5 – 6 жовтня в Ризі, Латвія, триває конференція «Перо сильніше за меч? Відповідь на сучасні виклики свободі слова та безпеці журналістів». Мета конференції і 5-річної кампанії, яку вона започатковує, – привернути увагу до проблеми захисту журналістів. Поділитися досвідом того, як в Україні медіарегулятору вдається дотримання балансу між правом на свободу вираження поглядів з інтересами національної безпеки, попросили голову Національної ради Ольгу Герасим’юк.
Учасників конференції вітали: Ханне Юнкер, директорка Директорату інформаційного суспільства та протидії злочинності, Генеральний директорат з прав людини та верховенства права Ради Європи; Дуня Міятович, комісар Ради Європи з прав людини, а також представники Міністерства закордонних справ і Міністерства культури Латвійської Республіки.
Розповідаючи про те, як війна відобразилася на медіагалузі, Ольга Герасим’юк зауважила, що з оголошенням військового стану в Україні Президент не скористався положенням закону про військовий контроль над медіа та введенням воєнної цензури. Медіа залишилися вільними у своїх діях, а для незалежного регулятора це означало, що всі його повноваження не були обмежені. Тому головним питанням для українського медіарегулятора стало – як допомагати медіа налагодити якісне і вичерпне інформування співгромадян та як стояти поряд із медіаіндустрією в тяжких умовах втрат фізичних, інфраструктурних, економічних.
Тісна співпраця органів державної влади, медіакомпаній і суспільства стала одним із ключових факторів досягнення поставленої мети.
Ольга Герасим’юк також наголосила, що під час війни жодне українське медіа не було закрите за ініціативою влади або регулятора. А головним завданням медійників є – в умовах війни бути на висоті професійних знань, бути надзвичайно уважними й чутливими до аудиторії, доносити правду і також – не нашкодити Збройним силам.
На конференції досвідом роботи в умовах війни поділилася Ольга Руденко, головний редактор англомовної газети Kyiv Independent. Також учасниками обговорення були Том Гібсон, представник ЄС, Комітет захисту журналістів (CPJ); Сабіне Сіле, директорка Media Hub Riga; Ізабель Візелер-Ліма, депутатка Європарламенту тощо.
Модератором панельної розмови про журналістику в часи війни і кризи був Андріс Мелакаулс, голова департаменту інтеграції інформаційного простору Міністерства культури Латвії.
Сьогоднішня конференція Ради Європи розпочинає 5-річну Кампанію за безпеку журналістів. Ця кампанія прокладе шлях до більш безпечного, незалежного, плюралістичного медіасередовища, заохочуючи держави до створення національних планів і механізмів убезпечення журналістів, а отже, захисту журналістики та інформації.