Законопроєкт про медіа ухвалений у першому читанні

30.08.2022

Верховна Рада України 30 серпня розглянула у сесійній залі законопроєкт  про медіа та проголосувала за нього у першому читанні. 233 парламентарі віддали свої голоси за реформування медійної сфери. Остаточна редакція закону має бути ухвалена Парламентом не пізніше грудня цього року, адже наприкінці року має бути перевірено виконання семи пунктів, визначених як вимоги до України на її шляху до ЄС.

Європейські країни в останнє десятиліття значно оновили своє законодавство, навіть до відносно нової Директиви Європейського Союзу про аудіовізуальні медіапослуги, що була ухвалена 2010 року, і оновлена 2018 року.

Національна рада упродовж останніх років постійно наголошувала на тому, що країні вкрай необхідне нове регулювання з огляду на розвиток новітніх медіа та остаточну застарілість  багатьох положень і норм Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Вочевидь, застаріла не лише назва цього закону, бо в наш час медіа – це не лише традиційні радіо і телебачення, а й багато різновидів онлайн-медіа, які з кожним днем завойовують дедалі більшу аудиторію прихильників. Представники  регулятора брали активну участь у розробці законопроєкту про медіа і наполягали, щоб він насамперед передбачав  можливості  протидії російській агресії та пропаганді в медіасфері.

Законопроєкт (2693-д) був зареєстрований у Верховній Раді Україні ще 2 липня 2020 року, але так і не був розглянутий парламентарями.  Після того як Україна набула статусу кандидата до вступу в ЄС, ухвалення нового медійного законодавства, в яке має бути імплементовано основні вимоги Європейської директиви, стало нагальною необхідністю.

Що ж зміниться після ухвалення закону про медіа? 

  • Новий закон має зменшити вплив приватних інтересів і запровадити рівні умови регулювання для всіх медіа – телебачення, радіо, преси, а також онлайн-медіа.
  • Регулювання всієї медіасфери здійснюватиме єдиний орган – Національна рада. Її незалежність гарантуватиметься через процедуру призначення членів регулятора, економічну і фінансову складову діяльності регулятора.
  • Значний вплив на регулювання контенту медіа будуть мати органи співрегулювання, ці ж органи відіграватимуть роль запобіжників, щоб медіарегулятор не перевищував своїх повноважень.
  • Законопроєкт посилює захист дітей у медіа та передбачає  кращий доступу до інформації для людей з інвалідністю.
  • Окремий розділ закону регулює чіткі обмеження та відповідальність за просування контенту і наративів держави-агресора.

Редакцію законопроєкту про медіа, що проголосована у Верховній Раді в першому читанні,  буде передано Європейській комісії для опрацювання експертами.  Якщо у Європейської комісії будуть зауваження щодо імплементації положень медіадирективи, їх треба буде врахувати до другого читання.

Нагадаємо, що під час громадського обговорення проєкту цього закону голова Офісу Ради Європи в Україні Стен Ньорлов завив, що закон про медіа має створити нову, єдину, комплексну і послідовну правову базу, яка дасть змогу ефективно регулювати медіасередовище в Україні. Новий закон покликаний модернізувати все медійне законодавство і базується на Директиві Європейського Союзу про аудіовізуальні медіапослуги, яка має багато переваг як для українських медіа, так і для українського суспільства.

Переваги Європейської директиви викладено в інфографіці, що була розроблена у  межах проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні».

Крім того, Національна рада пропонує переглянути також свою інфографіку, яка презентує цей законопроєкт і підкреслює його новації.