Національна рада: про нашу роботу в регіонах

24.05.2024

Навчати дітей і дорослих – медіаграмотності, критичному сприйняттю інформації, захисту персональних даних. Зі школяриками і державними службовцями, працівниками місцевого самоврядування на такі важливі теми розмовляла цього тижня представниця у Чернігівській області Ірина Сенченко. А зі студентами, які вивчають цифрові медіа, разом створювала контент представниця на Черкащині Надія Горбаченко. Найбільше уваги цього тижня отримали друковані медіа. Розповідаємо про те, чим жив медіапростір у регіонах за участі наших представників.

Вінницька область

Представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик 22 травня мав зустріч із творчим колективом вінницької газети «33-й канал». З головним редактором Анатолієм Жучинським обговорили нинішню ситуацію з друкованими медіа на Вінниччині, різноманітні аспекти впровадження в життя Закону України «Про медіа».

 • Медіарегулятор упродовж січня – березня цього року зареєстрував 5 видань цього медіахолдингу, одного з найпотужніших на території області.

Волинська область

Із працівниками редакції «Волинської газети» зустрічалася представниця Національної ради у Волинській області Лілія Бойко. Обговорили правила маркування і розміщення реклами, вимоги щодо повідомлення своїх вихідних даних, як надсилати контрольні примірники видання.

 • Нещодавно видання зареєструвалось і отримало ідентифікатор у Реєстрі суб’єктів у сфері медіа.
 • Головний редактор газети Володимир Данилюк і художній редактор Михайло Троцюк із перших днів повномасштабного вторгнення служать у лавах Збройних сил України.

Івано-Франківська область

8 медіа, що видаються в обласному центрі, зібралися на розмову із представником Національної ради в Івано-Франківській області Ігорем Масловим. Під час зустрічі, що відбулася 23 травня у приміщенні підприємства «Медіа-центр Апостол», обговорили законодавчі норми – як щодо обмеження до змісту інформації,  так і розміщення реклами.

Ігор Маслов звернув увагу присутніх, що стаття 48 Закону України «Про медіа» зобов’язує суб’єктів у сфері друкованих медіа надсилати до Національної ради контрольні примірники кожного випуску друкованого медіа в електронній формі (за наявності).

Оскільки редактори друкованих видань мали з собою примірники газет і журналів, відразу проаналізували всі проблемні питання.

Домовились, що такі зустрічі мають стати регулярними.

 • Станом на 23 травня в Івано-Франківській області зареєстровано 52 суб’єкти у сфері друкованих медіа, що видають 45 журналів і 40 газет.

Хмельницька область

Проаналізували свої видання і зробили роботу над помилками представниця Національної ради у Хмельницькій області Олена Гавінська разом із представниками місцевих друкованих видань. 

 • Під час розмови вона звернула увагу, що свідоцтва про реєстрацію, видані органами юстиції, втратили чинність 31 березня, і зареєстровані друковані медіа мають повідомляти присвоєний Національною радою ідентифікатор.

Також у вихідних даних слід повідомляти:

 • офіційну або зареєстровану назву друкованого медіа;
 • номер випуску друкованого медіа і дату його виходу у світ;
 • індекс видання, розповсюджуваного за передплатою;
 • тираж відповідного номера друкованого медіа;
 • поштову адресу, телефон, адресу електронної пошти суб’єкта.

На прикладі газет, які представники медіа взяли із собою, перевірили, як вони дотримуються норм законодавства про рекламу. Акцентували, що для друкованих медіа немає рекламних квот, але є обов’язок повідомити в умовах передплати кількість реклами в загальному обсязі видання.

Також Олена Гавінська розповіла про роботу місцевої преси у Швеції, з якою знайомилася під час перебування у цій країні.

Черкаська область

На запрошення Тетяни Бондаренко, завідувачки кафедри журналістики, реклами та PR-технологій Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, представниця медіарегулятора у Черкаській області Надія Горбаченко відвідала практичне заняття майбутніх медійників, які планують стати професійними телевізійниками та радійниками.

У студії навчально-телевізійної лабораторії «Студентського телебачення» долучилася до створення чергового випуску програми «Твоя вичерпна розмова» – підбирала і кадрувала відеоматеріали для перекриття слів ведучої.

Надія Горбаченко ознайомила студентів, які вивчають дисципліну «Цифрові медіа», з основними новелами Закону України «Про медіа», а також історією телерадіопростору Черкащини, наймолодшої області України, якій цього року виповнилося 70 років.

 • Канал «Студентське телебачення ЧНУ ім. Б. Хмельницького» був створений 2 липня 2014 р. На сьогодні відеоконтент каналу налічує 581 відео, яке можна переглянути на платформі Youtube, на офіційній сторінці FB кафедри журналістики, реклами та PR, а також в Instagram. Один з останніх відеопроєктів «Mova_v_trendi» – про інноваційні технології навчання української мови – особливо популярний серед черкащан.

Чернігівська область

Ірина Сенченко, представниця Національної ради у Чернігівській області на запрошення адміністрації  школи провела урок з медіаграмотності для найменших школяриків. Він був приурочений до тижня самоорганізації освітніх закладів Чернігова.

 • Споживання інформації малечею, їхній час у мережах зросли в рази під час повномасштабної війни. Окрім ігор і розваг,  діти сьогодні у гаджетах читають новини, шукають інформацію, спілкуються, вчаться.  Спільне завдання усієї медійної спільноти України – приділяти їм максимальну увагу та вчити критичному споживанню інформації. 

Ірина Сенченко проговорила інформацію щодо прав дітей, якщо їх залучають до медіавиробництва контенту, про важливість дозволів від батьків, алгоритми взаємодії тощо. Приділила увагу безпечному споживанню інформації і правилам захисту особистих даних. Навіть встигли погратися в медійників та потренуватися! Малеча проявила неабиякий інтерес і запевнила, що вже визначилася із професією – хочуть бути медійниками. 

Також цього тижня Ірина Сенченко була викладачем і для державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування. Вона провела навчальний семінар на тему «Медіаграмотність та інформаційна безпека».

Висвітлили такі питання:

 • Діяльність Національної ради і рік впровадження медійної реформи.
 • Телерадіопростір Чернігівської області та інформаційна безпека: що, де і як?
 • Фейки. Як читати новини і не наражатися на небезпеку?
 • Особливості інформаційної безпеки в умовах війни. 

Докладно зосередилися на роботі соціальних мереж, адже останнім часом збільшилася кількість скарг на зломи акаунтів і роботу шахраїв. Представниця розповіла  про  алгоритми роботи мережі «Фейсбук» і питання безпеки персональних даних. Як і що робити, якщо сторінку зламали, як діяти якщо публічна сторінка не доступна тощо. Навчання організував і провів Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації.