Національна рада: наші новини з регіонів

23.08.2024

Для представників Національної ради в областях цей тиждень був насичений подіями з нагоди Дня Незалежності України і Дня Державного прапора України. Вони активно брали участь у святкових заходах, круглих столах, онлайн-зустрічах, прямих ефірах, вручали представникам медіа відзнаки Національної ради. Також спілкувалися з волонтерами, громадськістю, представниками медіа. Важливою подією став воркшоп, присвячений проблематиці збереження української ідентичності етнічних українців, які проживають на території тимчасово окупованого Криму. Докладніше про події за участі наших представників у щотижневому регіональному дайджесті.

Автономна Республіка Крим і м. Севастополь

22 серпня в рамках діяльності Ради когнітивної деокупації, яка діє при Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим, на базі Національного університету «Києво-Могилянська академія» до Дня Незалежності відбувся воркшоп, присвячений проблематиці збереження української ідентичності етнічних українців, які проживають на території тимчасово окупованого Криму.

Захід ініціювала Крайова Рада Українців Криму (КРУК) – інститут національної самоорганізації українців, які є представниками української громади Криму, за підтримки фонду «Партнерство За Сильну Україну». У ньому взяли участь близько 30 громадських активістів,  представників медіа і державних органів влади України.

Воркшоп невипадково був проведений саме напередодні Дня Державного прапора України та Дня Незалежності України! Проблематика збереження й розвитку спільноти етнічних українців Криму як до тимчасової окупації півострова, так і після 2014 року дуже мало артикулюється в українському суспільстві та органах державної влади. Вважається, що оскільки етнічні українці є представниками титульної нації, їх права на території всієї України захищені однаково потужно. Насправді це далеко не так.

  • Наприклад, для деяких представників державних органів стало несподіванкою інформація про те, що станом на 2014 рік із більше ніж 500 шкіл Кримського півострова тільки у 7 школах навчання проводилося українською мовою, і навіть далеко не в усіх школах Криму існували класи з українською мовою вивчення.

Цим і скористався ворог, коли в лютому 2014 року почав тимчасову окупацію частини території України саме з Криму – єдиного регіону України, де українці становлять меншість від загального населення.

  • На сьогодні етнічні українці в Криму є однією з найбільш дискримінованих етнічних спільнот, щодо яких окупанти вчиняють політики стирання ідентичності, застосовуючи у тому числі елементи геноциду.
  • Відкрита демонстрація на території тимчасово окупованого Криму Державного прапора України і навіть носіння елементів одягу у поєднанні, яке нагадує кольори українського прапора, є підставою для притягнення людини до адміністративної або кримінальної відповідальності з боку окупантів.

Під час воркшопу обговорювалися заходи, які потрібно зробити вже зараз і конче необхідно буде робити після фізичної деокупації Криму в чотирьох сферах: діяльність медіа, освіта, культура, політика пам’яті.

Всі учасники воркшопу впевнені, що час деокупації Криму наближається і незабаром над Кримським півостровом знову замайорить український стяг!

Вінницька область

«Україна: символ незламності та стійкості». Круглий стіл із такою назвою організували Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Валентина Отамановського і  Громадська рада при Вінницькій обласній раді до Дня Незалежності України та Дня Державного прапора України. Представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик у своєму виступі на круглому столі охарактеризував медійний ландшафт Вінниччини, розповів про значення інформаційного спротиву в часи війни, а також докладно зупинився на проєкті Національної ради «Компетентні медіа – демократичне і толерантне суспільство».

23 серпня Вадим Мазурик взяв участь у церемонії підняття Державного прапора України у Вінниці, в якій брали участь керівники області, міста, представники громадських організацій та медійники.

Також цього тижня він взяв участь у заході Національної спілки журналістів України, який організатори назвали #nsju_Vn_Reboot. Це спроба створити нову платформу для творчих ідей, обміну досвідом, навчання, а  головне – концентрації зусиль журналістської спільноти, спрямованих для наближення Перемоги.

