Громадська рада обговорила особливості виконання законодавства щодо мовних квот

06.07.2021

6 липня на черговому засіданні члени Громадської ради, що діє при Національній раді, розглянули окремі питання стосовно виконання телерадіоорганізаціями мовних квот. Йшлося про початок застосування із 16 липня нових вимог законодавства про мову фільмів і серіалів, контроль за їх дотриманням і застосування санкцій за порушення, а також проведення офіційного моніторингу мовлення телерадіоканалів. Обговорили і позицію Уповноваженого із захисту державної мови щодо зарахування реклами до квоти передач при проведенні моніторингу Національною радою.

16 липня набуває чинності норма Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка визначає обов’язок телеканалів транслювати фільми і серіали лише українською мовою. Члени Громадської ради, серед яких чимало медіаюристів, проаналізували, хто і в який спосіб має контролювати дотримання цих законодавчих норм. Як випливає із нині чинного законодавства, при відстеженні виконання мовниками нових посилених вимог щодо вживання української мови у фільмах і серіалах офіційний моніторинг може проводити лише Національна рада. Вона є єдиним органом, уповноваженим моніторити ефіри ЗМІ, наголосили члени Громадської ради. Однак притягнути до відповідальності за порушення цієї норми Закону може лише Уповноважений із захисту державної мови. Тому у цьому питанні необхідна тісна співпраця обох інститутів влади.

Представники громадськості  також обговорили позицію Уповноваженого щодо телерадіореклами і її зарахування до квоти передач, які звучать українською мовою. Вони висловилися про те, що Уповноважений не має законодавчого права проводити офіційний моніторинг і вважають, що висловлені у нещодавно опублікованих матеріалах думки і тлумачення законодавства у сфері телебачення і радіомовлення мають суб’єктивний характер. Члени Громадської ради провели ґрунтовний аналіз правових норм низки актів –  Законів України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», «Про телебачення і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про авторське право і суміжні права», Меморандуму про співпрацю між Уповноваженим із захисту державної мови та Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення і Рекомендацій для учасників процесу створення та використання аудіовізуальних творів і виконань, розроблених Міністерством економіки України. Вони  вважають безпідставним вилучати рекламу або інші малі форми програм із квоти передач, що звучать державною мовою. Громадська рада напрацювала відповідне звернення до Національної ради, де виклала свою юридично обґрунтовану позицію, і після остаточного опрацювання усіх пропозицій надішле його до Національної ради.

Під час засідання члени Громадської ради торкнулися ще й питання переривання рекламою телерадіопередач. З такими скаргами до Національної ради часто звертаються глядачі. Було вирішено проаналізувати цю ситуацію і розглянути конкретні випадки, які непокоять громадян, на підставі чого висловити свою позицію.  

Члени Громадської ради також домовилися провести наступне чергове засідання у вересні. Якщо ж буде потреба, представники дорадчого органу зберуться на позачергове засідання. У цей час вони  підтримуватимуть спілкування в електронному форматі.

У засіданні Громадської ради взяли участь її голова Сергій Сьомкін, секретар дорадчого органу Олена Андрієнко, члени Громадської ради Сергій Бойко, Ольга Большакова, Олександр Борисенко, Вікторія Веселовська, Олександр Глущенко, Наталія Клітна, Катерина М’яснікова, Любов Найдьонова, Юлія Поляк, Аліна Правдиченко, Ірина Стройко.