Заходи реагування на порушення законодавства, призначення перевірок, реєстрація друкованих і онлайн-медіа – про результати засідання Національної ради 9 травня

09.05.2024

Медіарегулятор видав нові дозволи на тимчасове мовлення у Донецькій і Харківській областях. За порушення програмної концепції винесено припис, на дві компанії чекають позапланові перевірки. Деяким суб’єктам подовжено ліцензії на мовлення ще на 10 років, іншим дозволено відступити від умов ліцензій. Зареєстровано ще 104 суб’єкти у сфері друкованих медіа і 16 онлайн-медіа. Про ухвалені на засіданні 9 травня Національною радою рішення – далі.

Національна рада внесла зміни до складів універсального медіа-сервісу. Для населених пунктів трьох областей додано такі телеканали:

  • Київська область – КП Київської міської ради «Телекомпанія «Київ» (логотип «Слово «КИЇВ» (комбіноване));
  • Одеська – ТОВ «Ріак-Інформ» (логотип «7»);
  • Полтавська – КП «Кременчуцька міська ТРК» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (логотип «КРЕМЕНЧУК»).

Регулятор видав 4 дозволи на тимчасове мовлення.

Дві київські компанії – ТОВ «Міжнародна комерційна ТРК» (ICTV») і ТОВ «Новий канал» (логотип «Н») працюватимуть у Донецькій області. ICTV мовитиме на 31 ТВК у м. Костянтинівці та 24 ТВК у м. Покровську, а «Н» – на 64 ТВК у м. Костянтинівці, 57 ТВК у м. Краматорську (Ясногорівка) та 47 ТВК у м. Покровську.

Харківська радіостанція ТОВ «ТРК «Матрікс+» (позивні «NovaLine») транслюватиметься зі збільшеною потужністю передавача на частоті 97,1 МГц.

Програми АТ «НСТУ» (позивні «Українське радіо») відповідно до виданого дозволу звучатимуть на частоті 99,3 МГц у с. Байрак Ізюмського району Харківської області.

Тимчасові дозволи діятимуть упродовж одного року.

Медіарегулятор призначив позапланові перевірки діяльності двох компаній.

Підставою для перевірки ТОВ «Золочівська інформаційна агенція» із Львівської області стало недотримання вимог частини четвертої статті 26 і частини четвертої статті 60 Закону України «Про медіа». У листопаді минулого року в структурі власності компанії відбулися зміни – зі складу засновників вийшла Золочівська міська рада. Медіа повинно було до 10 січня 2024 року повідомити про це регулятора, однак заява від нього надійшла до Національної ради лише 27 лютого 2024 року. Закон вимагає звертатися із такими змінами до регулятора впродовж 45 робочих днів із дня, коли вони сталися. Перевірка діяльності суб’єкта відбудеться у період із 30 травня по 7 червня цього року.

ТОВ «Обласна незалежна телерадіокомпанія «Ятрань» (логотип «Ятрань»), що мовить на 38 ТВК в Умані Черкаської області, призначено другу позапланову виїзну перевірку. Наприкінці квітня цього року регуляторові не вдалося провести планову перевірку через відсутність за вказаною в реєстрі адресою місцерозташування компанії її уповноважених представників.

Національна рада застосувала штрафні санкції до трьох медіа.

ПП «Обрії» (позивні «Обрії FM») із Сміли Черкаської області отримало штраф через неможливість перевірити його діяльність у зв’язку з відсутністю суб’єкта і його уповноважених представників за місцем проведення перевірки. Контактні номери телефонів компанії виявилися недійсними. Вдалося з’ясувати, що офіс компанії не функціонує з 24 лютого 2022 року. Фахівцями Національної ради було складено акт щодо цієї ситуації як відмову радіостанції від проведення перевірки. Водночас в отриманому регулятором від оператора телекомунікацій ПП «ТРК «Сміла ТВ» листі-відповіді зазначається, що радіостанція «Обрії FM» припинила мовлення у Смілі на частоті 102,0 МГц ще 25 жовтня 2021 року. Відмова від проведення перевірки згідно з пунктом 19 частини третьої статті 110 Закону України «Про медіа» належить до значних порушень. Сума штрафу, розрахована в розмірі 10 відсотків розміру ліцензійного збору, становить 7 645,70 гривень.

Штрафну санкцію оголошено і ТОВ «Телерадіокомпанія «Відродження ТБ» із Дніпра за ненадання регуляторові запитуваних пояснень та необхідних для проведення перевірки документів і матеріалів. Національна рада затребувала їх для з’ясування причин відсутності мовлення медіа на супутнику упродовж 14 днів поспіль (із 3 по 16 січня 2024 року), що було зафіксовано моніторингом регулятора. Відповідно до пункту 2 частини сьомої статті 104 Закону України «Про медіа» ненадання у визначений термін необхідних для проведення перевірки діяльності медіа документів вважається відмовою у її проведенні, що є значним порушенням. Штраф для ТОВ «Телерадіокомпанія «Відродження ТБ» становить 284 000 гривень – 40 мінімальних заробітних плат.

