26 червня в Брюсселі розпочався дводенний міжнародний семінар, який спрямовано на поглиблене вивчення нового законодавства Європейського Союзу для цифрових платформ (DSA). Разом з колегами з Міністерства цифрової трансформації і Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку (НКЕК), в ньому бере участь член Національної ради Олександр Бурмагін.
Крім України, на семінарі присутні делегації з Албанії, Боснії і Герцеговини, Грузії, Косово, Молдови, Чорногорії, Північної Македонії, Сербії та Туреччини. Своїм досвідом і знаннями щодо розробки та впровадження різних елементів DSA ділилися експерти профільних підрозділів Єврокомісії (DG-connect, DG-near), представники громадянського суспільства та науковці.
Перший день присвячено детальній презентації і обговоренню тексту та підходів DSA – від історії та мети його розробки, аналізу статусів суб’єктів, на яких він поширюється, до взаємодії з іншими законами ЄС у сфері онлайну, медіа та інформації. Зокрема, розглядалися питання про структуру і види звітності платформ, повноваження державних структур в контексті регулювання та їх взаємодія з громадянським суспільством, обов’язки платформ згідно DSA щодо користувачів, у тому числі неповнолітніх. Працівники DG-connect також розказали, яка вже є практика застосування механізмів нового закону і проблеми з його імплементацією.
Практично після кожної сесії від аудиторії, яка складається здебільшого із представників країн-кандидатів до ЄС, звучали питання щодо можливості впроваджувати ті чи інші підходи DSA в їх національних юрисдикціях.
В загальному, відповіді представників ЄК зводились до того, що стосовно взаємодії незалежних регуляторів, відповідальних за онлайн із країн-кандидатів, і структур, які відповідають за DSA в Європейському Союзі, будуть тривати дискусії і напрацьовуватимуться варіанти взаємодії. Адже сам закон ухвалено для країн ЄС, і його сфера, термінологія та механізми виписані під відповідну «архітектуру» союзу.
Відкритим залишається і питання щодо потреби імплементації DSA в країнах-кандидатах, а також її обсягу і строків. Щоб виконувати зобов’язання, необхідно мати відповідні інструменти, а їх кількість і дизайн для кандидатів сьогодні тільки обговорюється.
Вагнер Бен, доцент кафедри прав людини та технологій а також директор AI Futures Lab Делфтського технологічного університету, Нідерланди, який виступав від імені організацій громадянського суспільства та академічних кіл, сказав, що ми дуже мало знаємо про те, що відбувається на платформах. Розказуючи про звітність, яку згідно з DSA мають подавати платформи, він зауважив, що наразі вона дуже низької якості. На його думку, акт ЄС створив хорошу базу для значного покращення прозорості діяльності платформ. Проте, аби цього досягти реально, необхідна спільна й непроста робота незалежних регуляторів, громадського сектору, науковців і дослідників.
Другий день семінару буде присвячено практикам визначення координаторів цифрових послуг в країнах ЄС, їх взаємодії, а також пошуку можливих відповідей на складні питання щодо специфіки імплементації DSA у країнах-кандидатах.