4 грудня під час прес-конференції, присвяченої підсумкам виконання радіостанціями вимог закону щодо обов’язкової частки україномовних пісень та частки ведення передач українською мовою упродовж двох років їх дії, за участі членів Національної ради Валентина Коваля і Сергія Костинського, були представлені результати моніторингу ефіру 175 регіональних і місцевих FM-радіостанцій, які мовлять у населених пунктах, де проживає менше як 50 тис. громадян.
За словами Сергія Костинського, велика кількість цифр, які нині оприлюднює регулятор, дають можливість аналізувати і більше розуміти, які тренди відбуваються сьогодні в радіоіндустрії, в музичній індустрії, і чи виграє країна від впровадження квот.
Дані моніторингу Національної ради свідчать про те, що середній показник звучання пісень українською мовою на місцевих і регіональних FM-радіостанціях у другий рік дії мовних квот становив 48%, що порівняно з листопадом 2016 – жовтнем 2017 року більше на 4 відсоткових пункти. Отже, зафіксовано перевиконання визначеної законом квоти пісень українською мовою на 18 відсоткових пунктів.
У 6-ти областях України частка україномовних пісень перевищила 50%. Це:
Рівненська – 80%; Тернопільська – 78%; Івано-Франківська – 66%; Сумська – 61%; Волинська – 58%; Львівська – 52%.
У 7-ми областях України зростання обсягу україномовних пісень відбулося найдинамічніше:
Луганська – на 15 в. п.; Закарпатська – на 12 в. п.; Волинська та Донецька – на 9 в. п.; Сумська, Кіровоградська та Херсонська – на 8 в. п.
Стосовно мови ведення програм і передач, то в середньому 92% передач в ефірі регіональних і місцевих FM-радіостанцій вийшли державою мовою. Це на 4 в. п. більше ніж минулого року, розповів Сергій Костинський. Перевиконання показника, визначеного законом, у листопаді 2017 – жовтні 2018 року становить 37 в. п.
У 4-х областях передачі ведуться лише українською мовою: Волинській, Рівненській, Хмельницькій, Чернівецькій.
Високий відсоток державної мови в ефірі, що значно перевищує середній показник, зафіксовано в таких областях:
Львівська і Черкаська – 98%; Івано-Франківська – 97%; Чернігівська і Тернопільська – 95%; Запорізька, Сумська і Закарпатська – 94%.
Найбільше зростання частки обсягу ведення передач українською мовою відбулось у 8-ми областях України:
Хмельницька і Херсонська – на 12 в. п.; Миколаївська і Вінницька – на 9 в. п.; Черкаська, Дніпропетровська, Луганська і Донецька – на 7 в. п.
«За темпами зростання обсягів української мови і обсягів української пісні в ефірі місцевих і регіональних радіостанцій можемо зазначити, що схід, захід, північ, південь і центр – разом. Незалежно від того, в якому куточку України знаходиться область, там надзвичайні показники зростання української мови і українських пісень. Тобто, Україна – єдина, – резюмував Сергій Костинський. – Незалежно чи то Донецька область чи Луганська, Херсонська, Запорізька чи Закарпатська – всюди зростають показники української мови і української пісні».
У період із листопада 2017 до жовтня 2018-го року відповідно до вимог закону частка пісень українською мовою мала становити не менше ніж 30%, а обсяг ведення передач українською мовою – не менше ніж 55%.
У прес-конференції також взяли участь співачка Alyosha, лідер гурту «Антитіла» Тарас Тополя і виконавчий продюсер «Радіо «Промінь» Максим Яковенко.