Європейська аудіовізуальна обсерваторія продовжує експертне обговорення наслідків впровадження нового режиму ЄС щодо регулювання цифрових послуг

27.05.2021

27 травня 2021 року відбудеться третій тематичний вебінар Європейської аудіовізуальної обсерваторії під назвою «Авторське право та Закон про цифрові послуги» в рамках циклу онлайн-заходів, присвячених обговоренню потенційних наслідків впровадження Європейською Комісією нових законодавчих вимог, що висуваються до цифрових ринків і цифрових послуг.

Після кількох років напружених дебатів і консультацій Європейська Комісія опублікувала зведену пропозицію щодо оновленого законодавства у сфері цифрових послуг ЄС. Пропозиція передбачає дві основні ініціативи: щодо модерації контенту – Закон про цифрові послуги (Digital Services Act – DSA) (COM (2020) 825) – і щодо конкуренції у цифровій економіці – Закон про цифрові ринки (Digital Markets Act – DMA) (COM (2020) 842). У довгоочікуваному пакеті законів про цифрові послуги Європейська Комісія запропонувала нові амбітні правила щодо перетворень інтернет-світу, які спричинять глобальні зміни в діяльності інтернет-платформ щодо окреслених аспектів.

Станом на сьогодні цю сферу в ЄС регулює Директива про електронну комерцію. Це горизонтальне законодавство,  ухвалене 2000 року, стало основою для регулювання цифрових послуг на Єдиному європейському ринку. За 21 рік багато що змінилося, і правила потрібно вдосконалити. За цей час інтернет-платформи створили значні переваги для споживачів і розвитку інновацій, полегшили транскордонну торгівлю всередині та за межами Євросоюзу, відкрили нові можливості для різноманітних європейських підприємств і торговців. Але одночасно з цим платформи зловживають розповсюдженням незаконного контенту, продажем незаконних товарів та послуг в інтернеті. Деякі дуже великі гравці стали квазіпублічними просторами для обміну інформацією і торгівлі в інтернеті. Вони становлять особливий ризик для прав користувачів, потоків інформації та участі громадськості.

Закон про цифрові послуги (DSA) ґрунтується на правилах Директиви про електронну комерцію і розглядає конкретні проблеми, що виникають навколо інтернет-посередників. Наразі держави-члени по-різному регулюють ці послуги, створюючи бар’єри для менших компаній, які прагнуть розширитися і масштабуватись по всьому ЄС, і призводячи до різного рівня захисту європейських громадян.

Метою Закону про цифрові послуги є зняття непотрібного правового навантаження, що сприятиме покращенню середовища для розвитку інновацій і конкурентоспроможності та збільшенню масштабів малих і середніх платформ і підприємств, і стартапів. Водночас Закон запровадить для усіх користувачів у ЄС рівнозначний захист як щодо незаконних товарів, контенту та послуг, так і їх основних прав.

Закон про цифрові послуги встановлює горизонтальні правила, що охоплюють усі сервіси і всі категорії незаконного контенту, включаючи товари і послуги, а також діяльність провайдерів «посередницьких послуг», через впровадження низки різнорівневих зобов’язань, що визначаються залежно від величини провайдера. Він не замінює і не змінює, але доповнює чинне  суміжне галузеве законодавство ЄС, а саме:  Директиву про аудіовізуальні медіа послуги (AVMSD), Директиву про авторське право на Єдиному цифровому ринкуПолітику захисту прав споживачівпроект Регламенту щодо запобігання розповсюдженню терористичного контенту в інтернеті.

Учасники вебінару «Авторське право та Закон про цифрові послуги» проведуть дискусії і про те, як норми нового Закону взаємодіятимуть з галузевими правилами, зокрема в точці перетину Закону про цифрові послуги з режимом для постачальників онлайн-послуг з обміну контентом, викладеним у статті 17 Директиви про авторське право на Єдиному цифровому ринку.

Увага буде зосереджена на онлайн-платформах і захищеному авторським правом матеріалі. Стосовно захищеного авторським правом матеріалу стаття 17 Директиви про авторське право на Єдиному цифровому ринку встановлює новий режим відповідальності для провайдерів онлайн-послуг з обміну контентом. Ці правила мають бути впроваджені державами-членами ЄС із 7 червня 2021 року. І стаття 17 цієї Директиви, і численні положення DSA накладають зобов’язання щодо того, як інтернет-платформи повинні діяти з незаконною інформацією. На відміну від статті 17, яка націлена на контент, що порушує авторські права, DSA спрямована на незаконний контент загалом (у тому числі той, що порушує авторські права). Це порушує питання про те, як ці два механізми будуть взаємодіяти, коли обидва набудуть чинності.  

DSA доповнює статтю 17 і накладає низку додаткових зобов’язань на інтернет-платформи, які кваліфікуються як провайдери онлайн-послуг з обміну контентом. На заході буде розглянуто питання перетину Директиви про авторське право і DSA: наскільки сильним є «горизонтальний» вплив DSA на інтернет-платформи навіть там, де цей вплив унеможливлюється або обмежується специфічним законодавством; як нові асиметричні зобов’язання щодо належної перевірки, що висуваються до інтернет-платформ, які розміщують контент, захищений авторським правом, і забезпечують доступ до нього, будуть застосовуватись, незважаючи на додаток до конкретних вимог статті 17 Директиви про авторське право.

Закон про цифрові послуги (DSA) і Закон про цифрові ринки (DMA) матимуть далекосяжні наслідки на цифрових ринках та онлайн-платформах. Серія вебінарів Європейської аудіовізуальної обсерваторії, присвячена аналізу впливу майбутніх режимів DSA і DMA, пропонує експертний погляд на ці події, розкриває складні питання майбутнього законодавчого пакету, представляє результати останніх пов’язаних досліджень та обговорює потенційні наслідки запровадження нових законодавчих вимог.

Зареєструватись для участі у серії віртуальних семінарів Європейської аудіовізуальної обсерваторії можна за посиланням.