Національна рада: наші новини з регіонів

02.08.2024

Виконання мовних квот теле- і радіомовниками, дотримання гендерного балансу в програмах новин, розвиток українського мовлення, у тому числі на прикордонних і прифронтових територіях, були в полі зору представників медіарегулятора в областях цього тижня. Про те, що відбувалося в регіонах, розповідаємо далі.

Івано-Франківська область

Ігор Маслов, представник Національної ради в Івано-Франківській області, 1 серпня зустрівся з керівництвом ТОВ «Телерадіокомпанія «Галстрім» – провайдера аудіовізуальних сервісів у обласному центрі.

Під час зустрічі обговорили ключові аспекти Закону України «Про медіа» щодо роботи провайдерів:

  • склад універсального медіасервісу для Івано-Франківської області і забезпечення доступу до нього;
  • вимоги до телеканалів та радіоканалів у пакетах програм провайдера;
  • впровадження системи умовного доступу для обмеження перегляду дітьми певних каналів;
  • правила трансляції звукового ряду для закордонних програм;
  • облік кількості користувачів і звітування Національній раді;
  • процедуру внесення провайдерами змін до реєстру;
  • відповідальність за порушення медійного законодавства.

«Галстрім» надає послуги в Івано-Франківській області через кабельні аналогові і цифрові мережі, а також інтернет (IPTV).

Львівська область

Разом із представниками місцевих ефірних телеканалів працівники представництва Національної ради у Львівській області  Тарас Шоробура і Ярина Далявська обговорили дотримання гендерного балансу в новинах. Про результати проведеного моніторингу розмовляли з Яриною Капітан («ПЕРШИЙ ЗАХІДНИЙ»), Іриною Цвігун («ПРАВДА ТУТ ЛЬВІВ») і Андрієм Дідоводюком («NТА»).

Під час зустрічі йшлося про особливості такого моніторингу, його значення, а також розглянули документи, що визначають засади державної політики з утвердження гендерної рівності в медіа.

Результати моніторингу показали, що новинні сюжети львівських телеканалів помірно гендерно нестереотипні і збалансовані щодо гендерних ролей. У новинних сюжетах не зафіксовано гендерно стереотипних висловлювань. Телеканали Львова у мові сюжетів не дискримінують за статтю, зовнішнім виглядом чи соціальною роллю, однак мало висвітлюють події з життя людей старшого віку (60+), особливо жінок, а також не використовують гендерно паритетну лексику.

Тарас Шоробура ще раз наголосив на важливій ролі медіа у забезпеченні рівних можливостей для чоловіків та жінок у всіх сферах життя суспільства.

Сумська область

Брифінг для місцевих медіа провела представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко в офіційному медіацентрі Сумської ОВА. Вона розповіла про масштабний проєкт підтримки українських мовників на прикордонних і прифронтових територіях.

Проєкт, започаткований Національною радою спільно з фондом «Партнерство за сильну Україну», є відповіддю на виклики, пов’язані з масштабною агресією росії та гібридною війною проти України. Він охоплює 16 частот у стратегічно важливих областях: Сумській, Чернігівській, Харківській, Донецькій, Херсонській, Запорізькій та Одеській.

Фонд взяв на себе зобов’язання фінансувати витрати мовників на трансляцію програм Концерном РРТ. Загальна сума компенсації становитиме близько 4 млн гривень. У Сумській області в рамках цього проєкту вже розпочали мовлення «Громадське радіо» у місті Дружбі та радіостанція «NovaLine» у селищі Краснопіллі.

Представниця медіарегулятора підкреслила, що проєкт допоможе забезпечити важливим українським контентом жителів прикордонних територій, які потерпають від ворожих інформаційних атак.

Крім того, Національна рада продовжила на десять років ліцензії двом радіомовникам у Сумах: компанії «Нова Хвиля» («Power FM») і ТОВ «ТРК «Топ-радіо» («Шлягер»).

Лариса Якубенко відзначила, що Сумщина залишається серед лідерів виконання мовних квот. Моніторинги першого півріччя 2024 року показали, що всі місцеві й регіональні медіа області забезпечують 100% ведення програм українською мовою, у тому числі новин. Радіомовники транслюють 78% пісень державною мовою.

Черкаська область

Головною темою робочої зустрічі представниці Національної ради у Черкаській області Надії Горбаченко з Тальнівським міським головою Василем Сідьком стала діяльність місцевого ТОВ «Тальнівський телецентр «Альфа». Міська рада є співзасновником цього товариства.

Під час зустрічі розглянули низку важливих питань:

  • якою є процедура повідомлення про зміни у структурі власності медіакомпанії;
  • яка відповідальність за несвоєчасне оновлення інформації в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа.

Спілкувалися про стратегії збереження й розвитку місцевого телебачення, а також проаналізували теперішню ситуації в медіапросторі Тальнівщини.

Зустріч сприяла кращому розумінню правових аспектів і викликів у роботі місцевих медіа.

Чернівецька область

Представниця медіарегулятора у Чернівецькій області Любов Нечипорук у прямому ефірі радіостанції «Буковинська хвиля» поспілкувалася з ведучою Мариною Скінтей про:

  • передбачені законодавством мовні квоти для телевізійних і радіомовників;
  • виконання цих законодавчих норм буковинськими телеканалами і радіостанціями у першому півріччі цього року.

У період із 1 січня по 30 червня 2024 року регіональне представництво медіарегулятора перевірило виконання мовної квоти в ефірі телекомпаній і радіостанцій Буковини.

  • Середня частка програм державною мовою за тиждень на телеканалах регіону становила 99%, середня частка програм новин державною мовою за тиждень – 99%.
  • Загальний обсяг моніторингів – 1050 годин, проаналізовано 5 ліцензіатів, проведено 10 тижневих моніторингів.
  • Загальний тижневий обсяг програм державною мовою в ефірі лінійних аудіовізуальних медіа становив: «С4» – 100%, «Чернівецький промінь» – 100%, «tva» – 98%, «Суспільне Чернівці» – 98% (з урахуванням того, що на  телеканалах «tva» і «Суспільне Чернівці» 2% становили програми мовою національної меншини, офіційною мовою Європейського Союзу, – румунською).

Також проаналізовано ефіри 6 ліцензіатів-радіомовників, проведено 6 тижневих моніторингів.

  • Загальний обсяг моніторингів за тиждень становив 924 години.
  • Тижневий обсяг програм новин державною мовою – 100%, середня частка пісень впродовж доби державною мовою – 68%.
  • Середня частка пісень державною мовою в ефірі лінійних аудіальних медіа області упродовж доби становила: «tva fm» – 100%, «На своїй хвилі» – 97%, «Сок fm» – 83%, «Сі чотири» – 44%, «Радіо 10» – 41%, «Буковинська хвиля» – 41%.

Ведення програм на усіх буковинських радіостанціях здійснюється винятково українською мовою.