Чернігівські телеканали та радіокомпанії готові виконувати законодавчі вимоги щодо мови на телебаченні й радіо

12.10.2018

З 13 жовтня розпочнеться новий етап впровадження мовних квот на телебаченні, а з 8 листопада – в радіоефірах. Всі нюанси та аспекти законодавчих вимог нещодавно обговорили  медійники на нараді в Чернігові.

Напередодні набрання чинності нових вимог, які передбачені  статтею 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»,  представник  Національної ради у Чернігівській області Ірина Сенченко організувала зустріч керівників і редакторів телерадіоорганізацій регіону, аби разом обговорити всі нюанси та аспекти вимог законодавства – 75% державної мови для загальнонаціональних і регіональних телеканалів, 60% – для місцевих. Стосовно ж мови програм новин на телебаченні, то її відсоток становитиме 75.  Зміни торкнуться й реклами – віднині вона буде транслюватися лише українською.

У формі презентації  вона продемонструвала головні вимоги мовних квот для телебачення та радіомовлення, розповіла про методи моніторингів ефіру,  адже для радіо – це добові, а для телебачення – тижневі. Були продемонстровані спеціальні ролики, інфографіки й таблиці, аби простіше пояснити телеканалам і радіокомпаніям, до чого вони мають бути готові, щоби не виникало непорозумінь після оголошення результатів моніторингів. 

Також у спільному діалозі керівники компаній поділилися своїм досвідом і баченням впровадження мовних квот. Загалом, всі  заявили про підтримку цих ініціатив держави. Так, за словами керівниці телеканалу «Дитинець» Тетяни Здор, протягом кількох років компанія обирає у дистриб’юторів лише український контент, якщо говорити про придбаний продукт, а власний – тільки український. Директорка телеканалу «Новий Чернігів» Ольга Капустян також розповіла, що мовник  ще в час перехідного періоду  транслював в ефірі  контент власного виробництва  тільки державною мовою.

За потреби такі наради будуть відбуватися постійно, наголосила  Ірина Сенченко, вона також подякувала мовникам Чернігівщини, що завдяки їхній відповідальній роботі область входить в п’ятірку кращих за показними ведення радіопередач українською мовою, а результати моніторингів ефірів телебачення засвідчили, що фактичний відсоток ведення передач і новин українською мовою – 100%.