Захист прав людини і медіа – голова регулятора взяла участь у правозахисному форумі

10.07.2023

Боротьба з негативними наслідками війни, через яку порушено права мільйонів українців, стала метою правозахисного форуму «Легіон права». Про роль нового медійного законодавства в побудові екологічних відносин у медіа розповіла під час заходу голова Національної ради Ольга Герасим’юк. Форум, організований Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, відбувся 7 липня.

«Цей захід – це відверта розмова з правозахисниками та митцями як амбасадорами захисту прав людини, а також тими, хто може ними стати в майбутньому», – зауважив, відкриваючи форум, Омбудсман Дмитро Лубінець.

Ольга Герасим’юк зі свого боку зупинилася на важливості побудови екологічних відносин у медіа з огляду на значне поширення мови ворожнечі, дискримінації й зневажливого ставлення поміж різними групами громадян.

«Дуже імпонує концепція цього заходу, де ми мали б говорити з позиції держави, яка подає приклад боротьби за права і є яскравим прикладом, як треба відстоювати демократію в світі. Ми – її символ», – акцентувала вона.

Голова медіарегулятора наголосила, що медіа є активним фактором суспільства, який формує світосприйняття людини. «Медіа – це не тільки дзеркало, яке відбиває те, що відбувається. Медіа – це активний фактор. Коли починаються війни, першими у наступ ідуть медіа. Задовго до початку повномасштабного вторгнення у наступ пішли кремлівські пропагандисти, які ретельно обробляли наше суспільство, і наслідки того ми всі бачимо», – зауважила вона.

Десять років Україна йшла до ухвалення Закону «Про медіа». Проти нього активно боролися. І «особливо запеклою була боротьба останні роки перед повномасштабним нападом на нашу державу, тому що йшла інформаційна підготовка до цього нападу. Ми бачили наслідки цього під час окупації Донецької, Луганської областей та Криму».

Закон «Про медіа» відіграє важливу роль у правозахисті. Ольга Герасим’юк розповіла, що він передбачає важелі для протидії і запобігання поширенню нетерпимості і ворожнечі між різними групами суспільства. «Коли ми маємо справу з ксенофобією, дискримінацією, цей Закон є серйозним механізмом подолання їх деструктивного впливу на суспільство». До роботи над ним було залучене широке коло професіоналів і громадськості.

Форум охопив широкий спектр питань, пов’язаних із правами людини, а саме: права жінок, етнічних і релігійних спільнот, права людей з інвалідністю тощо. Учасники активно ділилися досвідом, обговорювали стратегії боротьби з дискримінацією, впровадження нових реформ і надавали рекомендації для політичних, правових і соціальних змін, спрямованих на покращення ситуації з правами людини.

Захід зібрав разом активістів, правозахисних діячів, експертів і представників громадськості з метою обговорення та підвищення уваги до нагальних питань прав людини в країні. Серед них були:

  • Олє Егберг Міккельсен – Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Данії в Україні;
  • Яко Сільє – постійний представник ПРООН в Україні;
  • Мацуда Кунінорі – Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні;
  • Ксенія Шиманська – директорка правозахисного департаменту ГО «Докудейз»;
  • Алевтина Кахідзе – художниця, кураторка, освітянка;
  • Соломія Боршош – виконавча директорка Українського інституту;
  • Олена Гончарук – генеральна директорка Довженко-центру;
  • Михайло Глубокий – директор з розвитку МБФ «Ізоляція. Платформа культурних ініціатив»;
  • Малих Ксенія – кураторка, керівник дослідницької платформи PinchukArtCentre;
  • Лариса Денисенко – письменниця, правозахисниця.

Перейти до вмісту