Чи доступне білоруське мовлення у прикордонних населених пунктах Волині; як працюється провайдерам на деокупованих територіях Харківщини; з якими труднощами стикаються друковані медіа на Чернігівщині; мовами яких національних меншин працюють медіа на Буковині. З цими та іншими питаннями працювали представники Національної ради в областях цього тижня. Розповідаємо докладніше.
Волинська область
Моніторинг телерадіопрограм на прикордонні з Білоруссю провела цього тижня представниця Національної ради у Волинській області Лілія Бойко. Вона їздила у робочу поїздку до населених пунктів, що за кілька кілометрів від кордону. У селищі Ратному Ковельського району у цифровій мережі Т2 доступний сигнал 36 українських програм, 4 з яких місцеві й регіональні. У с. Кортелісах, де відстань від білоруського кордону близько 3 – 5 км, у цифрі наявні 7 українських програм. Сигналу білоруських телемовників у цих населених пунктах немає, проте мовлення білоруських радіоканалів зафіксовано.
У селищі Ратному Лілія Бойко також зустрілася з головним редактором газети «Ратнівщина» Дмитром Морозом. У редакції колеги обговорили стан виконання друкованим медіа вимог Законів України «Про медіа» і «Про рекламу» в частині розміщення вихідних даних, обов’язкової ідентифікації реклами та інформаційного наповнення часопису.
Представниця Національної ради на Волині ще взяла участь у тренінгу «Медіаграмотність 2.0: що потрібно знати, щоб не потрапити на гачок пропаганди». Захід відбувся у волинському ветеранському просторі «Плюс Плюс++». Усі учасники мали можливість висловити думку і приєднатися до обговорення. Лілія Бойко пояснила присутнім основні вимоги Закону України «Про медіа».
Івано-Франківська область
7 серпня представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов і головна спеціалістка секретаріату представника Ірина Куйбіда зустрілися онлайн з головним редактором та журналістами приватного підприємства «Телерадіокомпанія «НТК» (м. Коломия), які задіяні у виробництві новин на телеканалі.
- Вони обговорили результати моніторингів щодо дотримання гендерного балансу в сюжетах новин телекомпаній області, і «НТК» зокрема. Моніторинги були проведені у першому півріччі 2024 року.
- Йшлося про використання гендерно толерантної лексики; на конкретних прикладах проаналізували результати моніторингів телерадіокомпанії «НТК».
- Коломийських медійників ознайомили з Методологією гендерного моніторингу для оцінки поширюваного ними контенту. Це допоможе в майбутньому уникнути використання стереотипних і дискримінаційних тверджень та поглядів.
Сумська область
Представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко зустрілася з Сонєю Алмасад, регіональною координаторкою Управління ООН з координації гуманітарних справ (OCHA), яка прибула з робочим візитом на Сумщину.
Лариса Якубенко розповіла представниці OCHA про те, які види медіа входять у сферу відповідальності Національної ради, про роботу локальних медіа, що теж потребують допомоги від міжнародних організацій.
Своєю чергою Соня Алмасад повідомила, що команда OCHA сприятиме реалізації важливих для Сумської області гуманітарних проєктів та ініціатив.
Харківська область
Про діяльність провайдера, проблеми і особливості роботи на деокупованих територіях представниця Національної ради у Харківській області Ірина Панченко 8 серпня спілкувалася з Віталієм Ампілоговим, директором ПФ «ТК СКТ «Лідер-2000» із м. Балаклії – провайдером аудіовізуальних сервісів. Йшлося також і про останні рішення Національної ради.
- Приватній фірмі «ТК СКТ «Лідер – 2000» уже понад 24 роки. Увесь цей час її незмінним керівником є пан Віталій. Особливо важких випробувань підприємство зазнало впродовж місяців окупації м. Балаклії у березні – вересні 2022 року. Майже все обладнання було знищене ворогом, підприємству були завдані значні фінансові та моральні збитки. До війни у «Лідера-2000» було 4 000 клієнтів, зараз – 500.
- Своїми власними зусиллями невеликий колектив нині відновлює техніку і клієнтську базу, роботу з провайдингу аудіовізуальних сервісів – передусім українського телебачення. Після деокупації підприємству безкоштовно активно допомагали з технічним обладнанням колеги з Івано-Франківська, Одеси й Харкова.
- ПФ «ТК СКТ «Лідер-2000» є єдиним провайдером аудіовізуальних сервісів у деокупованій Балаклії, який надає доступ до вітчизняних телеканалів. Незважаючи на зменшення кількості абонентів і відчутні фінансові складнощі, підприємство не відключає людей через заборгованість – щоби всі мали можливість дивитись українське телебачення. З лютого 2024 року підприємство повністю відновило роботу, до того діяльність провадилась у тестовому режимі. Нині транслюється 7 вітчизняних телеканалів.
