Національна рада: про нашу роботу в регіонах

07.06.2024

Про можливості розширення місцевого теле- і радіомовлення, утвердження в суспільстві толерантності й медіаграмотності, функціонування медіасфери в часи війни, роль журналістів і журналістики у воєнний і повоєнний час – ці та інші питання були в полі зору наших представників цього тижня. Також вони вручали відзнаки представникам медіагалузі до Дня їхнього професійного свята. Більше про події, до яких були залучені представники Національної ради, – у щотижневому регіональному дайджесті.

Вінницька область

3 – 4 червня у Вінниці відбувся дводенний тренінг для регіональних медіа «ЄС: просто про складне. Вінниччина», організований Представництвом Європейського Союзу в Україні. У роботі форуму взяла участь Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова.

Під час тренінгу розглядались прикладні питання висвітлення в медіа історії створення Європейського Союзу, перспективи України щодо вступу до організації, солідарність ЄС з Україною в часи війни, підтримка громадянського суспільства в Україні. Окремим кейсом були надані корисні поради для журналістів.

Учасником тренінгу став представник медіарегулятора у Вінницькій області Вадим Мазурик.

5 червня Вадим Мазурик провів брифінг для журналістів в офіційному медіацентрі Вінницької ОВА, тема якого – «Проєкт Національної ради України «Компетентні медіа – демократичне і толерантне суспільство».

Представник Національної ради акцентував увагу, що цей проєкт спрямований на утвердження толерантного ставлення до осіб і окремих груп українського населення, подолання стереотипних уявлень, поглиблення медіаграмотності й сприяння розвиткові якісної журналістики.

На брифінгу йшлося про конкретні заходи, присвячені важливим темам функціонування медійного простору в часи війни: формування чітких меседжів у медіа щодо ветеранів; запобігання різних форм дискримінації; убезпечення дитячої аудиторії від шкідливої інформації.

6 червня Вадим Мазурик взяв участь у нагородженні медійників Вінниччини до професійного свята – Дня журналіста. Цьогоріч Національна рада відзначила своїми грамотами трьох вінницьких журналістів: Тараса Борисюка, Олександра Миронова та Анатолія Савченка. Тарас і Олександр наразі є військовослужбовцями ЗСУ, знаходяться у бойових частинах. Анатолій Савченко – активний волонтер, який здійснив 118 волонтерських рейсів на схід України.

Волинська область

Під час зустрічі представниці Національної ради у Волинській області Лілії Бойко з начальником Волинського обласного відділу Західної філії державного підприємства «Український державний центр радіочастот» Олегом Кузнєцовим та його заступником Сергієм Бойко йшлося про радіочастотний спектр регіону та можливість розширення місцевого радіомовлення.

Значну увагу приділили мовленню на прикордонні. Сигналом українських телемовників покрито близько 95 відсотків території Волинської області.

Також представниця медіарегулятора у День журналіста спільно з журналістами Волинської області  взяла участь у богослужінні, яке відправив митрополит Луцький і Волинський Михаїл у кафедральному соборі Святої Трійці.

Дніпропетровська область

Представниця Національної ради у Дніпропетровській області Олена Демченко отримала Подяку від Дніпропетровської обласної організації НСЖУ, разом із якою рік працювали над тим, щоби всі регіональні друковані медіа пройшли процедуру реєстрації вчасно й без складнощів.

Вперше на Дніпропетровщині відзнаку Національної ради з нагоди Дня журналіста отримало друковане медіа.

Обласна газета  «Вісті Придніпров’я» цьогоріч відзначає 25 річчя із дня свого заснування. Вона була першим виданням у Дніпропетровській області, яке подало до Національної ради документи для реєстрації як суб’єкта у сфері друкованих медіа.

Івано-Франківська область

4 червня на запрошення журналістки Наталії Асатурян представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов взяв участь у записі програми «Тема дня» на «Суспільне Івано-Франківськ».

