Фінансова звітність для аудіовізуальних медіа, розширення мереж радіомовників – про результати засідання Національної ради 18 січня

18.01.2024

Національна рада провела конкурс на радіомовлення, завдяки якому розширилися радіомережі загальнонаціональних і регіональних медіа. Також регулятор розробив Порядок подання суб’єктами у сфері медіа річної фінансової звітності і виносить його на громадське обговорення. Зміни пропонуються й до Порядку функціонування Реєстру суб’єктів у сфері медіа. Про рішення, ухвалені на засіданні Національної ради 18 січня, – далі.

На 8-ми FM-частотах, cеред яких три – в обласних центрах, розпочнуть мовити радіостанції.

Національна рада на конкурсі для розвитку загальнонаціональних та регіональних мереж визначила ті компанії, які освоюватимуть ці частоти. Конкурс був оголошений медіарегулятором 28 вересня минулого року. Загалом на конкурс було запропоновано 24 частоти у 10 областях України, однак на 16 із них не знайшлися охочі претенденти.

Отже, на заявлених частотах за результатами конкурсу мовитимуть:

 • на частоті 107,3 МГц у м. Житомирі – ТОВ «Море.ФМ» (позивні «Авто радіо»), м. Київ;
 • 99,9 МГц – у Мукачевому Закарпатської області – ТОВ «Наше радіо» (позивні «Наше Радіо»), м. Київ;
 • 99,6 МГц – у Фастові Київської області – ТОВ «Радіокомпанія «Клас» (позивні «Перець FM», «Стильное»), м. Київ;
 • 98,6 МГц – у Петровірівці Одеської області – ТОВ «Телерадіокомпанія «Шансон» (позивні «Радіо Шансон»), м. Київ;
 • 105,4 МГц – у Кременчуку Полтавської області – ТОВ «Наше радіо» (позивні «Наше Радіо»), м. Київ;
 • 104,0 МГц – у Лубнах Полтавської області – ТОВ «Телерадіокомпанія «Шансон» (позивні «Радіо Шансон»), м. Київ;
 • 88,6 МГц – у Сумах – ПГО «Громадське радіо» «Телерадіокомпанія «Громадське радіо» (позивні «Громадське радіо»), м. Київ;
 • 105,9 МГц – у Чернігові – ПГО «Громадське радіо» «Телерадіокомпанія «Громадське радіо» (позивні «Громадське радіо»), м. Київ.

Програмна концепція мовлення передбачає обов’язкове розміщення соціально важливих програм. Медіа мають транслювати не менше ніж 45 відсотків пісень державною мовою.

Два проєкти нормативно-правових актів регулятор винесе на громадське обговорення:

 • проєкт Порядку подання суб’єктами у сфері медіа річної фінансової звітності;

Це один з останніх нормативно-правових актів, які Національна рада має розробити на виконання Закону України «Про медіа», повідомив член Національної ради Олександр Бурмагін. За його словами, він стосується аудіовізуальних медіа та постачальників електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра, оскільки відповідно до Закону вони мають обов’язок подавати такі звітні дані. Документ визначає категорії інформації, яку будуть подавати аудіовізуальні медіа і яка буде розміщуватися в майбутньому Реєстрі суб’єктів у сфері медіа. Вона буде доступною для громадськості для вивчення й аналізу.

 • проєкт змін до Порядку функціонування Реєстру суб’єктів у сфері медіа.

Це оновлений документ, який враховує зміни, запропоновані рішенням Національної ради від 11 січня, і ті, які пов’язані із розробкою проєкту Порядку подання суб’єктами у сфері медіа річної фінансової звітності. Національна рада водночас скасувала рішення від 11 січня, яким зміни до Порядку функціонування Реєстру суб’єктів у сфері медіа були запропоновані для громадського обговорення.

Олександр Бурмагін закликав усіх суб’єктів, яких стосуються ці акти, взяти активну участь у громадському обговоренні і пропонувати ідеї, рекомендації або висловлювати зауваження до запропонованих проєктів.

