За останні п’ять років 113 місцевих радіостанцій отримали 172 FM-частоти для розбудови власного мовлення

23.12.2019

23 грудня Національна рада презентувала звіт про розвиток місцевого радіомовлення в Україні у 2015 – 2019 роках. Член Національної ради Сергій Костинський повідомив, що загалом за ці п’ять років 113 організацій отримали 172 FM-частоти для розбудови локальних радіостанцій. Із них 91 радіостанція – це новостворений проект.

В Україні сьогодні працюють 255 місцевих радіомовників, це більша частина від загальної їх кількості. Така ситуація є великим здобутком для українського суспільства, вважає Сергій Костинський.

«Якщо до 2014-го року місцеве радіомовлення вмирало, і на це мало хто звертав увагу, крім самих мовників, то ця ситуація нарешті змінилася. Ми бачимо, що, незважаючи на ті складні умови, в яких перебуває наша країна із 2014-го року, ми змогли забезпечити позитивний розвиток української радіоіндустрії»,  сказав він.

Активне зростання кількості місцевих радіостанцій спостерігається із 2017 року. Якщо у 2015 і 2016 роках таких з’явилося 1 і 5 відповідно, то вже у 2017-му одразу 15 компаній розпочали діяльність для місцевого слухача. Наступні два роки – 2018-ий і 2019-ий – щороку давали по 35 нових локальних FM-радіостанцій.

Переважна більшість місцевих мовників є комерційними – 180 (70,6%), – 75 некомерційні (комунальні підприємства, громадські організації, 29,4%).

Місцеві радіостанції працюють цілодобово. Контентом власного виробництва вони забезпечують майже половину мовлення. Середній обсяг власного продукту становить 11 годин 12 хвилин на добу.

Скоординувати і значно пришвидшити процес надання місцевим радіостанціям FM-частот для розвитку локального мовлення дав змогу започаткований Національною радою 2017 року проєкт «Мовлення громад». Регуляторний орган почав робити пакетні замовлення прорахунку частот для областей. Першою стала Харківська область, за нею – Львівська, Сумська, Івано-Франківська тощо. Таким чином, ця ініціатива регуляторного органу забезпечила процес розвитку,  і частина роботи для місцевих мовників уже була зроблена. Також було запроваджено проведення форматних конкурсів, зорієнтованих лише на місцеві радіокомпанії. За результатами 7-ми таких конкурсів місцеві радіостанції отримали 127 із 172 FM-частот.

Сьогодні, за словами Сергія Костинського, прорахованих частот у деяких областях більше, аніж охочих місцевих мовників їх освоювати. Тому є сподівання, що надалі на них почне працювати суспільний мовник.

У регіональному розрізі найбільшу кількість частот отримали радіостанції Харківської області – 22 частоти, Львівської області – 19 частот,  Івано-Франківської – 14 частот, Вінницької і Волинської – по 11 частот, а також Закарпатської і Херсонської областей – по 10 частот.

Місцеве мовлення завдяки цьому проєкту почало з’являтися не лише у селах, селищах і містечках, а й в обласних центрах. Національна рада нещодавно видала ліцензії і допомогла створити місцевих мовників у Львові, Чернігові, Тернополі і Запоріжжі. «Радіо Перше» вже мовить у Львові,  у найближчі місяці мають запрацювати радіостанції в інших містах.

Розвиток місцевих радіостанцій, окрім поширення локального контенту, дає змогу забезпечити оповіщення населення у разі виникнення надзвичайних події, а також зробити доступнішими програми суспільного радіо і військової радіостанції «Армія FM». Із тих місцевих радіостанцій, які нині працюють, 48, окрім власного мовлення, здійснюють таку дозволену ретрансляцію:

  • 31 місцева радіостанція ретранслює «Радіо «Промінь»;
  • 8 місцевих радіостанцій ретранслюють «Українське радіо»;
  • 4 радіостанції – «Радіо «Культура»;
  • 6 місцевих радіостанцій – «Армію-FM».

Національна рада розглядає мовлення громад у широкому контексті, в контексті децентралізації, наголосив Сергій Костинський.

«На нашу думку, децентралізація не можлива без активних громад, а запорукою активності громад є активне публічне поле, поле публічної дискусії. Наш проєкт «Мовлення громад», створення місцевих радіостанцій якраз і стимулює децентралізацію знизу. Цей проєкт ініціює дискусії щодо місцевих проблем, підвищує компетенцію громадськості з питань місцевого самоврядування, сприяє процесу децентралізації і сприяє ефективному захисту прав і свобод громадян», – наголосив Сергій Костинський.

Про те, як розвивалися їхні радіостанції, під час прес-конференції розповіли представники місцевих радіостанцій:

Ігор Голуб, директор КП «Радіокомпанія “Місто над Бугом»;

Богдан Климковецький, директор телерадіокомпанії «Надвірна»;

Євген Ярема, директор Редакції Буського районного радіомовлення;

Юрій Дараган, директор КП Тростянецької міської ради «ТРК «Тростянець»;

Ірина Плющ, директор «Борзнянського районного радіомовлення «Борзна фМ».