«Z ZIK» отримав попередження і має сплатити штраф понад 300 тисяч гривень за поширення закликів до розв’язування війни

13.05.2021

На засіданні 13 травня Національна рада розглянула результати позапланової перевірки ТОВ «ТРК «Нові комунікації», м. Львів (багатоканальне мовлення (МХ-3), логотип «Z ZIK»). Члени Національної ради визнали поширення в ефірі мовника закликів до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та ухвалили рішення про застосування до нього санкцій «оголошення попередження» та «стягнення штрафу».

26 листопада 2019 року о 18:00 в ефірі телеканалу «Z ZIK» транслювалася передача «Кожен з нас Президент» (з повтором 27.11.2019 о 01:23 і 06:00) за участі народного депутата України VIII скликання Надії Савченко, народного депутата України IX скликання Рената Кузьміна, які були у студії, а також Михайла Добкіна, який приєднався до обговорення питань за допомогою інтернет-зв’язку.

Під час перевірки на підставі моніторингу за 26.11.2019 та 27.11.2019 було зафіксовано поширення в ефірі низки висловлювань, що суперечать  нормам чинного законодавства.

Зокрема, у цій передачі М. Добкін у відповідь на пропозицію народного депутата Р. Кузьміна надати правову оцінку нещодавнім подіям в Україні, висловився у формі непрямого заклику до насильства, з використанням мови ненависті на адресу конкретних осіб, які є представниками політичних сил, що у 20142019 роках перебували на найвищих керівних посадах у країні (П. Порошенко, О. Турчинов, А. Парубій,  О.Тягнибок). Заклик до їх фізичного знищення може мати на меті залякування та дискримінацію патріотично налаштованої частини населення, яка підтримує активну протидію країні-агресору, погрози та підбурювання до насильницьких дій, що мають ознаки розпалювання національної ворожнечі та ненависті. 

Аргумент М. Добкіна щодо фізичного знищення політичних осіб, знайшов «розуміння» у Н. Савченко, яка вела передачу, оскільки з висловлених нею  думок,  силові засоби та вчинення злочину є прийнятними для «встановлення справедливості»: «Ми приходимо до таких фраз як військовий стан, повісити, розстріляти. Ми приходимо до тих слів, і я їх не боюся, тому що ми розуміємо, що це найбільш ефективний і дієвий метод для того, щоб можна було встановлювати справедливість», – сказала вона.

Регуляторний орган, розглядаючи результати перевірки, акцентує, що свобода політичних дискусій є основоположною цінністю в демократичному суспільстві, особливо для ЗМІ, проте вкрай необхідним є також забезпечення відповідальності політиків, які у своїх публічних висловлюваннях можуть посилювати нетерпимість у суспільстві, розпалювати ненависть та ворожнечу. Вони, як ніхто інший, мають бути максимально відповідальними, особливо у вкрай складних умовах стану війни або максимально наближеному до стану війни, у яких перебуває Україна.

Зауважено, що трансляція передачі відбулася тричі без змін чи редакційної модерації, що  свідчить про усвідомлене поширення ТОВ «ТРК «Нові комунікації» відповідної інформації без редакторських правок або з незначними правками.

Таким чином, Національна рада визнала порушення ТОВ «ТРК «Нові комунікації» абзацу четвертого частини другої статті 6, пунктів а) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» і оголосила компанії попередження.

Також було визнано наявність закликів до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті у висловлюваннях, які були поширені в ефірі мовника, і відповідно до частини восьмої статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» застосовано санкцію «стягнення штрафу» у розмірі 25% ліцензійного збору. Для телеканалу «Z ZIK»  ця сума становить 341 067,50 грн. Ліцензіат має усунути порушення та сплатити  штраф у тридцятиденний термін із дня повідомлення Національною радою про ухвалене рішення.