Термін для громадського обговорення обох актів – один місяць із дня їх оприлюднення.

Медіарегулятор підбив підсумки роботи зі зверненнями громадян і запитами на отримання публічної інформації, які надійшли до нього у 2023 році.

Загалом за попередній рік Національна рада одержала 719 письмових звернень громадян. Такий показник майже на третину перевищує відповідний минулорічний (454) і майже сягає показника 2021 року (754).

Із початку року активно надходили листи, що стосувалися нововведень Закону України «Про медіа».

Також дописувачі листів переймалися питаннями:

 • припинення трансляції телерадіопрограм через тривале відключення світла, спричинене пошкодженням енергетичної інфраструктури через обстріли;
 • припинення трансляції Концерном РРТ програм «Українського радіо» в СХ-діапазоні на території Одеської та Харківської областей;
 • недоступності аналогового телевізійного мовлення у прикордонних районах Донецької, Сумської, Чернігівської і Харківської областей;
 • відсутності прийому цифрового сигналу на території Дніпропетровської і Запорізької областей, що потерпають від ворожих обстрілів;
 • необхідності трансляції повідомлення про повітряну тривогу з демонстрацією в ефірі карти повітряних тривог;
 • захисту дітей у медіа;
 • медіаграмотності;
 • діяльності провайдерів аудіовізуальних сервісів;
 • недотримання норм рекламного законодавства;
 • відсутності мовлення окремих телеканалів;
 • програмного наповнення теле- і радіоефіру тощо.

За минулий рік Національна рада отримала ще і 66 запитів на отримання публічної інформації.

Дозвіл на тимчасове мовлення на один рік отримало ТОВ «Іксон медіа» (позивні «Ікс он») із м. Херсона. Воно мовитиме у цьому обласному центрі на частоті 87,7 МГц.

За результатами перевірки Національна рада застосувала до ТОВ «ТРК «Арцизький телецентр» (позивні «радіо Арсі»), м. Арциз Одеської області, такий захід реагування, як штраф. Компанія отримала таку санкцію через порушення частини сьомої статті 60 Закону України «Про медіа». Вона не подала до Національної ради заяву про внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа упродовж 30 днів з часу їх настання. Зазначене порушення кваліфікується як значне і передбачає стягнення штрафу в розмірі 10 відсотків розміру ліцензійного збору. Це становитиме для радіостанції 3118,84 грн.

Відбулася також зміна призначення частот АТ «НСТУ» у Кривому Розі Дніпропетровської області та Чернігові. Тепер «Українське радіо» мовитиме на частоті 90,0 МГц у м. Кривому Розі і 88,7 МГц у Чернігові. А «Радіо Культура» у цих самих містах відповідно на частотах 90,4 МГц і 98,2 МГц.

Національна рада додала до Реєстру значну кількість нових суб’єктів у сфері друкованих медіа.

Зареєстровано 82 друковані видання – 27 збірників, 21 газету, 11 журналів, 9 наукових журналів, 7 збірників наукових праць, 4 наукові збірники, 2 бібліографічні покажчики, 1 збірник наукових, навчальних праць.

Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників, покажчиків – Україна (39 видань – 64%), а також Україна та зарубіжжя (22 видання – 36%).

Найбільшу кількість – одразу 30 видань (20 збірників, 6 збірників наукових праць, 2 бібліографічні покажчики, 1 науковий журнал, 1 збірник наукових, навчальних праць) вніс до Реєстру Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка з Хмельницької області. 20 видань університету поширюються лише в Україні, 10 – і в нашій державі, і за кордоном. Мови друку – українська, англійська, німецька, французька, польська, словацька.

Одночасно 10 всеукраїнських видань (7 збірників, 2 журнали, 1 науковий збірник) зареєстрував державний вищий навчальний заклад «Донецький національний технічний університет» із м. Покровська Донецької області. Усі видання виходять українською та англійською мовами.