Вадим Мазурик отримав Подяку голови НСЖУ Сергія Томіленка.

Волинська область

З нагоди Дня Незалежності України представниця медіарегулятора у Волинській області Лілія Бойко привітала колектив «Редакції «Нове життя», який був відзначений Почесною грамотою Національної ради. Нагороду передали працівникам редакції.

Івано-Франківська область

На території історико-меморіального музею імені Степана Бандери у селі Старий Угринів Івано-Франківської області відбулась урочиста церемонія підняття Державного Прапора України на найвищому стяготримачі регіону.

  • На заході були присутні заступник голови обласної державної адміністрації Віталій Ільчишин, голова обласної ради Олександр Сич, правоохоронці Івано-Франківщини, військовослужбовці Збройних сил України, представники державних установ регіону і громадськості краю.

Представник Національної ради в області Ігор Маслов разом з іншими учасниками заходу хвилиною мовчання пом’янув загиблих героїв України, які віддали свої життя за незалежність і територіальну цілісність нашої держави.

Також Ігор Маслов взяв участь у круглому столі на тему «Робота з дезінформацією і фейками в інформаційному просторі Прикарпаття», що відбувся в Івано-Франківську. Ініціатором його проведення було ТОВ «Агентство правових технологій», суб’єкт у сфері онлайн-медіа. Подія зібрала експертів і представників медійної сфери Прикарпаття для обговорення актуальних проблем галузі, що стосуються поширення російської пропаганди й дезінформації та протидії їм.

  • Учасники круглого столу обговорили зростання впливу соціальних мереж, зокрема Telegram, на поширення фейкової інформації та російської пропаганди в Україні.
  • Ігор Маслов нагадав учасникам заходу, що реєстрація суб’єктів у сфері онлайн-медіа відповідно до Закону України «Про медіа» відбувається тільки на добровільній основі. «Ми можемо сказати про будь-яку газету або журнал, хто за ними стоїть, хто керівник, де розміщені редакції. Онлайн-медіа реєструються за добровільним принципом і відповідно певна частка цих медіа залишаються, так би мовити, в тіні», – акцентував він.

Луганська область

Напередодні державних свят України представник Національної ради в Луганській області Володимир Горобець долучився до онлайн-зустрічі «Українські ініціативи довоєнного Донецька». Захід організувало провідне регіональне видання «Східний варіант».

  • Це незалежне медіа, створене журналістами Донбасу, об’єктивно висвітлює місцеві події.

Дискусія, приурочена до свят, зосередилась на українських рухах, що діяли в місті до 2014 року, підтверджуючи його національну ідентичність.

Учасники обговорили передвоєнну ситуацію в регіоні, згадали прояви громадянської мужності активістів, які відстоювали український Донецьк. Окрему увагу приділили місцевому Євромайдану і драматичним подіям того часу.

На завершення Володимир Горобець привітав колег зі святами і висловив сподівання на швидке визволення окупованих територій.

Одеська область

23 серпня у приміщенні Одеської регіональної організації Національної спілки журналістів України відбулися урочисті заходи з нагоди Дня Прапора і Дня незалежності України.  У них взяли участь голова Одеської регіональної організації Юрій Работін, представник Національної ради України в Одеській області Олександр Салабай, журналісти і волонтери.

Журналісти області мали змогу долучитися до зустрічі онлайн.

Олександр Салабай привітав присутніх, розповів про досягнення та проблематику медіапростору Одещини, а також зупинився на особливостях реалізації Закону України «Про медіа» в регіоні. Відповів на запитання журналістів та взяв участь в дискусіях.

Рівненська область

Представниця Національної ради у Рівненській області Лілія Гринюк разом із головною спеціалісткою секретаріату Русланою Радзіховською взяли участь в урочистих заходах з нагоди Дня Державного Прапора, які були організовані керівництвом області й міста. Серед присутніх були військовослужбовці, представники громад Рівненщини, духовенства, народні депутати, працівники силових структур.

