Збільшення переліку зареєстрованих медіа і початок роботи над реалізацією Стратегії – про результати засідання Національної ради 25 січня

25.01.2024

Медіарегулятор визначив, які заходи втілюватиме найперше задля реалізації Стратегії своєї діяльності. План завдань сформовано на 2024 рік. До Реєстру суб’єктів у сфері медіа додано нові імена серед друкованих, онлайн-медіа, провайдерів аудіовізуальних сервісів, медіа, що працюють без використання радіочастотного спектра. Серед ухвалених Національною радою на засіданні 25 січня і рішення про продовження терміну дії ліцензій та їх скасування. Далі – докладніше про затверджені зміни в медіапросторі.

Національна рада затвердила план реалізації у 2024 році Стратегії Національної ради на 2024 – 2026 роки.

Цьому передувало громадське обговорення і онлайн-зустріч із представниками громадськості й медіа, які подали регуляторові пропозиції та зауваження до акта. План незабаром буде оприлюднено на сайті Національної ради. Також доступним упродовж 7-ми днів стане документ з аналізом усіх поданих пропозицій та зауважень до плану реалізації Стратегії.

Регулятор без зауважень погодив проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів з виконання рекомендацій Європейської Комісії, представлених у Звіті про прогрес України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2023 року».

Документ розроблений у рамках євроінтеграційного процесу України і містить два пункти, які стосуються Національної ради, пояснив член Національної ради Олександр Бурмагін.

Так, у пункт 25 ідеться про те, що Україна має забезпечити незалежність медіарегулятора, в тому числі надання необхідних фінансових можливостей. Головним виконавцем визначено Міністерство фінансів, Національна рада – за згодою.

26-й пункт стосується напрацювання плану відновлення плюралістичної прозорої незалежної діяльності медіа після закінчення війни. До його виконання будуть залучені багато органів влади, у тому числі Національна рада за згодою.

Відповідно до виданого дозволу на тимчасове мовлення ТОВ «Телеканал СТБ» мовитиме у двох населених пунктах Донецької області. Це – Костянтинівка – 60 ТВК і Краматорськ (Ясногірка) – 59 ТВК. Дозвіл видано на 1 рік.

Регулятор знову додав до Реєстру низку нових суб’єктів у сфері друкованих медіа. Зареєстровано 25 друкованих видань9 газет, 9 журналів, 4 наукові збірники, 2 збірники наукових праць, 1 збірник.

Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників – Україна (6 видань — 38%), а також Україна та зарубіжжя (10 видань — 62%).

Найбільшу кількість вніс до Реєстру Рівненський державний гуманітарний університет – одночасно 5 видань (4 наукові збірники, 1 збірник наукових праць). Усі збірники цього університету виходять трьома мовами – українською, англійською, польською та поширюються лише в Україні.

Одразу 4 журнали зареєстрував Сумський державний університет. Ці університетські видання розповсюджуються як на теренах України, так і за кордоном. Мови друку – українська, англійська, польська, французька, німецька.

Серед зареєстрованих газет – 1 всеукраїнська, 4 обласні, 4 районні. Усі видання публікуються державною мовою, лише 1 газета – одночасно і українською, і російською.

Інтернет-сайт новин «UADays», канал у відеохостингу Youtube «Інформаційна служба України RePost» і вебсайт «АрміяInform» поповнили перелік зареєстрованих онлайн-медіа. Із клопотаннями зареєструвати ці ресурси до регулятора звернулися ГО «Українські дні» із Донецької області, БО «Благодійний фонд «Польський дім» з Одеської області та київське Інформаційне агентство.

Суб’єктами у сфері медіа, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійне медіа), стали:

  • ТОВ «Міжнародна комерційна телерадіокомпанія» (логотип «ICTV серіали» (комбіноване)) – технологія інтернет-мовлення (ОТТ);

і два комунальні підприємства:

  • Кам’янської міської ради «Міська інформаційна служба» (логотип «ТРК «МІС») із Дніпропетровської області;
  • «Калуська районна телерадіоорганізація «Незалежність» Калуської районної ради» (логотип «Незалежність») з Івано-Франківської області.

Місцеві мовники «ТРК «МІС» і «Незалежність» віддають перевагу технологіям: кабельній аналоговій, кабельній цифровій та інтернет-мовленню (IPTV) .

Усі три канали вказали формат загальної тематики, продукт поширюють цілодобово українською мовою.

Провайдерами аудіовізуальних сервісів Національна рада зареєструвала ТОВ «Телерадіокомпанія «Кабельне телебачення» і ТОВ «КТЛ». Свої послуги вони надають у Кривому Розі Дніпропетровської та Ладижині Вінницької областей, застосовуючи кабельну аналогову й кабельну цифрову технології.

Регулятор вніс зміни до Реєстру суб’єктів у сфері медіа.

Змінити свій логотип вирішив київський телеканал «Бігуді, ТОВ «Рєал Істейт-ТВ». Тепер глядачі впізнаватимуть його за назвою «2+2 Марафон». 

«Радіо РОКС – Україна» зафіксувало зміни стосовно бенефіціарних власників і структури власності.

Решта оновлень стосуються характеристик сигналів каналів мовлення та технічних характеристик.

Двом радіостанціям продовжено строк дії їхніх ліцензій ще на 10 років. Це:

  • Козятинське міське комунальне підприємство «Телерадіомовна редакція ефірно-проводового мовлення «Погляд» – позивні: «в ефірі міське радіомовлення «Погляд»;
  • ТОВ «Телерадіокомпанія Європа мікс»  – позивні «Максимум».

Їхні програми і далі звучатимуть на частотах 66,41 МГц у Козятині Вінницької і 102,8 МГц у Прилуках Чернігівської областей.

Розглянувши клопотання трьох компаній про анулювання ліцензій, регулятор погодив їх.

  • Харківське ПП «Телерадіокомпанія «Ефір-Р» (позивні «Радіо накипіло») припиняє свою діяльність з огляду на неможливість відновити мовлення в Рені Одеської області і переорієнтацію на діяльність у Харківській.
  • ТОВ «Телерадіокомпанія ТРТ-ТБ» (логотип «ТРТ») із Львівської області відмовляється від ліцензії через скрутне фінансове становище, а також припинення з 1 вересня минулого року ефірного наземного мовлення на 49 ТВК у Трускавці.
  • Оскільки ТОВ «Телерадіокомпанія Кам’янець-Подільський» (логотип «ТРК К-П») із Хмельницької області визнано переможцем конкурсу на отримання ліцензії з використанням радіочастотного спектра на вільному каналі (програмі) мовлення ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі МХ-5 у с. Кульчіївцях Хмельницької області із місцевою категорією покриття, воно також скасовує ліцензію.