Національна рада і медіаексперти напрацьовують проєкти документів, що можуть лягти в основу майбутніх кодексів створення і поширення інформації

29.09.2023

Закон України «Про медіа» передбачив низку питань, які стануть предметом спільного регулювання. Медіарегулятор, громадськість і медіаексперти вже почали роботу над створенням проєктів документів, що далі можуть стати основою для напрацювання відповідних кодексів органами спільного регулювання. 27 вересня Лабораторія цифрової безпеки організувала у форматі онлайн обговорення статті 119 Закону «Про медіа», яка регулює обмеження щодо змісту інформації, пов’язані зі збройною агресією.

Національну раду представляли перший заступник голови медіарегулятора Валентин Коваль, членкиня і відповідальна секретарка Олена Ніцко, член регулятора Олександр Бурмагін, а також працівники апарату.

Напередодні обговорення статті 119 медіарегулятор провів публічне обговорення підходів для регулювання в медіа вимог статті 36 Закону, яка стосується обмежень до змісту інформації, яка може пропагувати чи поширювати дискримінацію до осіб та груп осіб за національними, етнічними, релігійними ознаками. Планується широке обговорення і тем недискримінації в медіа людей з інвалідністю, ветеранів, військовослужбовців, ЛГБТІК-спільнот.

Громадський сектор також розпочав роботу в цій площині. Під час дискусії учасники докладно розглянули запропонований медіаюристами текст критеріїв до визначення інформації, яка загрожує національній безпеці України.

Розробка таких проєктів документів буде надзвичайно корисною для учасників органів спільного регулювання, адже їм не доведеться працювати «з нуля». Підготовлені фахівцями регулятора і медіаекспертами проєкти критеріїв до змісту інформації пришвидшать процес створення кодексів.

Крім того, учасники обговорювали і загальне питання про те, якими мають бути кодекси. Всі зійшлися на думці, що:

  • кодекси – це частина юридично визначеного механізму, який буде використовуватися регулятором при застосуванні заходів реагування;
  • напрацювання кодексів – непроста, повна складнощів справа, водночас дуже відповідальна;
  • кодекси мають бути окремими для кожного виду медіа, що входитимуть в органи співрегулювання, та встановлювати рівні правила гри для всіх;
  • кодекси повинні бути максимально чітко прописаними – аби не викликати у медійників запитань через неточність і незрозумілість викладу чи двозначність трактувань.

Відповідна робота над напрацюваннями проєктів критеріїв триватиме і далі.


Перейти до вмісту