
У зв’язку з руйнуванням внаслідок російської атаки у ніч на 24 травня Національного музею «Чорнобиль» Український національний комітет Програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» звернувся до Гендиректора організації, держав-членів і Секретаріату цієї Програми. У зверненні міститься заклик застосувати усі можливі інструменти міжнародного впливу для припинення руйнування українських пам’яток і захисту історичної, культурної та документальної спадщини України. Нацкомітет Програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» працює у складі Національного комітету IFAP – «Інформація для всіх», який очолює голова Національної ради Ольга Герасим’юк.
Текст заяви:
Український національний комітет Програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» висловлює глибокі співчуття родинам загиблих та пораненим внаслідок масованої атаки російської федерації у ніч проти 24 травня 2026 року.
Серед десятків зруйнованих об’єктів цивільної інфраструктури у ніч проти 24 травня російська федерація знищила Національний музей «Чорнобиль» у Києві.
Національний музей «Чорнобиль» зберігав унікальні свідчення, документи та живі спогади очевидців подій 1986 року. Протягом десятиліть музей збирав безцінну документальну спадщину про Чорнобильську АЕС, аварію, місто Прип’ять, Поліський регіон і Зону відчуження.
Свідчення про Чорнобильську катастрофу, які зберігались у музеї, є частиною світової документальної пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу ХХ століття.
27 квітня 2026 року, до 40-ї річниці аварії, музей після тривалого ремонту та оновлення експозиції знову відкрив двері для відвідувачів. Нова експозиція проіснувала менше місяця.
Музей розташовувався у спеціально реконструйованій будівлі історичної Пожежної каланчі — пам’ятці архітектури початку ХХ століття, де працювало Подільське пожежне депо. У 1980-х роках тут базувалося Київське обласне управління пожежної охорони, працівники якого взяли на себе основний удар з гасіння пожежі на ЧАЕС у 1986 році. Роками музей був місцем зустрічі ліквідаторів, колишніх мешканців евакуйованих міст і сіл, усіх, хто зберігає пам’ять про Чорнобильську катастрофу.
Чорнобиль пережив три катастрофи: вибух на ЧАЕС у 1986 році, окупацію Зони відчуження у 2022 році, і тепер — знищення Національного музею пам’яті.
Знищення Національного музею «Чорнобиль» — це акт стирання документальної пам’яті. Це порушення Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту та міжнародних зобов’язань щодо збереження документальної спадщини людства.
Український національний комітет Програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» засуджує систематичне знищення документальної спадщини України і звертається до Генерального директора ЮНЕСКО та держав-членів і Секретаріату Програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» із закликом застосувати усі можливі інструменти міжнародного впливу для припинення цих злочинів і захисту історичної, культурної і документальної спадщини України.
Офіційне звернення надіслано до керівництва ЮНЕСКО.

