Із 13 жовтня Національна рада відстежуватиме, як телеканали дотримуються вимог закону про частку української мови на телебаченні

13.06.2017

Сьогодні, 13 червня, в газеті «Голос України» № 106 опубліковано Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації». Він набуває чинності через чотири місяці – 13 жовтня.

Уже з перших днів набуття чинності законом Національна рада ретельно відстежуватиме, як телевізійні мовники виконують нові норми законодавства, неодноразово наголошував голова Національної ради Юрій Артеменко. Він запевнив, що у цьому питанні регуляторний орган буде так само пильний, як і в питанні трансляції обов’язкової частки україномовних пісень на радіо. Незважаючи на обмежені ресурси, Національна рада моніторитиме всі телеканали – і загальнонаціональні, і регіональні та місцеві. Пильнішу ж увагу буде приділено насамперед тим мовникам, в ефірах яких досі звучало найменше української мови.

Нині регулятор працює над розробкою методології обрахування частки державної мови в ефірі, щоб усі сторони розуміли, яким буде підхід, як відбуватиметься аналіз мовлення задля уникнення непорозумінь між регулятором і ліцензіатами.

Національна рада звертає увагу телекомпаній на необхідність беззастережного виконання законодавчих змін і просить вжити відповідних заходів для того, щоб закон виконувався належним чином та у всьому обсязі. За порушення законодавчих вимог передбачено штраф у розмірі 5% загальної суми ліцензійного збору.

Регулятор сподівається, що небайдужа громадськість теж долучиться до моніторингу ефіру українських телевізійних мовників.

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації» передбачає, що в ефірі загальнонаціональних і регіональних телеканалів частка української мови у фільмах і передачах має становити 75%, місцевих мовників – 60%. Також 75% усіх новин мають транслюватися українською.

Нагадаємо, в лютому Національна рада провела моніторинг 30 українських загальнонаціональних телеканалів щодо мови ведення передач на телебаченні.


Перейти до вмісту