Аудіальні медіа сформували робочу групу, яка працюватиме над створенням органу співрегулювання

08.12.2023

Над розробкою документів і створенням органу спільного регулювання в аудіальній сфері працюватиме робоча група у складі 10 осіб. Її учасників визначили під час конференції 8 грудня.

Членкиня і відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко нагадала присутнім, що процес створення органів співрегулювання розпочався 1 жовтня цього року. Для участі в робочій групі в аудіальній сфері медіарегулятор отримав 47 заяв, жодної з них не було відхилено. Загалом було запропоновано 40 кандидатів. На зібрання для голосування прийшли 29 кандидатів, однак імена усіх 40-ка були внесені до бюлетенів, оскільки ніхто не повідомляв про зняття своєї кандидатури.

За процесом створення органів спільного регулювання стежить і Європа, зауважила Олена Ніцко: «Не тільки для України це новий процес, але і для Європи. Абсолютно така демократична процедура, за якою вони стежать, як у нас з вами вийде, як будуть створюватися органи співрегулювання, як будуть об’єднуватися держава з медіа для того, щоб напрацювати спільні правила мовлення, мовні кодекси».

Привітала учасників зустрічі і почесна голова Національної асоціації медіа, за підтримки якої відбуваються заходи зі створення робочих груп органів співрегулювання, Тетяна Лебедєва. Вона назвала сьогодні дуже важливим і приємним днем, бо нарешті індустрія і регулятор увійшли у фазу реалізації тих ідей, які виношували й обговорювали багато років. Також вона відзначила «абсолютно новий рівень стосунків і взаємодії» з Національною радою.

«Я впевнена, що така взаємодія народить синергію, і в результаті ми отримаємо все найкраще і для наших мовників, і для нашої багатостраждальної аудиторії, яка так потребує якісних медіа», – сказала Тетяна Лебедєва.

Олена Ніцко звернула увагу присутніх на особливостях процедури голосування. Закон України «Про медіа» передбачає, що склад робочої групи формується у такий спосіб відповідно до категорій:

  • загальнонаціональна і реєстранти – 4 особи від загальнонаціональної, 1 особа від реєстрантів;
  • регіональна й місцева – 5 осіб, не менше ніж дві з них – від місцевої категорії;
  • аудіальні медіа-сервіси на замовлення – 2 особи.

Представники аудіальних медіасервісів на замовлення подали лише одну заяву, а в категорії реєстрантів заяв не було взагалі. У такій ситуації Національна рада керувалася пунктом третім частини четвертої статті 93 Закону, який каже: «У разі висунення до складу робочої групи у сфері аудівізуальних або аудіальних медіа-сервісів в одній із категорій кількості осіб меншої, ніж передбачено цією статтею у складі робочої групи, рейтингове голосування у цій категорії не проводиться, а до складу робочої групи включаються усі висунуті особи. Якщо в одній із категорій не було отримано заяв про участь у робочій групі, склад робочої групи формується без представників такої категорії».

Тож запропонована від аудіальних медіасервісів на замовлення кандидатура Катющенко Ірини без голосування потрапила до робочої групи. Іншої особи у цій категорії та представника в категорії реєстрантів не обирали; таким чином, робоча група зі створення органу співрегулювання в аудіальній сфері налічує 10 осіб:

від аудіальних загальнонаціональних медіа:

Андрейко Роман (висунуло ПрАТ «Телерадіокомпанія Люкс») – 95 балів за результатами рейтингового голосування;

Чиж Євгеній (АТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України») – 93;

Городецька Ірина (Українська корпорація «Телебачення і радіомовлення «Ютар») – 87;

Павленко Андрій (ТОВ «Новий обрій») – 80;

від аудіальних регіональних медіа:

Гончаревський Володимир (ТОВ «Телерадіокомпанія «Класик радіо») – 113;

від аудіальних місцевих медіа:

М’яснікова Катерина (ПрАТ «Радіокомпанія Люкс») – 124;

Фомін Володимир (ТОВ «Радіокомпанія «Західний полюс» – 113;

Коломієць Віктор (ТОВ «Богуславська інформаційна агенція») – 112;

Марчук Наталія (ДП «Телевізійна та радіомовна компанія «Люкс», ПП «Агенція відеорішень», ПП «Вісма – радіо – ТБ», ТОВ «Радіо «Континент») – 110;

від аудіальних медіасервісів на замовлення:

Катющенко Ірина (ТОВ «Мегого»).

Надалі члени робочої групи розроблятимуть статут і установчі документи органу співрегулювання й мають зареєструвати сам орган упродовж шести місяців.

Конференція відбулася за сприяння Національної асоціації медіа, Internews в Україні, USAID, Шведської агенції з міжнародного розвитку. 

7 грудня було обрано робочу групу зі створення органу співрегулювання в аудіовізуальній сфері.

12 грудня відбудеться чергова конференція, на якій буде сформовано робочу групу із представників онлайн-медіа.

Процеси створення органів спільного регулювання у сферах друкованих медіа та платформ спільного доступу до відео поки не розпочиналися, оскільки до Національної ради не надходили відповідні ініціативні звернення.