За підсумками конкурсів, проведених у 2021 році, 15 нових телерадіоорганізацій мовитимуть в інформаційному просторі країни

22.12.2021

22 грудня заступник голови Національної ради Олег Черниш розповів про підсумки року, які отримав регулятор після проведених ним конкурсів на вільні частоти. Загалом у 2021 році було визначено переможців у 3 конкурсах на радіомовлення і одному конкурсі на цифрове телебачення. За їх результатами у телерадіоінформаційному просторі країни з’явилося 15 нових мовників. Також регулятор цьогоріч оголосив ще 3 конкурси на телевізійне цифрове і радіомовлення, які розглядатимуться вже наступного року.

Після тривалої перерви через запроваджений карантин Національна рада  у  липні 2021 року отримала можливість знову проводити конкурси. Вони були вкрай необхідними, зауважив Олег Черниш, з огляду на кілька причин. Перша з них – завершення переходу від аналогового до цифрового телевізійного мовлення. Потрібно було забезпечити, щоб телекомпанії, які мають ліцензії на аналогове цифрове мовлення, не зникли, а продовжували свою діяльність уже в цифровому форматі. Також треба було розбудовувати радіомережі суспільного мовника і допомогти перейти місцевим компаніям від проводового до ефірного мовлення. Розбудовувати свої мережі на конкурсах мали змогу й інші комерційні мовники, повідомив Олег Черниш.

У 2021 році для розвитку радіомовлення були проведені три конкурси з використанням 186 частот FM-діапазону і однієї частоти УКХ-діапазону.

На перший конкурс було виставлено 55 частотних присвоєнь для розвитку загальнонаціональних мереж, його переможцем став суспільний мовник. На другий конкурс було запропоновано 109 частотних присвоєнь для розвитку радіомовлення усіх територіальних категорій. Третій конкурс був тільки для розвитку місцевого мовлення. Було визначено переможців на 155 частотних присвоєннях.

За результатами трьох конкурсів 84 частоти отримала Національна суспільна телерадіокомпанія України (НСТУ), зокрема радіопрограми «Українське радіо», «Радіо «Промінь» і «Радіо «Культура». 16 частот отримали 5 загальнонаціональних мовників, 7 частот FM-діапазону і одну УКХ-частоту отримали 4 регіональні компанії. 29 частот додатково отримали 15 місцевих компаній, і 10 частот отримали 9 нових компаній.

За словами Олега Черниша, внаслідок конкурсів деякі компанії змогли перейти до 24-годинного обсягу мовлення. Так, компанія «Шансон» у Кропивницькому, НСТУ в Немирові, Турці, Баришеві і Кременчуці почали мовити цілодобово.

Конкурс на цифрове ефірне мовлення, підсумки якого підбиті наприкінці жовтня, пропонував частоти у 43 населених пунктах 17 областей України. Він дав змогу визначити 37 переможців, серед яких 18 телерадіоорганізацій, що здійснюють аналогове мовлення, 9 регіональних і 4 місцеві телерадіоорганізації, 6 нових місцевих телерадіоорганізацій.

Олег Черниш нагадав, що на початку грудня було опубліковано ще два конкурси Національної ради: на цифрове місцеве мовлення у 25 населених пунктах 13 областей України та 2 синхронні мережі в 9 населених пунктах Львівської області, а також на 57 вільних регіональних каналів мовлення багатоканальної телемережі МХ-5 ТОВ «Зеонбуд». Прийом заяв і визначення переможців відбудуться наступного року.

Ще один конкурс на радіомовлення Національна рада оголосила сьогодні. Він пропонує 19 вільних FM-частот в 11 областях України.