Європейські країни все більше уваги приділяють регулюванню онлайн-простору

28.05.2021

Жан Франсуа Фурнемон, експерт Ради Європи, 28 травня провів для працівників Національної ради, Громадської ради і представників медіаіндустрії вебінар, який був присвячений темі регулювання онлайн-медіа. Це другий із запланованих шести тренінгів, які підготовлено Офісом Ради Європи в Україні на прохання Національної ради в рамках проєкту «ЄС і Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні».

У питанні регулювання онлайн-медіа вкрай важливо знайти баланс між належним регулюванням і забезпеченням свободи слова відповідно до міжнародних та європейських стандартів, наголосив у своєму вітальному слові перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль.

«Ми розуміємо, що головна мета будь-якого закону, який містить положення про регулювання онлайн-медіа, – це не посилення адміністративного рівня контрольно-наглядового органу, а намагання віднайти найбільш відповідний спосіб гарантувати свободу отримувати і передавати інформацію, захищаючи такі основні цілі державної політики, як заборона поширення ненависті, безконтрольне розповсюдження порнографії чи управління конкретними загрозами національній безпеці», – сказав він. Тому напрацьований останніми роками досвід європейських країн, який постійно розширюється новими практиками і нормотворчими документами, є дуже цінним для нашої країни, яка лише намагається ввести перші спроби взаємодії з великими онлайн-платформами.

Основні завдання, що стоять перед Україною із транспонування положень Директиви про аудіовізуальні медіапослуги в українське  законодавство, за словами заступниці голови Офісу Ради Європи в Україні Олени Литвиненко, стосуються визначень, понять і положень, які пов’язані з юрисдикцією, зобов’язаннями щодо просування європейських робіт і послуг, що створені незалежними мовниками, а  також зобов’язань, які стосуються провайдерів послуг на платформах спільного доступу, питання медіаграмотності та визначення чітких механізмів само- та співрегуляції.

«Ми вважаємо, що приведення українського законодавства у відповідність до Директиви ЄС значно розширить  можливості культурного і творчого секторів в Україні … і відкриє нові можливості для отримання фінансування на реалізацію спільних творчих проєктів для українського медіабізнесу у різних сферах діяльності», – сказала вона.

Оновлена 2018 року Директива про аудіовізуальні медіапослуги внесла чимало змін, які стосуються регулювання діяльності інтернет-платформ. Вона передбачила нові обов’язки для платформ спільного доступу. Поки лише 23 із 27 країн-членів Євросоюзу внесли відповідні зміни Директиви у своє законодавство.

На переконання Жана Франсуа Фурнемона, регулювання інтернет-простору буде  поглиблюватися, ця тема є дуже актуальною для багатьох країн Європи, і вже є цікаві напрацювання окремих країн. Так, корисним для України може стати досвід Ірландії і Сполученого Королівства, які вже створили окремі спеціальні закони для регулювання широкого спектру питань, пов’язаних з онлайн-медіа. Це – глобальний і комплексний підхід, при якому в одному законодавчому акті намагалися вирішити усі питання роботи в інтернеті – захисту неповнолітніх, дезінформації, пропаганди, мови ворожнечі, терористичного контенту тощо.

Жан Франсуа Фурнемон розповів про те, що в процесі того, як інтернет-платформи все більше потраплятимуть в поле зору регулятора, регуляторний підхід трансформуватиметься від ліцензування і моніторингу до реєстрації і оцінювання. Регулятори мають визначати сферу, яка потребує особливого захисту в інтернеті, і наскільки достатніми і дієвими є заходи впливу, яких вживають ці платформи.

Залучення цієї сфери до орбіти регулювання відповідними державними органами потребуватиме розширення повноважень регуляторів, потребу у віднайденні нових підходів, проведенні тренінгів для працівників регуляторних органів тощо. Важливою є широка співпраця як з громадськістю, так і з іншими зацікавленими сторонами. При цьому регулятор має знайти баланс між потребою співпраці і збереженням власної незалежності.

Наступний вебінар буде присвячений темі ролі регулятора у протидії сексизму в медіа і рекламі.


Перейти до вмісту