участі представників Національної ради.
Волинська область
Представниця Національної ради у Волинській області Лілія Бойко привітала колектив редакції «Сім’я і дім. Народна трибуна» Почесною грамотою Національної ради з нагоди Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку. Це перша комерційна радіостанція Волині, яка розпочала мовлення у 2003 році і до сьогодні звучить в ефірі Луцька на частоті 102,4 МГц.
Лілія Бойко 30 листопада відвідала Волинську обласну друкарню, де видаються майже всі місцеві часописи. Відповідно до Закону України «Про медіа» друковані видання є суб’єктами медіа і мають реєструватися в Національній раді. Станом на сьогодні у Волинській області зареєстровано майже 150 друкованих видань.
Львівська область
Представник Національної ради у Львівській області Тарас Шоробура відвідав місто Броди для вручення грамоти Національної ради Андрію Олійнику – заступнику директора КП ТРК «Броди» Бродівської міської ради (радіомовлення на частоті 88.8 МГц у м. Броди, позивні «Броди ФМ – настрій в тобі»). Також Андрій Олійник є музичним редактором радіостанції, ведучим прямих ефірів та автором багатьох радіопрограм, зокрема, «Нафталін», «Друге дихання», «Цікаві історії з цікавими людьми». На телеканалі «Броди» він працює спортивним оглядачем.
Під час перебування у Бродах представник медіарегулятора проконсультував головну редакторку газети «Голос відродження» Надію Забокрицьку щодо процесу реєстрації у Національній раді, як того вимагає Закон України «Про медіа».
Видання виходить щоп’ятниці накладом 1 150 примірників. Попри значну кількість різного виду сучасних медіа бродівська громада активно черпає інформацію з цього медіаресурсу.
Сумська область
Представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко проконсультувала керівників аудіовізуальних медіа Сумщини щодо діяльності телерадіоорганізацій з урахуванням положень Закону України «Про медіа» та актуальних рішень медіарегулятора.
Вона поінформувала про те, що через три місяці втрачає чинність рішення Національної ради від 24.02.2022 №221, яким регулятор на початку повномасштабного вторгнення спростив процедуру відступу від програмних концепцій мовлення.
Лариса Якубенко пояснила, що тепер компанії на підставі Закону України «Про медіа» для отримання тимчасового відступу від умов ліцензії мають звернутися до Національної ради із відповідною заявою з обґрунтуванням причин та обсягу умов, що не можуть бути ними дотримані, а також із зазначенням строку такого тимчасового відступу. За її словами, законодавством не передбачено надання медіарегулятором тимчасового відступу від умов ліцензії в разі припинення мовлення в обсязі понад 35 відсотків загального обсягу мовлення, визначеного умовами ліцензії.
Оскільки наступного року в деяких суб’єктів у сфері медіа закінчуються строки дії ліцензій, Лариса Якубенко нагадала мовникам про нові терміни подання документів до Національної ради для продовження терміну їх дії: не раніше ніж за 180 днів та не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії ліцензії. Також було акцентовано на частих помилках, яких припускаються ліцензіати при заповненні форм і заяв до Національної ради під час процесу ліцензування та участі у конкурсах на отримання ліцензій на мовлення, зокрема, при поданні відомостей щодо структури власності.
Представниця медіарегулятора звернула увагу на нові аспекти проведення планових перевірок телерадіоорганізацій з огляду на вимоги Закону України «Про медіа» (тижневі моніторинги замість добових; обчислення частки європейського й національного продуктів тощо).
Окрім того, Лариса Якубенко розповіла про результати проведення моніторингів на основі методології Національної ради щодо гендерної збалансованості у рекламі, новинних сюжетах і програмах телеканалів. Місцеві телекомпанії, акцентувала вона, намагаються дотримуватися гендерного балансу при створенні контенту. Проте моніторингами було зафіксовано брак фемінітивів, що є однією з ознак недотримання гендерного балансу в ефірах місцевих мовників.
Чернівецька область
Представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук взяла участь у телепроєкті «Що коїться» на телеканалі «С4» й поспілкувалася в ранковому ефірі з ведучою Оксаною Сопрович про нещодавно затверджену медіарегулятором Стратегію його діяльності на 2024-2026 роки.
Любов Нечипорук поінформувала аудиторію про окреслені на найближчі три роки основні напрями діяльності регуляторного органу. Вона акцентувала, що цей документ розроблено вперше. До його створення були залучені державні органи, медійна індустрія та громадськість.
Також представниця регулятора відповіла на запитання про зміни в медійному просторі Чернівецької області, розвиток мереж аудіовізуальних та аудіальних медіа, особливості регулювання діяльності різних видів медіа під час воєнного стану тощо.
Чернігівська область
У Чернігові відбувся дводенний тренінг щодо написання грантових заявок на медійні проєкти за участі представниці Національної ради Ірини Сенченко. Цей захід для місцевих медійників «Медіабаза Чернігів» організував Інститут масової інформації.
Координатор «Медіабаза Чернігів» Павло Пущенко зупинився на таких важливих позиціях:
- основні гравці (до прикладу, основні донори/урядові організації (USAID SIDA тощо); донори/неурядові організації (Internews);
- де шукати? (фінансування, консультування та тренінги, матеріальну допомогу);
- конкурс заявок;
- успішні кейси (поради щодо написання успішних грантових заявок).
Долучилися також фахівці з «Інтерньюз Україна» (щодо конкурсу та особливостей заповнення заявки).
Наталія Нілова (Інститут масової інформації) розповіла про особливості заповнення бюджету грантових заявок і вимоги до фінансової звітності за проєктами. А редактор газети «Наше слово» та сайту «Сусіди Сіті» Олександр Назаренко поділився досвідом підготовки та реалізації медійних проєктів у Чернігівській області.
Учасники тренінгу охоче ділилися досвідом своїх успішних кейсів грантових заявок. Головна редакторка видання «Новини Городнянщини» Світлана Томаш, яка проживає і працює в прикордонній громаді Чернігівщини, розповіла про рідну газету, свою волонтерську діяльність та взаємодію з донорськими організаціями.