Також Національна рада визнала порушення законодавства, зокрема пункту 18 частини третьої статті 110 Закону України «Про медіа», у діяльності ТОВ «Телекомпанія «Малятко-ТВ» (логотип «Малятко-TV»). Це питання також розглядається вдруге. Моніторинг регулятора зафіксував відсутність супутникового мовлення медіа впродовж 14 днів поспіль (із 03 по 16 січня 2024 року) за характеристиками, вказаними в реєстрі. «Малятко-TV» не повідомляло регулятора про намір припинити мовлення і не інформувало про відсутність можливості його здійснювати через причини, що не залежать від суб’єкта. У визначені терміни для проведення перевірки необхідні документи і матеріали суб’єкт не надав. За значне порушення медіа отримало штраф у розмірі 106 500 гривень – 15 мінімальних заробітних плат на день вчинення порушення.

Упродовж 60 днів із дня оприлюднення рішень на офіційному вебсайті Національної ради ці медіа мають сплатити штраф до державного бюджету України.

Одному суб’єктові у сфері медіа Національна рада винесла припис.

За результатами планової перевірки діяльності конотопського телеканалу «КСТ» (юридична особа – «Мистецько-інформаційний «РТВ – центр «Вежа» у формі ТОВ) було встановлено, що він порушує вимоги пункту 4 частини першої статті 35 Закону України «Про медіа». Мовник не дотримується програмної концепції, оскільки зменшив частку загального тижневого обсягу програм новин та інших програм, що стосуються подій відповідної місцевості або регіону. Відповідно до ліцензії вони мають становити 33,3%, а фактично – 19,59%. Таке порушення закон визначає як незначне й передбачає такий захід реагування на нього, як припис. Регулятор зобов’язав суб’єкта усунути порушення протягом місяця з дня оприлюднення рішення на офіційному вебсайті медіарегулятора і в майбутньому не допускати подібних випадків.

Також планові виїзні перевірки низки суб’єктів у сфері медіа порушень у їх діяльності не виявили.

Регуляторний орган у відповідь на заяви двох медіа дозволив їм тимчасово відступити від умов ліцензій у частині програмної концепції мовлення на період дії в країні воєнного стану. Із проханням звернулися:

  • ТОВ «ТV-4» (логотип «4 tv») із Тернополя подало 2 заяви;
  • ПП «ТОР-Терм», яке працює в Закарпатській області під позивними «Радіо Хуст».

Медіа аргументують свої звернення постійним падінням рекламного ринку, погіршенням матеріального стану, проходженням служби в ЗСУ частини працівників, а також виїздом і звільненням персоналу тощо.

Національна рада додала до Реєстру 104 суб’єкти у сфері друкованих медіа. Здебільшого це науково-дослідні установи та освітні заклади. Зареєстровано 266 друкованих видань138 журналів, 56 газет, 36 збірників, 17 наукових журналів, 7 збірників наукових праць, 4 наукові збірники, 1 науково-методичний журнал, 1 науково-практичний журнал, 1 науково-аналітичний журнал, 1 міжнародний науково-практичний журнал, науково-популярний журнал, 1 науковий бюлетень, 1 часопис, 1 альманах.

Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників – Україна (87 видань — 41%), а також Україна та світ (123 видання — 59%).

Найбільшу кількість – одночасно 53 видання (44 журнали, 9 газет) – внесла до Реєстру Танасійчук О. С. із Тернополя. Усі видання виходять українською і російською мовами та поширюються в Україні та світі.

Одразу 36 видань (29 збірників, 5 журналів, 1 науково-практичний журнал, 1 науково-популярний журнал) зареєстрував Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна. Усі видання розповсюджуються в Україні та світі і публікуються українською та англійською мовами.

10 видань (8 журналів, 1 альманах, 1 газету) вніс до Реєстру Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка. Журнали та альманах поширюються як в Україні, так і у зарубіжжі, газета – лише на теренах нашої держави. Мови публікації – українська, англійська, польська, німецька, болгарська, чеська, словацька.

Одночасно по 8 видань зареєстрували Національний університет «Острозька академія» та Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. 8 наукових журналів Острозької академії розповсюджуються в Україні та світі. Видання столичного університету (4 збірники наукових праць, 2 журнали, 1 науково-аналітичний журнал, 1 міжнародний науково-практичний журнал) – лише в Україні. Мови друку – українська, англійська, німецька, французька, італійська, польська, литовська.

По 7 наукових видань внесли до Реєстру Західноукраїнський національний університет із Тернополя і Класичний приватний університет із Запоріжжя.

Серед зареєстрованих газет – 19 обласних, 11 поширюються в Україні та зарубіжжі, 11 районних, 10 всеукраїнських, 5 міських. Одразу 2 газети зареєстрував Максимів Ю. З. із Тернополя. Обидва видання поширюються як в Україні, так і за її державними кордонами, і публікуються українською та російською мовами.

