Упродовж 2018 року Національна рада отримала 1137 письмових звернень громадян і 113 запитів на отримання публічної інформації. Всі вони були розглянуті, дописувачам вчасно надано ґрунтовні і вичерпні відповіді та роз’яснення. Регулятор під час засідання 24 січня заслухав інформаційно-аналітичну довідку за підсумками роботи зі зверненнями громадян і взяв інформацію до відома.
Як і в минулі періоди, найбільш активними дописувачами були жителі столиці – близько 400 звернень, майже 100 листів надійшло від мешканців Дніпропетровської області, понад 60 – від заявників Харківської та Одеської областей.
Відключення аналогового телебачення і перехід на цифровий стандарт мовлення зумовив надходження численних звернень глядачів до регуляторного органу. Зокрема, лише за липень-вересень надійшло близько трьохсот звернень відповідної тематики. Заявників, передусім, турбували питання необхідності придбання засобів приймання сигналів цифрового телерадіомовлення, якості цифрового сигналу та відсутності можливості його прийому на території окремих населених пунктів. Частину звернень було надіслано до провайдера цифрової загальнонаціональної телемережі ТОВ «Зеонбуд» та УДЦР для вжиття відповідних заходів реагування.
У зв’язку із завершенням перехідного періоду на набуттям змін до законодавства щодо мовних квот на телебаченні й радіо продовжували надходити листи, зміст яких стосувався дотримання вітчизняними радіокомпаніями законодавчих вимог щодо частки пісень та ведення передач державною мовою, а також обсягу державної мови на телебаченні.
Почастішали звернення зі скаргами на порушення прав неповнолітніх при зйомках телепрограм та стосовно трансляції програм, що містять, на думку заявників, сцени насильства, жорстокості, елементів порнографії. Деякі із звернень щодо нанесення можливої шкоди дитячій аудиторії надсилалися до незалежних медійних інституцій та експертів-психологів для отримання відповідних фахових висновків і розглядалися на засіданнях Національної ради.
Окрім того, глядачів і слухачів турбували питання інформаційної безпека та захист вітчизняного телерадіопростору від зовнішніх і внутрішніх загроз, трансляції іноземних програм, які не входять до переліку дозволених для ретрансляції каналів, програмного наповнення каналів, зокрема щодо його якісного покращення, необхідності дотримання вимог законодавства про захист суспільної моралі тощо.
У 2018 році на підставі звернень громадян було проведено 15 позапланових перевірок діяльності вітчизняних телерадіоорганізацій щодо дотримання законодавчих вимог з подальшим розглядом їх результатів на засіданнях Національної ради. За результатами розгляду до низки компаній застосовано санкцію «оголошення попередження», а на три телерадіоорганізації накладено штраф.
Із запитами на отримання публічної інформації юридичні та фізичні особи зверталися щодо надання копій документів за результатами діяльності регуляторного органу: рішень Національної ради, протоколів та порядків денних засідань. Також деякі запити стосувалися інформації про телерадіоорганізації, які внесено до Державного реєстру суб’єктів інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення, статистичних даних щодо їх діяльності тощо.