Говорили про:

  • стан медійного простору Івано-Франківської області через рік після початку дії Закону України «Про медіа»;
  • як просувається реєстрація друкованих та онлайн-медіа на Прикарпатті;
  • звернення Національної ради до медіа щодо дотримання положень постанови Кабінету Міністрів №566 від 17.05.2024 про комплекс заходів та заборон щодо обмеження реклами азартних ігор;
  • реформування пʼяти комунальних медіа Прикарпаття в місцеві публічні аудіовізуальні медіа, на якому етапі цей процес.

7 червня Ігор Маслов взяв участь у зустрічі голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації – начальника обласної військової адміністрації Світлани Онищук з журналістами прикарпатських медіа.

Мав приємну нагоду привітати колег із професійним святом і отримав від Івано-Франківської ОВА Подяку за вагомий внесок у розвиток інформаційного простору області, активну громадянську позицію та з нагоди професійного свята – Дня журналіста.

Закарпатська область

З нагоди професійного свята – Дня журналіста –  у вестибюлі Закарпатської ОДА відбулася церемонія нагородження журналістів Закарпаття. Урочиста подія супроводжувалася виступом знаменитого Академічного камерного хору «Кантус».

Нагороди журналістам вручали:

  • голова Закарпатської ОВА Віктор Микита;
  • голова Закарпатської обласної ради Роман Сарай;
  • представник Національної ради у Закарпатській області Володимир Цаповський.

Почесними грамотами Національної ради нагороджені:

  • Павло Федака (газета та телеграм-канал «Трибуна»);
  • Каріна Риган (головна редакторка телеканалу «М-Студіо»).

Рівненська область

На робочій зустрічі представниці Національної ради у Рівненській області Лілії Гринюк із начальником Рівненського обласного відділу Західної філії державного підприємства «Український державний центр радіочастот» Антоном Маняком йшлося про можливість розширення на території регіону місцевого телерадіомовлення.

Також обговорили радіочастотний спектр області, зокрема на прикордонні.

За результатами останніх досліджень ефіру теле- і радіосигнал українських медіа в регіоні покращився.

Фахівці Центру постійно працюють над попередженням несанкціонованого втручання в частотний простір і виявленням завад, які можуть перешкоджати роботі телекомунікаційних мереж чи мереж операторів мобільного зв’язку.

Разом зі спеціалістом секретаріату Лілія Гринюк здійснила робочу поїздку на північ Рівненщини, під час якої поспілкувалися з головним редактором газети «Полісся» Семеном Полюховичем, що у Зарічному, та головною редакторкою видання «Сарненські новини» в Сарнах Світланою Ляшко.

Під час зустрічей з керівниками медіа зробили спільний огляд примірників газет щодо дотримання медійного і рекламного законодавства. Зокрема, наявності та відповідності вихідних даних, означення рекламної інформації тощо.

Також цього дня здійснили моніторинг теле- і радіопрограм, які можна отримати у вільному доступі в цифровій мережі Т2.

За результатами аналізу, майже 40 українських телеканалів можна дивитися у відмінній якості, за умови, що цифрова мережа споживача (тюнер, антена) налаштована відповідно до рекомендацій фахівців.

По усій лінії кордону можна чути передачі трьох програм Суспільного мовника: «УР-1», «Промінь» та «Радіо Культура»; а також програми «Армія ФМ», «Львівської хвилі», «Перець ФМ».

На запрошення обласного осередку НСЖУ разом із спеціалістом представництва медіарегулятора в області Лілія Гринюк долучилася до урочистостей з нагоди Дня журналіста. У Рівненській області зареєстровано майже пів сотні медіаорганізацій. Журналісти працюють в онлайн-медіа, друкованих виданнях, на радіостанціях і телекомпаніях, пресслужбах. Обласна спілка журналістів налічує пів тисячі членів і членкинь, серед яких і ті, які багато десятків років пропрацювали в ЗМІ (військові кореспонденти, священники, поети, піснярі, фотографи).

