Доступ до інформації в умовах війни: досвід українських медіа на порядку денному в ЮНЕСКО

25.02.2025

Учора, 24 лютого, у треті роковини повномасштабного вторгнення росії в Україну у штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі Група друзів України організувала панельну дискусію на тему «Доступ до інформації в умовах російської збройної агресії проти України». Мета заходу – привернути увагу світової спільноти до злочинів росії у сфері медіа в Україні, руйнування росією медійної інфраструктури, злочинів росії проти  журналістів, російських дезінформаційних кампаній тощо. Голова Національної ради та очільниця Національного комітету Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP) Ольга Герасим’юк виступила із промовою.

Голова медіарегулятора розповіла про наслідки активної інформаційної війни, яку росія веде проти України. Про вбивства й утримання в російському полоні українських журналістів та про реалії, в яких живуть та працюють медійники прифронтових регіонів.

«Ми звертаємося до всіх країн-учасниць ЮНЕСКО із закликом посилити свої зусилля для звільнення полонених журналістів. Громади у всьому світі мають невід’ємне право знати правду, отримувати перевірену, неспотворену політичними амбіціями інформацію. Це є одна з опор, на яких стоїть демократія, і запобіжник свавілля та узурпації влади, що так легко, на жаль, останнім часом веде до воєн, сутичок і різних збройних конфліктів. Вільний доступ до інформації має залишатися невід’ємним та основоположним правом кожного, особливо в епоху, коли технології набувають стрімкого розвитку і здатності значного впливу», – наголосила Ольга Герасим’юк.

З промовами також виступили українські правозахисниці – голова організації «Центр громадянських свобод», лавреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук та аналітикиня громадської організації «Медійна ініціатива за права людини» Любов Смачило.

Польська експертка – аналітикиня Польського інституту міжнародних відносин Александра Войтович представила велике дослідження про поширення дезінформації у світі.

Постійний представник Польщі в ЮНЕСКО, голова Групи друзів України при ЮНЕСКО пан Маріуш Левіцкі у своєму вітальному слові згадав видатного українського поета, дисидента Василя Стуса, який загинув у радянській в’язниці і який у 1978 році відмовився від громадянства Радянського Союзу.

«Він сказав, що бути громадянином Радянського Союзу означає бути рабом. Українці з першого дня агресії, український народ щодня доводять, що вони не хочуть бути рабами. Вони хочуть бути вільними людьми у вільній країні», – наголосив Постійний представник Польщі в ЮНЕСКО.

Пан Маріуш Левіцкі також зачитав текст заяви Групи друзів України при ЮНЕСКО. Він акцентував увагу, що повномасштабна агресія росії спричинила не лише величезні людські страждання, а й колосальне руйнування української культурної та природної спадщини, а також завдала значної шкоди освітнім, культурним і науковим установам. За оцінками ЮНЕСКО, загальна шкода, завдана культурній і природній спадщині, наближається до $3,5 млрд, а для відновлення протягом наступного десятиліття потрібно додатково $5 млрд. Ці дії Росії є навмисними і становлять грубі порушення зобов’язань Росії за міжнародним правом.

У своїй заяві Маріуш Левіцкі закликав захищати журналістів і працівників медіа, які є цивільними особами згідно з міжнародним гуманітарним правом відповідно до Резолюції Ради Безпеки, а також поважати право на свободу вираження поглядів і свободу медіа.

«Ми закликаємо Росію дотримуватися своїх зобов’язань як члена ЮНЕСКО, а також своїх зобов’язань за ратифікованими нею конвенціями. Російська федерація повинна негайно припинити всі напади на Україну і вивести всі свої сили та військову техніку з міжнародно визнаних кордонів України. Ми солідарні з народом України і вітаємо їхню стійкість у захисті свого суверенітету, культури, історії та прав людини. Закликаємо міжнародну спільноту залишатися непохитною у притягненні росії до відповідальності та забезпеченні захисту культурної спадщини України. Разом ми підтверджуємо нашу відданість підтримці місії ЮНЕСКО щодо захисту освіти, культури і свободи вираження поглядів в Україні та в решті світу», – йдеться в заяві.

Захід пройшов під головуванням заступника Постійного представника України при ЮНЕСКО Миколи Мовчана і зібрав до дискусії послів та Постійних представників з понад 30 європейських країн. У засіданні взяли участь представники України, Польщі, Литви, Австрії, Нідерландів, Марокко, США, Канади, Великої Британії, Данії, Хорватії, Грузії, Латвії, Австралії, Естонії, Фінляндії, Чехії, Словаччини, Франції, Німеччини, Швейцарії, Бельгії, Люксембургу, Туреччини, Греції, Швеції, Норвегії, Ісландії, Італії, Греції, Португалії, Ірландії, Іспанії, Румунії, Болгарії, Парагваю, делегації Європейського Союзу, Секретаріату ЮНЕСКО, українські студенти, які навчаються в Парижі тощо.

Микола Мовчан, заступник Постійного представника України при ЮНЕСКО

Представник Постійного представництва України при ЮНЕСКО наголосив на жахливих наслідках шкоди, заподіяної російськими військами нашій державі у сферах мандату ЮНЕСКО, подякував партнерам за солідарність і непохитну підтримку у ці важкі для нашої країни роки.

Захід викликав великий інтерес у колах ЮНЕСКО і засвідчив незмінну і значну підтримку України у їх боротьбі проти російського агресора.

Нагадаємо, 21 лютого у штаб-квартирі ЮНЕСКО відбулися заходи до святкування Міжнародного дня рідної мови. Україна представила свою книжкову полицю сучасної української літератури. Виставку створило Постійне представництво України при ЮНЕСКО із книг, які зібрали Національна рада і PEN Україна.


Перейти до вмісту