Національна рада: про нашу роботу в регіонах

17.05.2024

Медійники цього тижня поглиблювали свої знання законодавства. Акредитація журналістів, бронювання вузькопрофільних спеціалістів медіагалузі, перехід у публічне аудіовізуальне медіа, реєстрація медіа – такі теми розглядалися за участі представників Національної ради під час організованих заходів. А студенти одного із черкаських закладів вищої освіти поділилися, як працюють з  інформацією, вчаться її розуміти та оцінювати наслідки її впливу на психіку.

Вінницька область

Про соціальні проєкти, що стосуються інформаційної гігієни, формування інститутів громадянського суспільства і боротьби з ворожими фейками, спілкувався представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик зі Світланою Пустовіт. Вона є зареєстрованим суб’єктом у сфері онлайн-медіа.

 • Раніше цього року були внесені до Реєстру інформаційний сайт «I-VIN.INFO», а також сторінки у Facebook, Instagram, TikTok, канали в YouTube та Telegram. Тобто за спектром зареєстрованих видів онлайн-медіа це медіа є найбільшим на території Вінницької області.

Говорили про перспективу співпраці і те, яким чином представництво медіарегулятора в області може долучитися до цієї важливої справи.

Волинська область

Із представниками друкованих медіа спілкувалася цього тижня представниця Національної ради у Волинській області Лілія Бойко. Зосередилися на правилах зазначення вихідних даних, ведення обліку і зберігання примірників друкованих медіа, розміщенні реклами лікарських засобів, методів профілактики, діагностики, лікування та реабілітації, послуг народної медицини та захисті дітей від потенційно шкідливої інформації.

Вона зустрілася із

 • керівництвом Волинського національного університету імені Лесі Українки, який видає 25 наукових журналів. Тепер університет бажає отримати ще й реєстрацію суб’єкта у сфері онлайн-медіа;
 • заслуженим журналістом України, редактором всеукраїнського тижневика «Вісник +К» Хотимчуком Євгеном Яковичем. Пан Євген зареєстрував у Національній раді 26 друкованих видань, на які можна натрапити в різних куточках нашої держави. Сьогодні його справу продовжують троє синів.

Також Ліля Бойко взяла участь у онлайн-форумі «Ветерани-шлях додому», який має на меті вдосконалення державної політики підтримки ветеранів і ветеранок, а також членів їх сімей, родин зниклих безвісти та полонених військовослужбовців і військовослужбовиць.

Житомирська область

Представник регулятора на Житомирщині Іван Натикач провів зустріч з колективом теле- і радіомовника «Коростеньмедіа» – єдиного в області лінійного медіа, яке поки що залишається у статусі комунального підприємства. Йшлося про трансформацію мовника у публічне аудіовізуальне медіа – цей процес уже розпочато.

 • Медійники підготували документи про зміну статусу підприємства, що наразі перебувають на розгляді відповідних постійних комісій Коростенської міської ради. Після цього питання змін буде внесене до порядку денного найближчого сесійного засідання.

Компанія прагне бути серед перших в Україні медіа, хто отримає статус публічного аудіовізуального медіа.

Закарпатська область

З ініціативи представника Національної ради у Закарпатській області Володимира Цаповського 14 травня у пресцентрі Закарпатської ОВА відбулася чергова зустріч із керівниками місцевих медіа. Основною темою стало бронювання вузькопрофільних спеціалістів медійної галузі.

 • Докладну інформацію про порядок і критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, розповів директор департаменту економічного та регіонального розвитку Закарпатської ОДА Тарас Триндяк.

Івано-Франківська область

13 травня представник регулятора в Івано-Франківській області Ігор Маслов зустрівся із працівниками групи компаній, які працюють під брендом «РАІ» – ТОВ «Телерадіокомпанія «РАІ» і ТОВ «Телекомпанія «РАІ».

 • Вони є суб’єктами у сфері аудіовізуальних медіа, аудіальних медіа, онлайн-медіа та провайдером аудіовізуальних сервісів.
 • Генеральний директор компаній Андрій Русиняк нещодавно зареєструвався суб’єктом у сфері друкованих медіа, оскільки видає газету «Регіональне Агентство Інформації».

Під час зустрічі обговорили:

 • розвиток мереж радіомовлення «РАІ», стан підготовки компанії до початку мовлення в м. Івано-Франківську;
 • результати гендерних моніторингів ефірів місцевих студій телебачення;
 • вимоги до правил роботи ефірних медіа у Дні пам’яті, яких у травні чотири;
 • виконання вимог щодо обсягу україномовних телеканалів і радіоканалів у пакетах, провайдерів аудіовізуальних сервісів тощо.