У переддень професійного свята поспілкувалися з колегами на актуальні теми й привітали відзнаками Національної ради.

Сумська область

Представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко долучилась до форуму «Стіни Сумщини: перспективи відновлення регіону», що відбувся у Києві у рамках спецпроєкту «Стіни, що все чули». Захід ініційований сумським інформаційним ресурсом «Кордон.Медіа» за підтримки USAID.

Команда воєнних журналістів «Кордон.Медіа» із 2022 року працює у прикордонних громадах Сумської області, у зоні бойових дій та фіксує воєнні злочини росії проти України.

Метою форуму стало обговорення потреб відновлення регіону та привернення уваги світової спільноти до війни росії проти України.

Сотні кілометрів по сумському прикордонню, 14 прифронтових громад, понад 300 авторських світлин пошкоджених і зруйнованих російськими загарбниками об’єктів цивільної інфраструктури Сумщини -– такий результат роботи знімальних груп «Кордон.Медіа», представлений ексклюзивною виставкою «Стіни Сумщини». 

За словами Лариси Якубенко, масштаб руйнувань культурної спадщини та закладів освіти Сумщини вражає. Розголос наслідків бомбардувань та артилерійських обстрілів регіону в інформаційному просторі країни важливий для привернення уваги світової спільноти до подій в Україні. Не випадково одна з дискусійних панелей форуму – «Сумщина у фокусі уваги: навіщо говорити про нас на весь світ».

Серед учасників форуму – представники іноземних донорів та інвесторів, лідери думок, працівники пошкоджених об’єктів, експерти галузі, активісти й волонтери. Усі вони упевнені, що за увагу світу до війни в Україні треба боротися.

«Тиша робить справедливість слабкою», – наголосила Оксана Романюк, директорка Інституту масової інформації. А докторка політичних наук, професорка Сумського державного університету Андріана Костенко вважає медіа реальним інструментом адвокації України перед колективним Заходом щодо відновлення Сумщини.

Тернопільська область

Напередодні свята Дня журналіста у Тернополі відкрилась виставка-музей друкованої преси Тернопільщини, на яку була запрошена представниця медіарегулятора у Тернопільській області Оксана Новосельська.

Ініціатор створення виставки-музею – заслужений журналіст України Богдан Новосядлий, який очолює редакцію газети «Сільський господар».

Виставка знайомить з унікальними друкованими виданнями, створеними за останні 100 років на теренах регіону.

Оксана Новосельська провела нараду з друкованими медіа регіону в Тернопільському пресклубі з нагоди Дня журналіста.

Під час наради спілкувались про:

  • медіаграмотність;
  • положення Законів України «Про медіа» та «Про рекламу», зокрема щодо наявності й відповідності вихідних даних, означення рекламної інформації.

Під час заходу були вручені грамоти Національної ради колективу газети «Сільський господар», журналісту та шеф-редактору ПП «ТРО «Тернопіль-Медіа» Балуцькому Сергію та фахівчині Тернопільської філії АТ «НСТУ» Андрушко Наталії.

Херсонська область

Представник Національної ради у Херсонській області Сергій Мовчан взяв участь у записі подкасту для проєкту «Люди Х» на радіо X.ON 87.7 Fm – особливі люди Херсонщини.

Говорили про:

  • реформу медійного законодавства;
  • повноваження регулятора у контексті Закону України «Про медіа»;
  • окупацію регіону;
  • вороже мовлення на Херсонщині й свавілля окупантів на тимчасово окупованих територіях;
  • колаборантів-медійників тощо.

Хмельницька область

Про роль журналістів і журналістики у воєнний час і після Перемоги говорила цього тижня представниця Національної ради у Хмельницькій області Олена Гавінська у передачі «Країна майбутнього» в етері телеканалу TV7+ (ТОВ ТК «Проскурів») із Хмельницького та в інтерв’ю газеті «Подолянин» із Кам’янця-Подільського.

