
Щороку 13 лютого Україна і світ під патронатом ЮНЕСКО відзначають Всесвітній день радіо. Це той канал, який об’єднує, підтримує і допомагає зрозуміти світ. В епоху стрімкого технологічного розвитку, коли нові платформи швидко з’являються і так само швидко зникають, радіо залишається одним із найнадійніших і найпоширеніших медіа у світі. У 2025 році Всесвітній день радіо приурочено темі зміни клімату.
Обираючи цю тему, ООН прагнула привернути увагу світу до можливостей і важливості цього могутнього засобу комунікації у часи збройних конфліктів, політичної нестабільності й кліматичних загроз, заохотити людей, які впливають на процеси ухвалення важливих рішень, до використання радіоефіру задля зміцнення миру й стабільності в майбутньому.
Дата 13 лютого була обрана не випадково: цього дня у 1946 році вперше прозвучав сигнал «Радіо ООН». Відтоді радіо не лише інформує, а й сприяє мирному співіснуванню, підтримує суспільний діалог і допомагає людям почути одне одного.
Попри те, що зараз стрімко розвиваються цифрові платформи, радіо має багато конкурентів, воно залишається найпопулярнішим засобом комунікації. Хвилі радіостанцій об’єднують людей різного віку й національностей, стираючи кордони між країнами. У часи воєн, катастроф і криз радіо стає маяком надії та джерелом перевіреної інформації.
Сьогодні, коли Україна протистоїть повномасштабній агресії, вплив війни на довкілля вже очевидний. Руйнування екосистем, забруднення води й повітря, знищення лісів – це реальність, наслідки якої відчуваються не лише в нашій країні, а й далеко за її межами. У цей складний період радіо виконує не просто інформаційну, а й соціальну місію – воно об’єднує, підтримує і допомагає адаптуватися до нових викликів.
“Українське радіо”, яке відзначило свій 100-літній ювілей, звучить далеко за межами країни, допомагаючи поширювати правду про Україну у світі. Під час повномасштабної війни Суспільне на запити європейських мовників давало права на поширення свого радіоконтенту в ефірах Литви, Румунії, Іспанії (УР-1) та Естонії (“Промінь”), а також дозволило ретрансляцію сигналу “Українського радіо” на мережах радіостанцій будь-якої форми власності.
Це дає можливість ще більшій кількості країн долучатися до мовлення. Окремі країни інтегрували український аудіоконтент у свої радіододатки, а передачі “Українського радіо” транслює майже кожен мовник Європейської мовної спілки в межах контентного обміну, особливо культурологічний контент.
У Всесвітній день радіо ми дякуємо всім, хто створює якісний радіопродукт: журналістам, ведучим, редакторам, інженерам. Ваша робота важлива – ви не просто транслюєте новини, ви даєте людям голос, допомагаєте розуміти світ і робити його кращим.