Під час урочистостей відбулось підняття державного прапора на найвищій щоглі області. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять тих, хто віддав своє життя за Україну.

Лілія Гринюк також взяла участь у проєкті телеканалу «ITV Media Group», приуроченому до 33-ї річниці Незалежності України. Долучилася до гостей програми, в якій говорили про надбання, втрати, культуру і спорт. Порушили і тему медіаграмотності громадян і роботу медіа під час війни.

Сумська область

Напередодні Дня Незалежності України представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко взяла участь у презентації монографії «Українська інформаційна безпека: філологічний складник». Її підготували науковці кафедри журналістики та філології факультету іноземної філології та соціальних комунікацій Сумського державного університету.

  • У науковій монографії були використані матеріали моніторингів і перевірок телерадіокомпаній та провайдерів аудіовізуальних сервісів Сумщини за 2015 – 2021 рр., надані Ларисою Якубенко. 

Головна спеціалістка офісу представниці Національної ради у Сумській області Юлія Ніколаєва під час робочої поїздки до міста Ромни й селища Недригайлів провела моніторинги провайдерів аудіовізуальних сервісів щодо дотримання умов розповсюдження іноземних лінійних медіа; складу універсального медіасервісу і частки програм державною мовою.

Окрім того, були проведені консультації з керівниками компаній ТРК КТ «Ідеал» і ПП «ТРК РКТ-2». Увагу було зосереджено на необхідності своєчасного внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа в частині переліку або кількості теле – і радіоканалів, що плануються до розповсюдження.

Також Юлія Ніколаєва поспілкувалася з представниками місцевих аудіовізуальних і друкованих медіа щодо дотримання законодавчих норм суб’єктами у сфері медіа та важливості поширення гендерно збалансованого контенту.

  • У зустрічі взяли участь Павло Ключник (газета «Вісті Роменщини»), Юрій Вовченко і Аліна Коломієць (газета «Тандем-прес»), Олексій Холод (радіостудія «Спектр»), Раїса Волошина і Каріна Яковенко (радіостудія «Ромен»).

Харківська область

19 серпня з нагоди 370-річчя міста-героя Харкова, а також до Дня Державного прапора України і Дня незалежності  України в Арт-ХАБі «Мистецька фортеця» відбувся спеціальний святковий захід. Його організували ГО «Захист заради перемоги» під патронатом і за підтримки Департаменту культури Харківської міської ради, депутатів Богодухівської місцевої ради. Представниця Національної ради у Харківській області Ірина Панченко та спеціалістка секретаріату Наталія Голованова були запрошені на святкування.

  • Представниця поспілкувалася з волонтерами, громадськістю, працівниками харківських медіа.  Торкнулися напрямів розвитку мистецького і медіапростору Харківщини, відзначили посилення патріотичних тенденцій у символіці обласного центру. Наголошено на важливості національної теми в малюнках юних живописців, у виступах місцевих співаків, музикантів, поетів, композиторів і танцюристів.

Вельми плідним виявилося спілкування працівників представництва Національної ради з харків’янами.

  • Відвідувачі урочистостей подивилися виставку «Харків. Незламне місто – майбутнє для нащадків», «Харків очима дітей» та послухали добре відомих і вже улюблених артистів агіткультгрупи ГО «Захист заради перемоги».
  • Грала скрипачка Наталя Бабарук, позивний «Скріпочка», співали Ніна  Шестакова, Ян Харитонов. Лариса Глущенко, Альбіна Житеньова, Вікторія Гіголаєва, Олена Старікова. Це були воєнні і ліричні пісні, на задньому плані йшли кадри руйнування Харкова і перших спроб його відродження, а також хроніки поїздок волонтерів «ЗЗП» на фронт із виступами для бійців ЗСУ у хвилини відпочинку. Багато хто у залі витирав сльози.

Діти, автори виставки, отримали цінні подарунки. Члени агіткультгрупи отримали грамоти.

