18 квітня у Києві відбулося 4-те засідання керівного комітету Проекту Ради Європи та Європейського Союзу «Свобода медіа в Україні» з метою обговорення основних досягнень співпраці та планів роботи на 2018 рік.
Модератор засідання Сюзанна Мнацаканян, керівник проекту «Свобода медіа в Україні», підбила підсумки ключових досягнень у реалізації завдань проекту за 2017 рік. Серед них: створення суспільного мовлення, підвищення спроможності та ефективності роботи національного регулятора, підтримка важливих законодавчих змін у сфері ЗМІ.
Під час презентації робочого плану проекту вона зауважила, що Рада Європи сподівається на подальшу співпрацю з партнерами проекту і планує працювати над уже розпочатими змінами та впровадженнями.
Серед напрямів роботи на 2018 рік головні такі: підвищення незалежності та ефективності органів, відповідальних за регулювання у сфері мовлення, удосконалення законодавства, зміцнення спроможності системи суспільного мовлення для більш ефективного виконання визначених функцій. До цього напряму роботи входитимуть питання:
- імплементація Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» і підзаконних нормативно-правових актів згідно зі стандартами Ради Європи та Європейського Союзу;
- підвищення спроможності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення;
- просування стандартів журналістської етики.
Також одним із пріоритетних завдань визначено завершення реформи комунальних друкованих ЗМІ та розвиток медіа громад, яке передбачатиме підтримку:
- ЗМІ, що перебувають у процесі роздержавлення;
- роздержавлення ТБ і радіо;
- медіа громад і підвищення їх професійності.
Під час обговорення представленого плану роботи учасники панельної дискусії висловили власні пропозиції щодо окремих його пунктів та очікування стосовно їх реалізації. Після — одноголосно проголосували за його затвердження.
Загалом упродовж засідання кожен із присутніх партнерів висловив подяку Раді Європи та Європейському Союзу за створення платформи, що дозволяє вдосконалювати український медіа-простір.
Зокрема, Сергій Кучерук, керівник апарату Національної ради, наголосив, що саме завдяки такій підтримці регулятору вдалося розробити процедури та впровадити веб-модуль із прозорості медіа-власності, провести дуже важливі семінари для представників Національної ради в областях та керівників центрального апарату, а також виконати ґрунтовну працю з питань захисту прав дітей у медіа.
Національна рада, як і в попередні роки, буде активно співпрацювати з проектом «Свобода медіа в Україні» фактично з усіх запланованих напрямів. Велика увага приділятиметься заходам, пов’язаним із переходом від аналогового до цифрового мовлення, розробці нового профільного закону, а також подальшому вдосконаленню процедур щодо прозорості медіа-власності та фінансування ЗМІ.
Гендерне питання було винесено на обговорення окремо після узгодження усіх планів. Цей аспект проекту представила Катя Тіілікайнен, радниця із гендерних питань Офісу Ради Європи в Україні. Боротьба із сексизмом та гендерними стереотипами і далі лишатимуться в пріоритеті, адже вони є вагомою перешкодою на шляху до гендерної рівності, повідомила вона. На її переконання, саме медіа відповідають за подальшу експлуатацію гендерних стереотипів, тому необхідно вимагати від ЗМІ звертати більше уваги на це питання та розробляти методи для їх усунення.
Підсумок засідання підбила заступник голови офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко, яка подякувала всім партнерам проекту за конструктивний діалог, без якого, на її переконання, не було б досягнуто здобутих на сьогодні результатів.
Після доопрацювання робочий план проекту на 2018 рік буде оприлюднено. Наразі докладніше з результатами реалізації проекту «Свобода медіа в Україні» за попередні роки можна ознайомитися, переглянувши відеоролик, створений Радою Європи.
Основними спікерами на засіданні були: Добромир Христов, координатор сектору Європейська інтеграція, Представництво Європейського Союзу в Україні, Давід Стулік, прес-аташе Європейського Союзу в Україні, Вікторія Сюмар, голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики, Артем Біденко, державний секретар Міністерства інформаційної політики в Україні, Тетяна Лебедєва, голова Наглядової ради ПАТ «НСТУ», Богдан Червак, перший заступник Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Сергій Кучерук, керівник апарату Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Також у панельній дискусії взяли участь представники різних медіа-організацій, громадянського суспільства, медіа-експерти та медіа-юристи.