
У Брюсселі завершуються заходи до Всесвітнього дня свободи преси. Сьогодні відбулося вручення премії ЮНЕСКО імені Гільєрмо Кано – пам’яті відважного колумбійського журналіста, вбитого за публікацію правдивої інформації. Лауреатом премії стала нікарагуанська газета La Prensa – El Diario de los Nicaragüenses («Нікарагуанський народний журнал»). На церемонії вручення була присутня голова Національної ради Ольга Герасим’юк.


Протягом триденної конференції учасники обговорювали основні виклики, з якими стикаються журналісти. Серед тем були: безпека медійників під час воєнних конфліктів, злочини проти журналістів, боротьба з дезінформацією, маніпуляціями та дипфейками у цифровому світі, важливість перевірки фактів. Особливу увагу приділили свободі слова як основі прозорості, підзвітності та захисту прав людини в суспільстві.

Кульмінацією заходів стало вручення щорічної Премії ЮНЕСКО ім. Гільєрмо Кано за внесок у справу захисту свободи преси. Премія вручається медійникам, чия діяльність на захист свободи преси супроводжується суттєвими ризиками для їхньої безпеки. У 2025 році лауреатом нагороди стала нікарагуанська газета La Prensa – El Diario de los Nicaragüenses. Як пояснило міжнародне журі премії, видання відзначено за відданість журналістським стандартам і боротьбу за свободу слова в умовах жорстких репресій.

«Премія ЮНЕСКО/Гільєрмо Кано – це данина поваги всім журналістам, які продовжують інформувати нас, незважаючи на численні ризики і загрози їхній особистій безпеці. Щороку ця премія нагадує нам про важливість підтримки тих, хто захищає і передає інформацію», – сказала з нагоди визначення лауреата генеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азуле.
Газета La Prensa – історичне нікарагуанське видання, засноване 1926 року у столиці країни Манагуа. За майже столітню історію своєї діяльності газета і її журналісти неодноразово стикалися з репресіями влади. Останніми роками тиск значно посилився: у країні впровадили заборону на її розповсюдження, лідери La Prensa були арештовані, активи газети конфісковані. Через репресії влади газета була змушена перенести редакцію за кордон і виходити виключно онлайн. Більшість команди нині перебуває у вигнанні і працює з-за кордону – Коста-Рики, Іспанії, Мексики, Німеччини і Сполучених Штатів.

Нагадаємо, Національний комітет Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» – Information for All Programme (IFAP), який очолює голова медіарегулятора Ольга Герасим’юк, номінував цього року на премію Кано українського журналіста та письменника, бранця кремля – Станіслава Асєєва. Завдяки його репортажам світ отримував правдиву інформацію про життя людей в російській окупації. Він до останнього лишався в Донецьку та попри усі ризики продовжував професійну журналістську діяльність. Був ув’язнений і пройшов усе пекло полону в найстрашнішій російській тюрмі «Ізоляція».