Перелік зареєстрованих онлайн-медіа поповнили 16 нових імен різних типів, серед яких: 6 вебсайтів, 3 канали у відеохостингу «Youtube», 2 портали новин, 3 наукові журнали (фахове видання), 1 локальне інформаційне агентство та 1 публічна сторінка в соціальній мережі «Facebook».

ТОВ «Діджиталс солюшнс» внесло на реєстрацію одразу 2 своїх вебсайти – «ТСН» та «УНІАН».

Публічну сторінку в соціальній мережі «Facebook» і канал в «Youtube» з однаковою назвою «Інформаційна агенція «В.В. З Україною в серці» зареєструвала благодійна організація з Одещини.

Також у переліку з’явилися:

  • вебсайти: «Лівий берег»/«LB.UA»/«LB»/«ЛБ», «KadrEX», «Центр міжнародних розслідувань»/«INTERNATIONAL JOURNALISTIC INVESTIGATIONS», «Добрий Пастир: науковий вісник Івано-Франківської академії Івана Золотоустого. Богослов’я. Філософія. Історія»;
  • 2 канали у відеохостингу «Youtube» – «Прес-центр Україна»/«Press-Centre Ukraine», «Казаров. Україна»;
  • 2 портали новин – «Інтернет-видання «Світловодськ», «Новий Регіон»;
  • електронне наукове періодичне видання (науковий журнал) – «Гігієна населених місць»/«HYGIENE OF POPULATED PLACES»;
  • науковий рецензований фаховий електронний журнал «Empirio»;
  • локальне інформаційне агентство «Пильний погляд»;
  • електронне наукове фахове видання «Координати публічного управління».

Лінійними медіа, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра, вирішили стати один київський мовник із загальнонаціональним покриттям і два місцеві товариства:

  • ТОВ «Діджиталс солюшнс» пропонує 5 програм – «Світ навиворіт+», «Загублений світ+», «Опер за викликом+», «Сімейні мелодрами+» та «ЖВЛ+». Формат – подорожі, документальний, фільмовий та розважальний. Мовить цілодобово за технологією інтернет-мовлення (ОТТ), загальнонаціональне покриття;
  • ТОВ «Край-медіа» (логотип «Перший міський») обрав інформаційно-просвітницьку тематику;
  • ТОВ «Медіа дім «Славутич» (логотип «Медіа дім «Славутич») вказав формат – новини/діловий/суспільно-політичний. Загальний обсяг мовлення – 16 годин 30 хвилин на тиждень.

Одразу 8 провайдерів аудіовізуальних сервісів із місцевим покриттям долучилися до раніше зареєстрованих. Свої послуги вони надаватимуть у таких містах:

  • ТОВ «Гарант сервис телеком» – Снігурівка Миколаївської області;
  • ТОВ «Телекомпанія «ТВК» – Охтирка Сумської області;
  • ТОВ «Телерадіокомпанія «ТТВ-сервіс» – Тернівка Дніпропетровської області;
  • ТОВ «Візит-нет» – Кременчук Полтавської області;
  • ТОВ ТРК «Кабельні телевізійні мережі» та ТОВ «Телерадіокомпанія «Кабельні телевізійні мережі плюс» – Олександрія Кіровоградської області;
  • ПП «Телерадіокомпанія «ВДВ» – Гайсин Вінницької області;
  • ТОВ «Хмельницькінфоком» – Хмельницький.

Працюють провайдери аудіовізуальних сервісів за кабельною аналоговою, кабельною цифровою, Інтернет (ІPTV) технологіями.

На наступні 10 років трьом радіостанціям продовжено термін дії їхніх ліцензій на мовлення.

  • ТОВ «Телерадіокомпанія «ТЕТ-Полтава» (позивні «106,8 FM») далі цілодобово працюватиме на частоті 106,8 МГц у Полтаві;
  • ТОВ «Телерадіокомпанія «МАН» (позивні «KISS FM») мовитиме на частоті 91,1 МГц у Львові 24 години на добу;
  • програми ТОВ Телерадіокомпанії «Мега-радіо» (позивні «Перець FM») далі звучатимуть у Миколаєві на частоті 104,1 МГ.

Двом провайдерам аудіовізуальних сервісів скасовано реєстрацію. Про це клопотали:

  • ПрАТ «Індастріал медіа нетворк», м. Київ;
  • ПП ТРК «Х-ТВ», м. Хуст Закарпатської області.

Також Національна рада внесла до Реєстру суб’єктів у сфері медіа зміни щодо низки компаній, що стосуються оновлень їхніх програмних концепцій, структури власності, кінцевих бенефіціарних власників, періодичності виходу примірників і мови розповсюдження друкованого медіа, організаційно-правової форми реєстранта, характеристики сигналу каналу мовлення для кабельної технології, організаційно-правової форми реєстранта.


Перейти до вмісту