Міжнародний діалог медіапрофесіоналів щодо висвітлення національних меншин

15.12.2023

Семінар, присвячений посиленню діалогу медіапрофесіоналів у конструктивному висвітленні національних спільнот, у тому числі ромів і сінті, відбувся у Варшаві 12 грудня. Досвідом співпраці українського медіарегулятора з національними та етнічними меншинами на заході поділився Ігор Тимофєєв, фахівець відділу аналізу контенту програм, проведення досліджень у сфері медіа.

Семінар був організований Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ, Представником ОБСЄ із свободи медіа та Верховним комісаром ОБСЄ у справах меншин для журналістів, медіаекспертів, працівників медіарегуляторів, а також міжнародних організацій та інститутів.

Захід мав на меті сприяти діалогу між медіапрофесіоналами щодо збалансованих і позитивних наративів про меншини, у тому числі ромів і сінті. Однією з основних цілей, що ставили перед собою організатори, – підвищити обізнаність медіастейкхолдерів і розуміння ними важливості протидії ненависті, упередженням і негативним стереотипам щодо меншин у медіа.

Ігор Тимофєєв долучився до обговорень учасників семінару, серед яких були редактори медіа, медіаорганізації, журналісти з Великої Британії, Албанії, Канади, Румунії, Німеччини, що працюють із темами висвітлення національних меншин. Він розповів про унікальну українську модель органів співрегулювання. Зокрема, зосередив увагу на тому, як співрегулювання в медіа пов’язане з ефективною протидією мові ворожнечі.

Поінформував учасників, що Національна рада спільно з органом співрегулювання розроблятиме і затверджуватиме критерії інформації, яка може розпалювати ненависть і ворожнечу. До того часу, поки напрацювання цих критеріїв завершиться, медіарегулятор згідно із Законом України «Про медіа» самостійно ухвалює рішення у відповідних випадках. Для цього Національною радою було проведено серію зустрічей із представниками національних спільнот, серед яких були і роми. Результатом стало спільне напрацювання рекомендацій для виявлення мови ворожнечі до національних спільнот, зокрема і цієї меншини.

Також він зазначив, що напрацьовані Національною радою рекомендації ґрунтувалися на виявлених негативних стереотипах про ромів та вживаній ненависницькій лексиці щодо представників ромської меншини в Україні.

Учасники семінару погодилися надалі працювати над порадами, які допомогли б журналістам і медіапрофесіоналам збалансовано і конструктивно висвітлювати теми, присвячені національним меншинам.