У «Країні майбутнього» учасники дискутували з приводу того, як війна змінила журналістів і журналістику, як описувати воєнні події, про стан регіональних і місцевих медіа, можливості залучення грантових коштів, тиск на журналістів, а також про те, якою бачать журналістику після нашої Перемоги.

В інтерв’ю «Подолянину» представниця медіарегулятора розповіла про медійну реформу, підсумки реєстрації суб’єктів у сфері медіа Кам’янеччини, Стратегію діяльності Національної ради. Також Олена Гавінська поінформувала про роботу місцевих друкованих медіа Швеції та державну систему їхнього субсидіювання. Окремо зупинилася на проєкті з підтримки й відновлення українських регіональних і місцевих медіа «Відновлення медіа: бути почутими», над яким вона працює в складі учасників Міжнародної тренінгової програми «Розвиток медіа та демократичне регулювання медіа в нову цифрову епоху».

Чернігівська область

Цього тижня представниця Національної ради на Чернігівщині Ірина Сенченко провела зустрічі з представниками телерадіокомпаній і друкованих медіа та спільно з начальником Чернігівської обласної військової адміністрації Вʼячеславом Чаусом вручила відзнаки Національної ради до Дня журналіста.

Зокрема, почесні грамоти Національної ради були вручені:

Юлії Смоляр (Семенець) – журналістці ТОВ «Редакція газети «Весть».

У друкованому виданні Юлія працює з 2014 року. Вона забезпечує роботу медіапростору на прикордонних територіях. Пише про спротив окупантам, військові злочини росіян, відбудову Чернігова та приміських громад, воїнів-Героїв, жінок, які працюють в тилу для забезпечення фронту.

Таліні Тарасенко – журналістці видання «Челайн» (ТОВ «Челайн медіа груп»). Таліна не змогла бути присутньою, тому відзнаку було передано керівникові видання Павлу Солодовнику.

Із перших днів деокупації Чернігівської області Таліна Тарасенко активно висвітлює наслідки війни, фіксує злочини російських окупантів на Чернігівщині, займається волонтерською діяльністю, долучається до благодійних зборів, підтримує захисників. Її матеріали завжди збалансовані, висвітлюють теми повно, з дотриманням журналістських стандартів. Таліна є співавтором медійного проєкту (українською та англійською мовами) «Нескорена Чернігівщина: реальні історії війни» (друкована книга).

Сєргєю Карасю – журналісту сайту Чернігова «0462.ua» та газети «Чернігівські новини: сім днів» (ТОВ «ЧМГ»).

Сєргєй Карась системно висвітлював життя Чернігівського регіону в постблокадний період. Нині він проводить активну роботу як журналіст і висвітлює роботу волонтерського руху, проводить інтерв’ю із захисниками та їх родичами, робить аналітичні матеріали про діяльність місцевих органів влади.

Також Ірина Сенченко зустрілася з колективом Суспільного мовника «Суспільне Чернігів» і через шеф-редакторку Аллу Скорик передала почесні відзнаки медіарегулятора;

Ірині Мельник – ведучій програм філії АТ «НСТУ «Чернігівська РД».

Ірина Мельник – досвідчена редакторка, ведуча та інтерв’юєрка, яка майстерно з дотриманням журналістських стандартів розкриває героїв інтерв’ю. Особливу увагу приділяє темам військової служби, ветеранської політики, війни, воєнних злочинів і покарання за них, демографії та економіки в умовах війни.

Аліні Євсюковій –  кореспондентці «Суспільне Чернігів».

Головна тема, яку вона висвітлює в своїх матеріалах, – воєнні злочини російських військових, скоєні під час наступу російської армії у лютому-березні 2022 року.

Олексію Жернову –  відеографу «Суспільне Чернігів».

Відео, створені Олексієм, вирізняються не лише високою якістю зображення й звуку, а й нестандартним баченням картинки, що дозволяє максимально розкрити тему та героя.