ЮНЕСКО оприлюднила дослідження щодо міжнародних правових стандартів у сферах просування свободи вираження, доступу до інформації та захисту журналістів

20.10.2021

Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) опублікувала дослідження, що може стати глобальним інструментарій для правників, з питань міжнародних правових стандартів свободи вираження, доступу до інформації та безпеки журналістів. Дослідження містить детальний огляд ключових теоретичних та практичних аспектів, пов’язаних з правом на свободу вираження та сучасними правовими проблемами епохи цифрових технологій.

Необхідність просування права на свободу вираження неможливо переоцінити. Фундаментальність його значення впливає на ефективність дотримання принципів відкритості, доступності та прозорості. Завдяки реалізації такого права забезпечується підвищення рівня поінформованості громадян і прозорість у питаннях притягнення до відповідальності осіб, наділених владними повноваженнями. Такі процеси є основою верховенства права.

Зв’язок між свободою вираження і верховенством права визначається у Цілях сталого розвитку, а особливо у Цілі 16, яка закликає всі держави-члени ООН сприяти миру, справедливості та зміцненню інституцій.

В рамках Цілі 16 виділяється ще дві важливі мети:

  • Ціль 16.3 «Сприяти верховенству права на національному та міжнародному рівнях і забезпечити всім рівний доступ до правосуддя»
  • Ціль 16.10 «Забезпечити доступ громадськості до інформації і захистити основні свободи відповідно до національного законодавства і міжнародних угод».

Дослідження складається з 5 модулів. Модулі 1-3 концентрують увагу на нинішній міжнародній правовій базі, яка забезпечує право на свободу вираження і доступ до інформації. Модуль 1 визначає відповідні правові рамки щодо права на свободу вираження. Модуль 2 досліджує наявні законні обмеження права на свободу вираження, як це тлумачиться міжнародним правом у судових рішеннях різних країн. Модуль 3 окреслює правові рамки доступу до інформації з акцентом на забезпечення демократично-політичних процесів і сталого розвитку.

Модулі 4-5 зосереджуються на конкретних кейсах, де громадськість і ЗМІ зіштовхуються з проблемами реалізації свого права на свободу вираження. Модуль 4 вивчає нюанси забезпечення безпеки журналістів, питання безкарності, конкретні ризики, а також роль судової гілки влади та прокуратури в рамках захисту права на свободу вираження. Модуль 5 досліджує сучасні виклики, які стоять на заваді реалізації права на свободу вираження, особливо у мережі, а також окреслює можливі рамки правового регулювання онлайн-світу.

ЮНЕСКО також підготувала два відеоматеріали з метою візуалізації та спрощення ключових правових інструментів складної концепції ухвалення рішень щодо потенційних законних обмежень свободи вираження відповідно до міжнародних стандартів.