На засіданні регуляторного органу 18 липня було розглянуто і взято до відома інформацію про звернення громадян, що надійшли у першому півріччі 2019 року. За цей час Національна рада отримала 332 звернення громадян і 18 запитів на отримання публічної інформації.
Найбільше звернень надійшло з Києва – близько ста, а також із Донецької – 30 і Дніпропетровської областей – 25.
Зміст звернень був обумовлений подіями, пов’язаними із впровадженням цифрового мовлення, зокрема проблемами неякісного прийому сигналу, неможливості прийому цифрових програм у цілому або ж періодично в деяких районах тощо. Низка отриманих звернень стосувалася ситуації, яка склалася внаслідок того, що в окремих областях вежі Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення було відключено від енергопостачання через заборгованість Концерну перед енергопостачальниками. Оскільки ця проблема пов’язана із господарськими відносинами суб’єктів ринку телерадіомовлення і регулятор не мав законодавчих повноважень щодо її розв’язання, заявникам було надано відповідні роз’яснення.
У зв’язку з тим, що тривав виборчий процес чергових виборів Президента України, до регулятора надходили звернення, зміст яких стосувався порушень телерадіоорганізаціями виборчого законодавства (включення до інформаційних телерадіопрограм передвиборних агітаційних матеріалів кандидатів на пост Глави держави; незбалансований підхід до розміщення передвиборних матеріалів, прихована політична реклама тощо). Окремі звернення було розглянуто на засіданнях робочої групи Національної ради для здійснення нагляду за дотриманням телерадіоорганізаціями виборчого законодавства під час виборчої кампанії Президента України у 2019 році, були ухвалені відповідні рішення.
Також надходили листи, заявники яких наводили факти трансляції компаніями фільмів чи передач, зміст яких може свідчити про ознаки порушення статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», зокрема тих, що містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій, створюють позитивний образ працівників держави-агресора, виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України тощо.
Увага громадян приділялася і питанню дотримання телерадіокомпаніями чинних законодавчих норм щодо мовних квот. Це свідчить про зростання громадянської активності співвітчизників. Дописувачам таких звернень зазвичай надавалися відповідні роз’яснення з посиланням на законодавчі норми, оскільки викладені у листах факти не завжди свідчили про порушення законодавства. Водночас на підставі таких звернень були проведені відповідні моніторинги з метою перевірки вказаних фактів. У разі їх підтвердження Національною радою було вжито відповідних заходів реагування.
Переймалися громадяни і змістом програмного наповнення каналів, необхідністю його якісного покращення, наявністю недостовірної інформації, станом дотримання телерадіоорганізаціями вимог рекламного законодавства.
Також у першому півріччі від юридичних і фізичних осіб надійшло 18 запитів на отримання публічної інформації.
У запитах містяться прохання щодо надання копій документів за результатами діяльності регуляторного органу: рішень Національної ради, протоколів засідань, порядків денних засідань. Також зміст запитів стосувався контактних даних телерадіоорганізацій, які внесено до Державного реєстру суб’єктів інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення, статистичних даних щодо діяльності телерадіоорганізацій тощо.