Полтавська область

Представниця Національної ради у Полтавській області Лілія Миронович 16-18 травня бере участь у триденному тренінгу «Нове медійне законодавство та преса». Його організувала для друкованих медіа ГО «Платформа прав людини» у Полтаві. Серед спікерів тренінгу – відомі медіаюристи: член Національної ради Олександр Бурмагін, Ольга Вдовенко, Микола Гринищак, Євген Воробйов.

На тренінг прибули представники друкованих медіа Полтави, Кременчука, Миргорода, Лубен, Машівки, Чутового, а також гості з інших областей – Києва, Харкова тощо.

Медійники мають змогу поглибити знання нового законодавства й отримати відповіді на конкретні запитання. Зокрема, йдеться про:

 • роль Закону України «Про медіа»;
 • реєстрацію друкованих та онлайн-медіа;
 • питання акредитації журналістів;
 • відповідальність медіа за порушення вимог законодавства;
 • механізм співрегулювання в медіа тощо.

Рівненська область

Лілія Гринюк, представниця Національної ради у Рівненській області, провела онлайн-нараду з керівниками друкованих медіа. Говорили про вимоги Законів України «Про медіа» і «Про рекламу».

 • Розглянули питання обов’язкової ідентифікації реклами, вихідних даних та надсилання контрольних примірників до Національної ради, контентні обмеження та захист прав дітей у медійному просторі.

Хмельницька область

Розвиток медійного простору у Шепетівській територіальній громаді обговорили представниця медіарегулятора у Хмельницькій області Олена Гавінська і  шепетівський  міський голова Віталій Бузиль. Представниця медіарегулятора зауважила, що органи місцевого самоврядування мають право надавати державні та інші види державної підтримки лише зареєстрованим медіа, а також замовляти в них роботи і послуги. Також до структури власності суб’єктів у сфері аудіовізуальних медіа не можуть входити органи місцевого самоврядування, їх структурні підрозділи, а також юридичні особи, засновані ними.

 • Наразі Національна рада зареєструвала 2 шепетівські газети. На розгляді перебуває заява про реєстрацію провайдера аудіовізуальних сервісів, що надає послуги у м. Шепетівці.
 • Шепетівка – одне з трьох міст Хмельниччини, не беручи до уваги обласний центр, де працює місцеве телебачення.

Черкаська область

В офісі представниці Національної ради в Черкаській області Надії Горбаченко 13 квітня відбулося практичне заняття «Основи медіаграмотності». Його слухачі – студенти освітньої програми «Політична філософія» Черкаського державного технологічного університету.

 • Студенти поділилися, як на разі сприймають різнопланову інформацію, як вчаться її розуміти, усвідомлювати наслідки її впливу на психіку, як опановують нові способи спілкування на основі невербальних форм комунікації за допомогою технічних засобів.

Надія Горбаченко акцентувала увагу слухачів, що сьогодні в умовах війни кожен член нашого суспільства має оволодіти механізмом критичного осмислення й коригування інформації, вміти інтерпретувати, аналізувати й оцінювати інформаційні матеріали, розуміти їх суть, адресну спрямованість, мету, викривати приховане значення і спроби маніпуляції. Під час практичного заняття розібрали теми:

 • інформаційний шум;
 • маніпуляція та фейки;
 • як аналізувати медіа і те, що вони поширюють;
 • як протидіяти пропаганді агресора.

Чернігівська область

Ірина Сенченко, представниця Національної ради у Чернігівській області, взяла участь у відкритті центру бізнес-консультування у Національному університеті «Чернігівська політехніка». До презентації проєкту були запрошені представники влади, бізнесу, громадських організацій та активісти міста.

 • Мета проєкту – залучити фахівців, сформувати команди спеціалістів, які будуть допомагати консультаціями представникам бізнесу. Особлива увага в проєкті – підсилення ролі жінок, створення гендерно рівних можливостей. (За інформацією обласного центру зайнятості у 2023 році жінки відкрили понад 150 тис ФОПів і очолили понад 10 тис компаній. Кожен новий ФОП відкривають жінки).
 • Експертні команди навчатимуть три категорії підприємців, а також самозайнятих осіб і працівників найму. 

Ірина Сенченко  звернула увагу учасників проєкту на потребу підтримки медіабізнесу. Наразі в кожній місцевій компанії схожі проблеми і запити: немає ринку реклами, терміново потрібні кадри (технічні спеціальності),  є потреба у грантових програмах щодо технічного забезпечення і навчання працівників. 

Із представником радіохолдингу  «Тавр Медіа» Володимиром Гончаревським обговорили мовлення радіостанції «Рокс Україна». ТОВ «ТРМК «Унісон плюс» має ліцензію на цілодобове мовлення в Чернігові на хвилі 107.7 МГц. Проговорили діяльність компанії під час повномасштабної війни, виклики та завдання для медійників загалом.