Загальнонаціональні радіостанції в першому півріччі цього року знову збільшили кількість україномовних пісень в ефірі

25.09.2019

25 вересня Національна рада представила результати моніторингу ефіру 15 загальнонаціональних і 198 регіональних та місцевих радіостанцій щодо дотримання ними обов’язкової частки пісень українською мовою і мови ведення передач у першому півріччі 2019 року. Загалом було відстежено 5 112 годин радіоефіру.

Моніторинг Національної ради засвідчив, що  з усіх пісень, які звучать у радіоефірі, 56% – це пісні українською мовою. Цьогорічний показник на 8 відсоткових пунктів більший порівняно з аналогічним періодом минулого року і на 21 в. п. перевищує норму закону.

Серед радіостанцій, де найбільше звучить україномовних пісень, заступник голови Національної ради Уляна Фещук назвала:

«Країну FM» – 100%
«UA:Радіо Промінь» – 97%
«UA:Радіо Культура» – 88%
«Перець FM» – 47%
«Русское радио – Україна» – 43%.

Окремі  радіостанції у першому півріччі цього року значно збільшили кількість україномовних пісень у власних ефірах порівняно з минулим роком. До них належать:

«Радіо НВ» – зростання на 39 відсоткових пунктів,
«UA: Радіо Культура» – +12 в. п.,
«Перець ФМ» – +9 в. п.,
«Люкс ФМ» – +9 в. п.,
«UA: Українське радіо» – +8 в. п.

Середній показник мови ведення передач для української мови становив 90%. Порівняно з минулим роком він зріс на 6 відсоткових пунктів, що на 30 відсоткових пунктів більше, ніж того вимагає закон.

На 4-х радіостанціях ведучі розмовляють лише українською мовою. Це – «UA: Українське радіо», «UA: Радіо Промінь», «UA: Радіо Культура», «Країна ФМ».

«Хіт FM» і «Kiss FM» мають близькі показники – 98% і 97% відповідно. Таким чином, вони опинилися серед тих радіостанцій, які цьогоріч значно збільшили кількість передач державною мовою. Загалом ці показники зростання обсягу ведення передач українською мовою такі:

«Хіт FM» – на 23 відсоткові пункти
«П’ятниця» – на 12 в. п.
«Люкс FM» – на 11 в. п.
«Kiss FM» і «Мелодія» – на 9 в. п.

Позитивні тенденції, які спостерігаються в радіоефірі в перші шість місяців цього року Національна рада вітає, зауважила Уляна Фещук. На її думку,  української мови буде дедалі більше, і вона буде все популярнішою і  все частіше використовуватиметься в суспільстві. «Це справді наша самоідентифікація, і ознака країни – це її мова», – сказала вона.

Законодавчими вимогами до ефіру радіостанцій передбачено такі норми:

  • кількість україномовних пісень має становити не менше як 35%;
  • обсяг ведення передач державною мовою – не менш ніж 60%;
  • для радіостанцій, які транслюють понад 60% пісень мовами ЄС, частка пісень українською має бути не менше як 25%.

Дотримання зазначених вимог відстежується упродовж доби, а також у проміжках часу із 07:00 до 14:00 і з 15:00 до 22:00.