22 серпня в офісі представництва Національної ради у Харківській області Ірина Панченко передала Почесну грамоту Національної ради головній редакторці газети «Маяк» із Богодухова Тетяні Лучинській. Нею медіарегулятор відзначив працю колективу газети до Дня Незалежності України.

Хмельницька область

Напередодні Дня Незалежності у програмі «На часі» МТРК «Місто» відбулась дискусія за участі представниці Національної ради у Хмельницькій області Олени Гавінської. Разом з ведучою Тетяною Самсонюк вони обговорили основні аспекти свободи преси й розвитку медіа в Україні.

Основні теми розмови були такими:

  • взаємозв’язок між свободою країни та незалежністю медіа;
  • вплив нового законодавства на діяльність медіа;
  • майбутнє українських ЗМІ після перемоги;
  • виклики воєнного часу для журналістів.

Окрему увагу приділили трансформації комунальних телерадіокомпаній у місцеві публічні аудіовізуальні медіа. Олена Гавінська роз’яснила:

  • необхідність і переваги такого перетворення;
  • етапи процесу;
  • роль і повноваження наглядової ради;
  • очікувані результати для громади.

Попри можливість відтермінування цих змін до післявоєнного періоду МТРК «Місто» вже розпочала процес трансформації, демонструючи прогресивний підхід до розвитку місцевих медіа.

Також Олена Гавінська долучилася до урочистостей з нагоди державних свят. У дендропарку «Поділля» обласного центру відбулася церемонія підняття Державного Прапора за участі громадськості. Присутні вшанували пам’ять загиблих героїв та невинних жертв окупації. Традиційно цю важливу подію висвітлювали регіональні медіа Хмельниччини, підкреслюючи єдність суспільства у відзначенні національних свят.

Чернівецька область

Напередодні 33-ої річниці Незалежності України представниця медіарегулятора у Чернівецькій області Любов Нечипорук в ефірі телеканалу «tva» обговорила з Вадимом Пелехом питання забезпечення інформаційної безпеки на Буковині та важливості розбудови мережі цифрового телебачення.

У День Державного Прапора вона на запрошення радіостанції «Сі чотири» взяла участь у прямому ефірі, присвяченому 33-ій річниці Незалежності нашої Держави.

  • Представниця регуляторного органу й ведучі радіостанції Олександра Александрюк і Влад Черних говорили про важливість відзначення пам’ятних дат в історії становлення української державності, зокрема і в ефірах лінійних аудіовізуальних і аудіальних медіа, а також віддання належної шани героям, які загинули у боротьбі за незалежність і державний суверенітет України.
  • Любов Нечипорук привітала буковинців з Днем Державного Прапора і Днем Незалежності України. Нині, наголосила вона, особливо важливо пам’ятати, якими зусиллями українці виборювали і виборюють незалежність для своєї країни.

Також з нагоди Дня Державного Прапора вона взяла участь в урочистостях, що відбулися біля найбільшого в регіоні стягу. На заході також були присутні начальник Чернівецької обласної військової адміністрації Руслан Запаранюк, перший заступник голови Чернівецької обласної ради Микола Гуйтор, Чернівецький міський голова Роман Клічук, військові, представники громадськості і буковинських медіа.

Чернігівська область

На запрошення редакції газети «Вісник» Ірина Сенченко, представниця медіарегулятора в області, разом із головним спеціалістом представництва Наталією Пустовіт долучилися до щотижневої наради. За круглим столом у головного редактора Сергія Народенка відбувалося обговорення кожного матеріалу газети, що тільки вийшла з друку.

  • Нарада проводилась для двох видань – «Чернігівського вісника» і газети «Весть», адже із 2002 року колектив вирішив працювати спільно на два видання.

Спільно з колективом Ірина Сенченко обговорила аспекти медійного законодавства, звернула увагу на норми щодо розміщення реклами для друкованих медіа, обговорили дотримання гендерного балансу в матеріалах.