До уваги суб’єктів у сфері лінійних медіа! 18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. 19 травня – День пам’яті жертв політичних репресій

17.05.2024

Національна рада звертає увагу теле- і радіомовників на те, що 18 травня – 80-ті роковини депортації кримських татар та інших народів Криму, щорічний День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та щорічний День боротьби за права кримськотатарського народу. 19 травня (у третю неділю травня) щорічно вшановується День пам’яті жертв політичних репресій.

18 травня ми щорічно відзначаємо День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цьогоріч виповнюється 80 років із часу депортації кримських татар (18 травня 1944 року). Вшановуючи пам’ять жертв насильницького виселення кримських татар – ми висловлюємо підтримку цьому самобутньому народові і засуджуємо політику тоталітарного режиму колишнього радянського союзу та сьогоднішньої росії щодо його утисків.

Також 19 травня Україна щороку вшановує пам’ять безневинно закатованих українок і українців у лиховісні часи політичних репресій, численних жертв масових розстрілів у сталінських таборах смерті та застінках нквд. Ліквідовуючи дійсних і надуманих політичних опонентів – сталінський молох знищив наукову, політичну, мистецьку еліту України, поруйнував наші культурні цінності, змінив національну і соціальну структуру суспільства, посіяв страх серед населення.

У ці Дні пам’яті ми привертаємо увагу широкої громадськості до трагічних сторінок історії України, написаних безжалісною рукою комуністичних ідеологів, утверджуємо нетерпимість до будь-яких проявів насильства проти людства та відроджуємо нашу національну пам’ять.

Національна рада рекомендує суб’єктам у сфері лінійних медіа:

  • 18 травня висвітлити інформацію щодо вшанування Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, 19 травня подати відомості про День пам’яті жертв політичних репресій – через вбудовування інформації про ці дні пам’яті до повідомлень про поточні події;
  • вшанувати пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу та жертв політичних репресій хвилиною мовчання о 12:00;
  • розмістити зображення палаючої свічки;
  • припинити у цей день трансляцію комедійних фільмів, гумористичних передач, музичних кліпів, реклами та повідомлень, які містять аудіовізуальну інформацію гумористичного характеру.

Нагадуємо, що Указом Президента України від 16.03.2022 № 143/2022 в ефірі всіх суб’єктів у сфері лінійних медіа незалежно від форми власності передбачено щоденне о 9:00 оголошення загальнонаціональної хвилини мовчання за співвітчизниками, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

Зважаючи на норми частини третьої статті 44 і пункту 26 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про медіа», до розробки і затвердження Національною радою спільно з органом спільного регулювання правил мовлення у дні пам’яті, Національна рада при застосуванні відповідних положень керується нормами цього Закону з урахуванням попередньої практики застосування аналогічних норм законодавства.

Тому регулятор звертає увагу суб’єктів на необхідність при відзначенні Дня пам’яті внести відповідні зміни до теле- і радіопрограм з урахуванням попередньої практики організації мовлення в дні пам’яті та скорботи. Для цього необхідно керуватися Правилами ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті.

Наголошуємо, що в разі фіксації і встановлення порушень вказаних вище Правил суб’єктами у сфері лінійних медіа регулятор матиме підстави для застосування заходів реагування, що передбачені Законом України «Про медіа». Адже рішення від 23.07.2015 № 1146 «Про затвердження Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті» станом на сьогодні не є скасованим.