21 припис і 6 штрафів – Національна рада відреагувала на порушення медіа законодавства

06.02.2025

Одразу 12 онлайн-медіа отримали приписи Національної ради за результатами проведеного моніторингу. Регулятор уперше цілим блоком зафіксував недотримання зареєстрованими суб’єктами вимог щодо оприлюднення на їхніх ресурсах інформації про себе. Штрафи для телеканалів стосувалися неможливості проведення перевірки і невчасного інформування про зміни у їх діяльності.

Штрафи

Дві компанії за результатами позапланових безвиїзних перевірок отримали штрафи через невчасне подання до регулятора інформації про зміну технічних характеристик каналів мовлення – ГО «Товариство «Право громади» (позивні «Вільне радіо королівського міста»), м. Жовква Львівської обл., і ТОВ «ТРК «Можливість» (позивні «радіоМ»), м. Слов’янськ Донецької обл. Перша – щодо  частоти 94,0 МГц у Жовкві, друга – частоти 102,0 МГц у м. Івано-Франківську. Про такі зміни медіа мають повідомляти Національну раду упродовж 30 днів із дня їх настання. Недотримання частини сьомої статті 60 Закону вважається значним порушенням, за яке передбачений штраф у розмірі 10% суми ліцензійного збору. Для «Право громади» він становитиме 1529,14 грн, а для ТРК «Можливість» – 15 897,00 грн.

Три штрафи застосовані до ПП «ТРК ВТВ Плюс» (логотип «ВТВ ПЛЮС») із Херсона. Компанії була призначена повторна позапланова перевірка, яку не вдалося провести через відсутність суб’єкта та особи, уповноваженої його представляти, за адресою, що зазначена в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа. У зв’язку з цим складено акт про відмову суб’єкта у проведенні перевірки. Це вже другий такий випадок, а повторна упродовж останнього року відмова у проведенні перевірки належить до грубих порушень відповідно до пункту 9 частини четвертої статті 110 Закону «Про медіа». За нього передбачено штраф у розмірі 25% суми ліцензійного збору, що для медіа становитиме 19 682,00 грн.

Також «ТРК ВТВ Плюс» отримала два штрафи за ліцензією на багатоканальне мовлення в МХ-5 у с. Василівці Херсонської області. Підстави для такого заходу реагування Національної ради були такі самі. Уповноважена особа Національної ради мала провести планову виїзну перевірку, однак це не вдалося зробити, оскільки ні суб’єкта, ні особи, уповноваженої його представляти, не було на місці проведення перевірки за адресою розташування медіа. Акт про відмову суб’єкта у проведенні перевірки було складено 7 листопада 2024 року. За це значне (відповідно до пункту 19 частини третьої статті 110 Закону) порушення накладено штраф, який становить 10% суми ліцензії – 2 573,80 грн.

Повторну позапланову перевірку, яка була призначена упродовж 30 днів від дати складення акта про відмову у проведенні перевірки, також не вдалося провести, про що знову ж таки було складено акт про відмову суб’єкта у сфері медіа в проведенні перевірки. Штраф у розмірі 25% суми ліцензійного збору за цією ліцензією для «ТРК ВТВ Плюс» становив 6 434,50 грн.

За результатами повторної позапланової перевірки ТОВ ТРК «Академ ТV» (логотип «АТV»), м. Суми, місцеве телевізійне мовлення в мережі МХ-5, до компанії застосовано штраф за грубе порушення – повторну упродовж року відмову у проведенні перевірки. Регулятор склав відповідний акт, оскільки суб’єкта чи його представника не виявилося за адресою розміщення товариства у день проведення перевірки. Тепер мовник має сплатити 19 984,80 грн штрафу.

Медіа упродовж 60 днів із дня оприлюднення рішень на офіційному вебсайті Національної ради повинні заплатити штрафи до державного бюджету.

Ще 21 медіа отримало приписи як захід реагування

Так, приписи застосовано до 12 онлайн-медіа, які порушили вимоги Закону (частини п’ятої статті 37) щодо розміщення обов’язкової інформації про себе на своїх ресурсах. Йдеться про незазначення на їхніх сайтах, YouTube-каналах чи у соцмережах таких даних, як поштова адреса, телефон, електронна пошта чи ідентифікатор у медійному реєстрі. Серед порушників:

  • БО «Благодійний фонд «Культурний дипломат» (сайт culturaldiplomat.info);
  • БО «Благодійний фонд «Повернись на 100» (телеграм-канал pvsna100);
  • БО «Благодійний фонд «Польський дім» (YouTube-канал «RePost»);
  • ГО «360 Медіа Україна» (сайт 360ukraine.media);
  • ГО «Всеукраїнське об’єднання наш шлях» (портал golos-info.com);
  • ГО «Заборона медіа» (zaborona.com);
  • ГО «Ми можемо!» (сайт tbnua.tv);
  • ГО «Незламні кияни» (сайт kashtan.news та YouTube-канал);
  • ГО «Українська асоціація психології освіти та розвитку» (сайт shdisj.com);
  • ГО «Молодіжний альянс «За закон і порядок» (Instagram-канал za_zakoniporyadok_dp);
  • ДП «Галицький кореспондент» (gk-press.if.ua);
  • ДНУ «Центр інноваційних технологій охорони здоров’я» (сайт cp-medical.com).

Медіа мають 7 робочих днів, щоб виправити ситуацію після офіційної публікації рішень регулятора і не допускати їх надалі.

Окремий блок порушень стосувався недотримання правил мовлення у День пам’яті захисників Донецького аеропорту 20 січня 2025 року. Сім телерадіокомпаній не дотрималися вимог щодо інформування про цю пам’ятну дату та проведення хвилини мовчання:

  • Телеканал «Прямий» упродовж дня кілька разів пропустив обов’язкові повідомлення про День пам’яті;
  • Телеканал «M1» не транслював повідомлення перед хвилиною мовчання і не оголосив її о 12:00;
  • «Піксель TV»  не пояснив глядачам причину проведення хвилини мовчання;
  • радіостанція «Мелодія FM» не провела хвилину мовчання належним чином – з оголошенням та звуком метронома;
  • «Наше радіо» пропустило обов’язкове повідомлення про День пам’яті у вечірніх новинах;
  • Телеканал «СВІТЛО» не повідомляв глядачів про День пам’яті із 6:00 до 12:00;
  • Радіо «Промінь» не повідомило про відзначення Дня пам’яті у випуску передачі «Новини» о 18:00.

Оскільки це порушення вважається незначним, компанії отримали приписи – найм’якший захід реагування. Також вони повинні забезпечити, щоб такі порушення не повторювалися у майбутньому.

Приписи отримали дві радіостанції, які не дотрималися власних умов ліцензій у частині програмної концепції мовлення. Тобто вони порушили пункт 4 частини першої статті 35 Закону України «Про медіа».

Так, ТОВ «ТРК Холодний-Яр» (позивні «Чигирин-99 FM»), м. Чигирин Черкаської обл., зменшило кількість інформаційних (із 03 год/добу до 36 хв/добу) і дитячих (із 01 год 36 хв/добу до 04 хв/добу) програм. А КП «Телерадіостудія «Бориспіль» (позивні «Бориспіль ФМ»), м. Бориспіль Київської обл., зменшило обсяг інформаційних програм із 05 год 40 хв/добу до 02 год 20 хв/добу.

Такі порушення за законом вважаються незначними, тож Національна рада застосувала припис, зобов’язала медіа упродовж одного місяця усунути порушення і не допускати їх у подальшій діяльності.


Перейти до вмісту