Серед зареєстрованих газет – 11 всеукраїнських, 5 обласних, 4 районні. Одна газета виходить раз у рік і розповсюджується в Україні і зарубіжжі. Одразу 11 всеукраїнських газет державною мовою зареєструвало ТОВ «Газета «Волинь» з Луцька Волинської області: 6 газет – щотижневі, 4 – щомісячні. А Колодяжний С.В. із с. Крижанівки Одеської області – одночасно 2 обласні газети українською мовою: щотижневу й щомісячну.

Видання «Бабель» зареєструвалося як онлайн-медіа. Загалом із проханням додати до переліку зареєстрованих онлайн-медіа до Національної ради звернулися четверо заявників.

Зареєстровано три наукові журнали: два видання на тему здоров’я подала Козіна Ж. Л. із Харкова і свій вісник зафіксувала Національна академія педагогічних наук України.

Хотимчук В. Є. із Волинської області вніс на реєстрацію портал «Вісник+К».

Медіарегулятор також зареєстрував суб’єктів у сфері медіа, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійне медіа).

 • Два музичні канали – «EU Music» і «4ever music» – внесло на реєстрацію ТОВ «Музичний телеканал ЮЕЙ Мьюзік».
 • Спортивний канал «UPL.TV» подало ТОВ «Прем’єр-ліга».

Обидва товариства з Києва працюють за технологіями інтернет-мовлення (ОТТ, IPTV) із загальнонаціональним покриттям.

 • Місцевий канал загальної тематики «Dіскавері» зафіксувало івано-франківське ТОВ «Телерадіокомпанія «Галстрім». Свої послуги споживачам суб’єкт надає 24 години на добу за технологіями кабельною аналоговою, кабельною цифровою та інтернет-мовлення (IPTV).

Зареєструватися і надавати свої послуги у 4 областях України виявили бажання 7 провайдерів аудіовізуальних сервісів із місцевим покриттям.

 • ТОВ «Телерадіокомпанія «Галстрім» та фізична особа-підприємець Юрійчук В. І. працюватимуть в Івано-Франківську та області;
 • ТОВ ДП «Контакт-Славута» – у Хмельницькій області;
 • Телерадіокомпанія «Екран» у формі ТОВ, фізичні особи-підприємці Вдовиченко Ю. В. і Вдовиченко М. В., – у Житомирській області;
 • ТОВ «Телерадіокомпанія «KTV-Плюс» – у Дніпропетровській області.

Для надання своїх послуг вони обрали кабельну аналогову, кабельну цифрову, інтернет-(IPTV) технології.

Певні зміни відбулися в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа на їх прохання.

Із супутникової на технологію інтернет-мовлення (ОТТ) перейшов телеканал «Трофей» – ТОВ «Телерадіокомпанія «Трофей ТВ», м. Київ. А телеканал «ДВС-САТ» – ТОВ «ДВС-САТ» із м. Мукачево Закарпатської області – змінив логотип на «INFO plus». Він мовитиме цілодобово за кабельною аналоговою і кабельною цифровою технологіями.

Також змінив свій логотип телеканал «Київ» – КП КМР «Телекомпанія «Київ». Він зафіксував чотири його варіанти – «Київ» (комбінований), «Кyiv» (комбіноване з напівколом), «Kyiv24.News» (комбіноване), «Київ24.News» (комбіноване).

Ще деякі зміни в медіа стосувалися структури власності, кінцевих бенефіціарних власників.

На прохання чотирьох київських суб’єктів регулятор відповідно до статті 65 Закону України «Про медіа» скасував їхні реєстрації. Це:

 • ТОВ «Музичний телеканал ЮЕЙ Мьюзік» (логотип «4ever music») і ТОВ «Музичний телеканал РУ М’юзік» (логотип «посмішка чоловічка, поміщена в чотирикутник із округленими кутами з написом EUMUSIC»), які вели супутникове мовлення.
 • ТОВ «Піраміда» і ТОВ «Українська соціальна медіа-група» скасували реєстрацію друкованих медіа щодо журналів «Вісник Вищої кваліфікаційної комісії суддів України» та «Соціальна справа».