2 – 4 травня у м. Сантьяго, Чилі, відбулася 31-ша конференція ЮНЕСКО до Всесвітнього дня свободи преси. Це був майданчик для комунікації майже двох тисяч журналістів зі 160 країн світу. Медійники зібралися, щоби обговорити стан свободи преси, загрози безпеці журналістів і вшанувати пам’ять тих, які загинули під час виконання своєї роботи. Ольга Герасим’юк представляла на конференції Національну раду і Національний комітет України Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP).
Цьогорічний Всесвітній день свободи преси акцентував увагу на критичній ролі журналістики у висвітленні глобальної екологічної кризи та її впливу на демократію.
Проте розмова охопила досвід і стратегії висвітлення воєн, вплив військових руйнацій на планету, кліматичні переміщення, забруднення та зміну клімату. Видимість цих питань має ключове значення для глобального миру та дотримання демократичних цінностей.
Особливо важливим – у середовищі Південної Америки – є зміцнення солідарності країн через медіа та вирішення спільних проблем боротьби з дезінформацією та фейками. Дезінформація про екологічні проблеми може призвести до відсутності громадської та політичної підтримки дій щодо збереження клімату.
Національна рада презентувала інформаційний стенд – розповівши про злочини росії проти українських медіа, проти порушення права на доступ до інформації через знищення інфраструктури, вбивства журналістів, викрадення частот.
За спроби розказати правду із початку повномасштабного вторгнення, росія скоїла 575 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Вбито 86 медійників, 16 з них – під час виконання професійних обов’язків. 26 журналістів ув’язнено в полоні.
Конференція закінчилася спільною заявою про необхідність захисту журналістів від насильства, залякувань, погроз та нападів, засудження вбивств медійників і закликом до підтримки незалежних медіа. Також висловлено заклик до обережного використання штучного інтелекту, щоб забезпечити його безпечне та етичне застосування.