Перше голосування з обрання робочої групи, яка працюватиме над створенням органу спільного регулювання у сфері аудіовізуальних медіасервісів, відбулося 7 грудня. 40 учасників обрали зі свого складу 12 осіб, від яких залежить, чи запрацює цей орган співрегулювання упродовж наступних місяців.
«Сьогодні справді для нас важливий день, для всієї нашої галузі. Тому що упродовж багатьох років ми спільно шукали підходи, аби наша сфера розвивалася, аби свободі слова в нашій країні ніхто не перечив. І водночас, щоби медіа були відповідальними не тільки перед суспільством, а й перед державою, – такими словами привітала учасників зібрання членкиня і відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко. – Безумовно, ми вважаємо, що органи співрегулювання – їх головна мета – створення кодексів мовлення. Але це ще й майданчик для вирішення загальногалузевих питань і проблем».
Колеги і експерти з європейських країн також підтримують Україну у процесі створення органів спільного регулювання. Сьогоднішня зустріч відбулася, зокрема, завдяки підтримці Національної асоціації медіа, Internews в Україні, USAID, Шведської агенції з міжнародного розвитку. За процесом обрання робочої групи стежила директорка Internews в Україні Джилліан МакКормак та представниця Офісу Ради Європи в Україні Христина Заплацінська.
Олена Ніцко повідомила, що в аудіовізуальній сфері надійшло 58 заяв щодо участі в робочій групі. Одну заяву – Міського комунального підприємства Інформаційно-телевізійне агентство «Віта» – було відхилено, оскільки вона надійшла після встановленого терміну – 20 листопада.
Сьогодні участь у голосуванні мали брати 53 кандидати, однак зареєструвалися лише 40. Два медіа повідомили письмово, що не зможуть брати участь у голосуванні.
Олена Ніцко звернула увагу учасників зібрання на певну колізію, що міститься в Законі України «Про медіа». З одного боку, абзацом другим частини четвертої статті 93 Закону України «Про медіа» голосування для формування складу робочих груп у сферах аудіовізуальних та аудіальних медіа-сервісів проводиться виключно серед кандидатів від суб’єктів у сфері медіа (ліцензіатів або реєстрантів). З другого боку, є чітко визначений перелік підстав для відхилення заяв. Це:
- подання заяви із порушенням встановленого цим Законом строку;
- подання заяви особою, яка не є ліцензіатом, реєстрантом чи об’єднанням підприємств – суб’єктів у сфері медіа;
- подання заяви особою, яка здійснює діяльність у сфері медіа менше ніж три роки.
Отже, фактично Національна рада не має причин, щоб відхилити заяви від об’єднань підприємств суб’єктів у сфері медіа. Тому Олена Ніцко запропонувала представникам медіаіндустрії визначитися щодо цього питання. Більшість присутніх були за те, щоб дозволити особам, делегованим об’єднаннями підприємств суб’єктів у сфері медіа, бути кандидатами до складу робочої групи. Тож 2 особи були внесені до бюлетеня голосування.
Відповідно до процедури з-поміж присутніх було обрано головуючу засідання – за пропозицією представників медіасфери Олену Ніцко, а також 4-х членів лічильної комісії.
Усі кандидати стисло розповіли про свій досвід і чим вони можуть бути корисними в робочій групі.
До складу робочої групи відповідно до Закону «Про медіа» мають входити:
- 4 особи від загальнонаціональної категорії, 1 особа від реєстрантів;
- 5 осіб від регіональної та місцевої категорії, не менше ніж 2 особи від місцевої категорії;
- 2 особи від медіа-сервісів на замовлення.
Учасники отримали три бюлетені відповідно до складу робочої групи.
Серед тих учасників, які набрали найбільшу кількість голосів за результатами голосування, двоє отримали однакову кількість балів – Андрейко Роман і Соломаха Андрій – 113. Тому необхідно було провести повторне голосування для обрання єдиної кандидатури. Однак Андрій Соломаха вирішив зняти свою кандидатуру, тож було обрано робочу групу зі створення органу спільного регулювання в аудіовізуальній сфері у такому складі:
від аудіовізуальних загальнонаціональних лінійних медіа:
Мієнко В’ячеслав (ТОВ «Телерадіокомпанія «Студія 1+1») – 130 балів;
Остапко Оксана (ТОВ «Телеканал СТБ») – 123;
Тичина Григорій (АТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України») – 123;
Шевчук Руслан – (ТОВ «Міжнародна комерційна телерадіокомпанія» (ICTV)) – 123;
від аудіовізуальних загальнонаціональних медіа – реєстрантів:
Хлапоніна Крістіна (ТОВ «Солар медіа») – 118;
від аудіовізуальних регіональних медіа:
Андрейко Роман (ПрАТ «Телерадіокомпанія Люкс») – 113;
від аудіовізуальних місцевих медіа:
Літвіщенко Ганна (ТОВ «Телерадіокомпанія «РІО») – 161;
Керімов Руслан (КП «Павлоградська телерадіокомпанія») – 115;
Лященко Наталія (КП Київської міської ради «Телекомпанія «Київ») – 115;
М`яснікова Катерина (Телерадіокомпанія Красноградщини «Центр») – 117;
від аудіовізуальних медіасервісів на замовлення:
Катющенко Ірина (ТОВ «МЕГОГО») – 130.
Клітна Наталія (АППК) – 129.
Із часу першого засідання робочої групи упродовж трьох місяців робоча група має напрацювати статут і установчі документи. За шість місяців має бути зареєстрований орган співрегулювання. Олена Ніцко побажала їй успіхів і плідної роботи й нагадала, що із представниками Національної ради орган співрегулювання зустрінеться вже тоді, коли будуть створюватися робочі групи для розробки кодексів мовлення.
Новостворена робоча група одразу ж взялася до роботи: її члени обговорили свої подальші кроки і те, як комунікуватимуть між собою.
Наступна зустріч для обрання складу робочої групи зі створення органу спільного регулювання в аудіальній сфері відбудеться у п’ятницю, 8 грудня. На 12 грудня запланована зустріч у сфері онлайн-медіа.