За мову ворожнечі у висловлюваннях Симоненка «Максі-ТВ» сплатить штраф понад 100 тисяч гривень, а «НАШ» отримає позов до суду про анулювання ліцензії

19.08.2021

Регуляторний орган на засіданні 19 серпня розглянув результати перевірок двох ліцензіатів – ТОВ «НАШ 365», м. Київ (логотип «НАШ») і ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ (логотип «Максі-ТВ») – за трансляцію 4 травня 2021 року з повтором 5 травня передачі «Марафон», де містилися висловлювання, які мають ознаки прихованого заклику до розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті, заснованої на нетерпимості до представників Православної церкви України, її представників та віруючих. Ухвалено звернутися до суду з позовом про анулювання ліцензії телеканалу «НАШ», на «Максі-ТВ» накладено штраф. Перевірка проводилася на звернення Служби безпеки України.

У ток-шоу «Марафон», який вели Артем Нікіфоров та Ольга Веремій, гість студії народний депутат України ІІ-VІІ скликань Петро Симоненко висловлював твердження, що містили окремі ознаки прихованого заклику до агресивних дій, елементи розпалювання національної ворожнечі та ненависті, пропаганди комуністичного тоталітарного режиму, які в умовах активного застосування Російською Федерацією технологій гібридної війни проти України можуть завдати шкоди національній безпеці держави.

В інформації, яка транслювалася в ефірі цих мовників, було безліч висловлювань і тверджень, які нав’язуються світові пропагандою РФ. Україна та її влада, українці, які відстоюють незалежність держави, змальовуються як послідовники фашизму, розкольники православної церкви, які розпочали громадянську війну на Донбасі. Така інформація стигматизує глядача, формує стереотипи, які заохочують дискримінаційну поведінку щодо влади і церкви, їх представників та віруючих і підбурює до ненависті.

Ось кілька цитат із спічів Петра Симоненка, висловлених у передачі «Марафон»:

«Вы имеете ввиду Православную церковь Украины? Нет. Ни в коем случае. Это раскольники. И надо открыто об этом говорить»;

«Поэтому я еще раз хочу подчеркнуть – это использовалось, в частности, составляющей духовной. Духовная для того, чтобы расколоть украинское общество, подчинить часть тех, кто обслуживает нынешний режим. А что такое подчинить духовную сферу тем, кто обслуживает сегодня и формирует режим профашистского толку у нас в Украине?»;

«И если заповедь: «Не убей и возлюби ближнего» помогает прекратить гражданскую войну на Донбассе, – я руку протяну каждому из них и скажу, что вы – молодцы»;

Украина должна решать эту проблему гражданского противостояния на Донбассе»;

«По сути дела, эти крайне правые радикальные националистические силы, а они уже были, по сути дела, неофашистской идеологией интегрального национализма, действовали… Донцова… у нас здесь, в Украине. И началась, по сути дела, политика государственной фашизации Их ввели в государственные структуры. Олигархи финансировали средства… давали им для того, чтоб избирать их в органы власти. Их назначали министрами и прочее. В военных лагерях на базе Министерства обороны проводили подготовку «вишу», як вони кажуть, всех, кто, именно по сути дела, на путь неофашизма»;

«В результате этого к власти пришли олигархи и компрадоры, неофашисты и организованная преступность. Вот же триумвират во власти сегодня. И как вы хотели, чтобы те, кто привел к власти того же Кличка или Порошенко, или Зеленского не против были? Нет, конечно. А если все сейчас… эти все структуры находятся в структуре МВД? Им дали оружие. Им, по сути дела, открыли шлюзы к насилию…»;

«Вы раскололи православие, вы забрали храмы, вы избиваете кийками верующих, вы избиваете до крови священнослужителей, и вы говорите о том, что вы святые».

Учасник передачі Петро Симоненко є лідером  забороненої в Україні Комуністичної партії України (перший секретар ЦК КПУ з 19.06.1993), народний депутат України з II по VII скликання, що значно підсилює здатність впливу поширення мови ворожнечі на аудиторію телеканалу порівняно з можливими аналогічними висловлюваннями осіб, які не є політичними, релігійними, громадськими діячами або журналістами. Приклад використання політичними діячами різкого тону висловлювань сприяє тому, що публічний дискурс стає образливим і нетерпимим.

Беручи до уваги нинішню суспільно-політичну ситуацію країни, проти якої розв’язано гібридну війну, і конфлікт, що триває між прихильниками російського православ’я та Православної Церкви України, яка виступає за поновлення зв’язку українського православ’я зі світовою православною спільнотою у статусі автокефальної помісної церкви, подібні висловлювання погіршують вже існуючу ситуацію і стигматизують одну зі сторін протистояння з метою обстоювання та навмисної активної підтримки цього конфлікту.

