На радіостанціях «Радіо Культура», «Перець ФМ», «Люкс ФМ» і «Ретро ФМ» 2019 року помітно зросла кількість україномовних пісень

12.02.2020

12 лютого Національна рада представила звіт про виконання вітчизняними радіостанціями вимог закону про обов’язкову частку звучання україномовної пісні в ефірі, а також ведення програм і передач державною мовою. Учасниками пресконференції були заступник голови Національної ради Уляна Фещук, член Національної ради Сергій Костинський та генеральний продюсер Українського радіо, член правління ПАТ «НСТУ» Дмитро Хоркін.

Результати моніторингу 15 загальнонаціональних радіостанцій у 2019 році засвідчують, що мовники дотримуються визначених законодавством положень, повідомила Уляна Фещук. Так, середній показник частки пісень українською мовою минулого року становив 56%, що на 4 відсоткових пункти більше, ніж попереднього 2018 року.

100-відсотково українські пісні звучать в ефірі радіостанції «Країна FM». На радіостанціях суспільного мовника «UA: Радіо Промінь» і «UA: Радіо Культура» цей показник становить відповідно 95% і 92%. Це пояснюється тим, що вони транслюють джазову музику і опери у виконанні всесвітньо відомих артистів, зауважив Дмитро Хоркін. На «Перець FM» української пісні 45%, а на «Русское радио – Україна» – 44%.

Водночас деякі радіостанції порівняно із 2018 роком значно збільшили частоту звучання української пісні у власних ефірах. Це:

«UA: Радіо Культура» – на 11 відсоткових пунктів, «Перець FM» і «Люкс ФМ» – кожна на 6 відсоткових пунктів, «Ретро ФМ» – на 5 відсоткових пунктів.

На кількох радіостанціях цей показник навпаки дещо знизився: «UA: Радіо Промінь» – на 4 в. п. і «Хіт FM» – на 1 в. п.

Стосовно ведення передач українською мовою, то цей середній показник 2019 року становив 90%. Отже, у 2019 році перевиконання квоти відповідно до вимог закону становить 30 в. п. Порівняно із 2018 роком він зріс на 4 відсоткові пункти.

Тільки українською мовою розмовляють ведучі на радіостанціях суспільного мовника – «UA: Українське радіо», «UA: Радіо Промінь», «UA: Радіо Культура», «Країна ФМ».

В ефірі п’яти радіостанцій значно зросла кількість передач державною мовою:

«Хіт FM» – на 14 відсоткових пунктів, «П’ятниця» – на 13 в. п., «Люкс FM» – на 12 в. п., «Мелодія» – на 8 в. п., «Kiss FM» – 6 в.п.

Загалом у 2019 році Національною радою відстежено більше ніж 4 тис. годин ефіру загальнонаціональних радіостанцій.

Вимоги до ефіру радіостанцій відповідно до законодавства є такими:

  • кількість україномовних пісень має становити не менше як 35%;
  • обсяг ведення передач державною мовою – не менше ніж 60%;
  • для радіостанцій, які транслюють понад 60% пісень мовами ЄС, частка пісень українською має бути не менше як 25%.

Дотримання зазначених вимог відстежується упродовж доби, а також у проміжках часу із 07:00 до 14:00 і з 15:00 до 22:00. Показники частки україномовних пісень обраховуються від кількості всіх пісень, що лунали в ефірі за добу або у зазначених проміжках часу.