Громадська рада обговорила новий законопроєкт, а також уточнення до методології щодо обрахунку мовних квот

06.10.2020

6 жовтня Громадська рада, що діє при Національній раді, провела чергове засідання, на якому обговорила положення проєкту закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення незалежності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення»  та внесення регулятором корегувань до Методологічних роз’яснень моніторингу ефіру телеканалів  щодо дотримання мовних квот.

 Було відзначено, що Громадська рада підтримує мету законопроєкту, а саме: забезпечення незалежності Національної ради, та висловила ряд думок щодо його положень. Друге питання порядку денного Громадської ради стосувалося корегування Національною радою роз’яснень щодо методології моніторингу дотримання виконання мовних квот телекомпаніями. Член Національної ради Олена Ніцко пояснила учасникам, що  нічого нового чи принципово відмінного не відбулося. Регулятор зробив уточнення щодо фільмів власного виробництва телекомпаній, які згідно з чинним законодавством розповсюджуються та демонструються в Україні  державною мовою.   

 Тобто, мовна частина звукового ряду має бути виконана державною мовою, у тому числі шляхом дублювання або озвучення (абзац другий частини шостої статті 23 ЗУ «Про забезпечення функціонування української мови як державної»). Якщо ж фільми виконані недержавною мовою чи транслюються із субтитрами, вони не зараховуються до квоти української мови. Дмитро Швидченко. т.в.о. начальника управління контрою й аналізу телерадіомовлення Національної ради, пояснив додатково, що деякі компанії розуміли методологічні роз’яснення по-своєму, що власні фільми можна субтитрувати і сподіватися на зарахування їх до квоти державної мови. Тому Національна рада вважала за необхідне зробити такі уточнення, аби не було лазівок для нечесних телемовників. Рішення щодо обговорюваних питань Громадська рада ухвалить через електронне голосування, після цього вони будуть оприлюднені на сайті Національної ради.

  Член Громадської ради Сергій Бойко запропонував також провести спільну з регулятором пресконференцію щодо підтримки нового закону «Про медіа», оскільки він уже давно не виноситься на розгляд Парламенту. Його пропозиція була підтримана членами Громадської ради.