Факти публічних висловлювань Петра Симоненка в ефірі українських телерадіокомпаній з ознаками мови ворожнечі були неодноразово зафіксовані Національною радою та отримали відповідну правову оцінку у рішеннях Національної ради та судових органів України. Про тенденційність, системність і регулярність телевізійних виступів Петра Симоненка, які містять ненависницькі висловлювання та спрямовані на розпалювання національної та релігійної ворожнечі,  свідчать рішення, ухвалені Національною радою (№ 1231 від 09.06.2016 та № 130 від 12.02.2021, № 688 від 27.05.2021). Про них широко повідомляли засоби масової інформації, і автори та ведучі телепередачі «Марафон» мали б зважити на ці факти.

Натомість ведучі програми значну частину ефірного часу надали Петрові Симоненку як єдиному промовцю, щоб політик висловив свою точку зору без участі опонентів чи демонстрації у будь-який інший спосіб альтернативного погляду під час трансляції телепередачі. Якщо в ефірі немає опонента, то  це передбачає обов’язок журналістів опонувати однобічній позиції респондента своїми запитаннями та коментарями. Таким чином,  подана в інтерв’ю інформація має бути збалансована, а не навпаки.

Відповідно до чинного законодавства мовники мають право критично висловлюватись про релігію чи конфесію, законом не заборонено критикувати будь-яке релігійне вчення, людей з різними віросповіданнями, але законом забороняється ображати релігійні почуття вірян.

У своїх висловлюваннях Петро Симоненко використав також дискримінаційні, образливі та стигматизуючі терміни з негативною конотацією стосовно  політичного керівництва України, правоохоронних органів України, Збройних сил України, тієї частини населення України, яке підтримує боротьбу за незалежність та територіальну цілісність України у боротьбі з агресією Російської Федерації.

Ведучі передачі «Марафон» висловили певне застереження промовцю, але тривалий виступ Петра Симоненка після їхніх слів та надана йому можливість висловити свої думки в повній мірі, використовуючи мову ворожнечі, свідчить про недостатність та формальність вжитих із їхнього боку заходів для припинення правопорушення. Слід також наголосити, що зауваження ведучих мали формальний характер, не стосувалися вживання гостем ефіру ненависницьких висловлювань. Вони лише посилалися на контроль із боку Національної ради і навіть не намагалися захистити права та інтереси телеглядачів на отримання об’єктивної і збалансованої інформації та недопущення використання ненависницької риторики в ефірі.

Передача також транслювалася в ефірі у повторі, і керівники ТОВ «НАШ 365» та ТОВ «НАША ПРАГА» не вжили відповідних заходів, щоб припинити поширення мови ворожнечі.

Таким чином, Національна рада, розглянувши акти перевірок та надані пояснення керівництва телекомпаній, визнала порушення двома ліцензіатами абзацу четвертого частини другої статті 6, пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та наявність розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті у висловлюваннях, які були поширені в ефірах обох компаній 4 травня 2021 року з повтором  5 травня.

Також регулятор визнав, що ТОВ «НАШ 365» не усунуло порушень абзацу четвертого частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» після застосування санкцій у вигляді «стягнення штрафу» за  рішеннями № 483 від 28.04.2021, № 484 від 28.04.2021. Тобто телекомпанія і  далі порушує ті самі законодавчі норми, за які на неї вже було накладено штрафні санкції.

Тому, керуючись частиною тринадцятою статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», регулятор звернеться до суду з позовом про анулювання ліцензії на мовлення ТОВ «НАШ 365».

А щодо  ТОВ «НАША ПРАГА» Національна рада, керуючись частиною восьмою статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», вирішила застосувати санкцію «стягнення штрафу», що становитиме 25% розміру  ліцензійного збору. Для цієї компанії сума штрафу – 119 544,75 грн. Штраф повинен бути сплачений у державний бюджет у тридцятиденний термін з дня повідомлення Національною радою про ухвалене рішення.

Обидві юридичні особи зобов’язано привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства. 

Крім того, цього ж дня, регулятор призначив цим  ліцензіатам  – ТОВ «НАШ 365» і ТОВ «НАША ПРАГА» – позапланові безвиїзні перевірки за подібні ознаки порушень законодавчих норм у передачі «Важливе» за участі Олени Бондаренко.


Перейти до вмісту