Сьогодні Республіка Сербія та ЮНЕСКО розпочали проведення міжнародного заходу високого рівня «Грамотні громадяни в медіа та інформації: Думайте критично, клікайте мудро!». Він триватиме три дні – 23, 27 та 29 квітня, члени Національної ради долучаються до нього в онлайн-форматі.
Одним із найважливіших пріоритетів, що стоїть на порядку денному ЮНЕСКО та її партнерів, – посилення критичного ставлення людей до споживання інформації для забезпечення суспільного блага та подолання дезінфодемії (дезінформації в мережі, що погано впливає на здоров’я), явище якої дедалі більше спостерігається в усьому світі. Своєю чергою правильна реакція на сучасну дезінфодемію вимагає формування у відповідальних громадян інформаційних, медійних та цифрових навичок, тобто медійно-інформаційної грамотності, відомої в англомовному світі як абревіатура MIL (media and information literacy).
Гібридний формат спеціального заходу ЮНЕСКО, що поєднує дистанційну участь міжнародних експертів, фізичну участь місцевих фахівців та модерацію в телевізійній студії в Белграді, дає змогу всім учасникам обговорити актуальне питання щодо критичної ролі медіа та інформаційної грамотності у формуванні сучасного суспільства.
На сесії 23 квітня виступали високопосадовці Республіки Сербія, ЮНЕСКО, Європейської Комісії, Всесвітньої організації охорони здоров’я. Тематика виступів охоплює питання важливості медіа-інформаційної грамотності для порядку денного міжнародного розвитку, необхідності розробки національних політик та форматів міжнародного співробітництва, особливо в контексті формування сталих і дієвих інструментів боротьби з дезінформацією та просування інформаційної грамотності для суспільного блага.
Представники агентств ООН та зацікавлених установ Республіки Сербія у своїх виступах зосередили увагу на ролі систем освіти, державних органів, громадських організацій, ЗМІ, комунікаційних компаній, бібліотек та інших постачальників інформації у формуванні інформаційно грамотного суспільства.
Чотири тематичних вебінари в рамках заходу (27 та 29 квітня) дозволять ознайомитися з практичною інформацією з інтегрованої тематики від спікерів із країн, де освітня стратегія медіа-інформаційної грамотності ЮНЕСКО була адаптована до національного контексту.
Подія має завершитися запуском оновленої інтегрованої стратегічної програми ЮНЕСКО освітнього спрямування з тематики медіа-інформаційної грамотності. Програма сформована у співпраці ЮНЕСКО та Республіки Сербія за підтримки Європейської Комісії та Швеції.
Довідково: ЮНЕСКО 2011 року опублікувала свою типову інтегровану освітню стратегію з тематики медіа-інформаційної грамотності, яка нині є єдиною міжнародною програмою, що гармонізує підходи до інтегрованого формування інформаційних, медійних та цифрових навичок і компетенцій у громадян. Перша редакція документа надзвичайно затребувана і перекладена дванадцятьма мовами. Однак, необхідність оновлення цього флагманського ресурсу через десять років після його публікації набуває актуальності у світлі нових розробок у цифровій сфері, враховуючи штучний інтелект, появу нових концепцій цифрової освіти та цифрового громадянства, а також нестримного зростання поширення дезінформації та мови ненависті.
Процес оновлення стратегії ЮНЕСКО розпочала у вересні 2019 року під час Міжнародної консультативної наради, організованої Республікою Сербія.
Джерело: вебсайт ЮНЕСКО