За порушення виборчого законодавства Національна рада загалом призначила 32 позапланові перевірки і склала 48 адмінпротоколів

10.12.2020

10 грудня відповідальний секретар Національної ради Юрій Зіневич підбив підсумки діяльності робочої групи, яка була створена в Національній раді для здійснення нагляду за дотриманням телерадіоорганізаціями виборчого законодавства під час місцевих виборів 2020 року. Протягом виборчого процесу будо проведено 10 засідань.

Робоча група працювала під головуванням Юрія Зіневича, постійно в її роботі брали участь перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль і член Національної ради Максим Онопрієнко, представники Національної ради в областях, керівники структурних підрозділів регуляторного органу. До її роботи були  також залучені представники Центральної виборчої комісії України, Національного агентства з питань запобігання корупції, а також експерти різних міжнародних інституцій – Ради Європи, Національного демократичного інституту, ENEMO та Місії БДІПЛ/ОБСЄ.

Юрій Зіневич повідомив, що за результатами засідань робочої групи загалом було підготовлено та відправлено 24 звернення до ліцензіатів і 5 листів до Центральної виборчої комісії. Також було надано 6 листів-відповідей суб’єктам виборчого процесу і надіслано представниками Національної ради до ліцензіатів 41 повідомлення щодо зафіксованих ознак порушень норм Виборчого кодексу України.

За порушення виборчого законодавства на підставі висновків робочої групи Національна рада призначила позапланові перевірки 32 ліцензіатам і загалом склала 48 адміністративних протоколів. Із них, він зауважив,  40 протоколів було складено під час першого туру виборів і ще 8 – під час другого.

Оскільки тривалий час висловлювалися сумніви, чи процедура зі складання протоколів про адміністративні порушення  взагалі можлива, Юрій Зіневич зупинився на цьому аспекті більш докладно і поділився першим успішним кейсом її застосування під час цьогорічної виборчої кампанії. Він розповів, що за розглядом суду одного зі складених протоколів уже є перші результати. Так, у Херсоні міський суд розглянув протокол і виніс рішення, яким притягнув директора телекомпанії до адміністративної відповідальності за порушення виборчого законодавства.

Юрій Зіневич наголосив, що це вкрай важливий прецедент, який ліцензіати мають взяти до уваги. Адже він свідчить про те, що процедура зі складання адмінпротоклів законна і дієва, тому телерадіоорганізації не повинні розраховувати на уникнення відповідальності. Адже суд ухвалив, щоби ліцензіат сплатив штраф, і це був розгляд тільки однієї справи. «Сподіваємося, що і решта протоколів розглядатимуться судовими інстанціями і щодо  них будуть так само ухвалені зважені законні рішення», – підсумував Юрій Зіневич.

Голова Національна ради Ольга Герасим’юк привітала колег з успішним втіленням цього регуляторного кейсу. Зі свого боку вона також пригадала, як протягом останніх років довкола можливості застосовування адміністративних протоколів велася гостра дискусія. Документи відправлялися на громадське обговорення і щодо деяких пунктів тривалий час не могли дійти згоди. «Увесь час існували сумніви, чи можливо пройти цей шлях, – сказала вона. – Однак робоча група Національної ради ступила на нього і підтвердила, що він ефективний і має результати!»


Перейти до вмісту