Чернівецька область
Традиційну робочу зустріч у рамках співпраці обласного представництва медіарегулятора та крайової представницької влади мала цього тижня Любов Нечипорук. Представниця Національної ради у Чернівецькій області поспілкувалася з головою Чернівецької обласної ради Олексієм Бойком. Говорили про мову в ефірі місцевих медіа.
Буковинські телевізійні і радіомовники дотримуються законодавчих норм щодо частки звучання програм і пісень державною мовою. Такими є результати моніторингів медіа у Чернівецькій області, що їх провело представництво упродовж першого півріччя цього року.
- На місцевому телебаченні середня частка ведення програм державною мовою за тиждень становила 99% (законодавча норма вимагає не менше як 80%).
- Телеканали Буковини, крім того, враховують інформаційні потреби національних спільнот, які проживають на території краю. Вони виготовляють і транслюють програми румунською мовою. Такі програми є в ефірах «tva» і «Суспільне Чернівці».
- На всіх буковинських радіостанціях програми ведуть тільки українською мовою. А середня частка пісень державною упродовж доби становила 68%, що на 28 відсоткових пунктів більше, ніж вимагає законодавство.
- Із 56 газет, журналів та збірників, які нині видаються на теренах області, 23% друкуються мовами національних спільнот.
Олексій Бойко відзначив позитивні результати введення в дію окремих положень Закону України «Про медіа», адже це – «важливий крок у захисті державної мови, нашого медійного простору та прав громадян на отримання інформації державною мовою». Голова Чернівецької обласної ради наголосив і на важливості забезпечення інформаційних потреб національних спільнот краю.
Чернігівська область
Представниця Національної ради у Чернігівській області Ірина Сенченко спільно з редакторами районних друкованих видань Чернігівщини провела нараду з представниками «Укрпошти». У спільному діалозі шукали шляхи вирішення наболілих питань. Такий відкритий діалог друкованої преси з поштою відбувся вперше.
Серед питань, які обговорювались під час зустрічі:
- подорожчання послуг поштового оператора (за словами редакторів, газета автоматично зросте в ціні на 35%. Це своєю чергою позначиться на передплаті);
- якість послуг Укрпошти (багато зауважень щодо невчасної доставки видань і недбалого ставлення працівників до роботи);
- можливість напрацювання спільних алгоритмів, які допоможуть редакціям збільшити кількість передплатників.
Ірина Сенченко звернулася до працівників підприємства з проханням переглянути зауваження редакторів, допомогти налагодити логістику й усунути непорозуміння і претензії щодо доставки видань. Також вона ініціювала проведення днів передплати в тих громадах, де редактори спільно з поштою спілкувалися з передплатниками.
Сергія Висоцького, редактора видання «Життя Семенівщини» з прикордонної чернігівської громади, нагороджено годинником Кабінету Міністрів України. Член Національної ради Максим Онопрієнко передав цю особливу відзнаку представниці регулятора у Чернігівській області Ірині Сенченко, яка вручила її пану Сергію під час спільної наради.
- Газета «Життя Семенівщини» під головуванням Сергія Висоцького є прикладом стійкості і незламності, притаманних чернігівським медіа. Часопис поширюється на кордоні з росією, де люди найбільше чекають і потребують щотижневих новин. 24 лютого 2022 року ворожі війська одразу опинилися в Семенівці й навколишніх селах. Техніка ворога безперестанку йшла вулицями, війська снували всюди. Працівники редакції заради безпеки 24 лютого залишилися вдома, однак вже наступного дня пан Сергій був на робочому місці. Громада була відрізана, мости зруйновані, тому редакція стала своєрідним хабом підтримки, а сам пан Сергій розвозив допомогу людям.
- Сьогодні редакція газети «Життя Семенівщини» – це пан Сергій і ще два співробітники. Видання виходить накладом приблизно у 1300 примірників. Такий тираж є безсумнівним досягненням для прикордонної Чернігівщини. Завдяки зусиллям пана Сергія газету везуть у села, які щоденно зазнають обстрілів, і де проживає багато людей похилого віку.
Для місцевих жителів редакція є своєрідним хабом підтримки. Пан Сергій консультує і допомагає в питаннях пенсійного забезпечення, налагоджує взаємодію і є посередником між місцевими підприємцями, підтримує немічних. «Два місяці простою в активну фазу бойових дій. За цей час звільнилося 4 працівники, зменшився тираж. Зараз працюємо я, верстальниця та бухгалтер. Однак, повірте, для прикордоння, де за парканом ворог, вважаю це – перемогою» – поділився Сергій Висоцький.