Європейська аудіовізуальна обсерваторія оприлюднила звіт щодо штучного інтелекту в аудіовізуальному секторі. Документ підготовлений групою експертів вищого рівня та складається із 3 частин:
Термін «штучний інтелект» був вперше запропонований Джоном Маккарті на семінарі у Дартмутському університеті у 1956 році. Однак переломний момент у розвитку штучного інтелекту настав у 90-ті роки і пов’язаний із грандіозним збільшенням потужності комп’ютерів. А починаючи із 2010 року, штучний інтелект увійшов у нову еру завдяки технологічному прогресу із можливостями зберігання, простоти доступу до великих даних і вдосконалення методів машинного навчання, зокрема глибоких нейронних мереж.
Важливу роль у сценарії мегашвидкого поширення великих баз даних наразі відіграє Інтернет. За підрахунками, у 2023 році кількість користувачів всесвітньої мережі буде становити більше ніж 5 мільярдів.
Загалом потреба у регулюванні штучного інтелекту набула особливої важливості останніми роками. Хоча глобальні технології не мають кордонів, підхід і політика до регулювання штучного інтелекту найбільш потужних гравців на ринку – США, ЄС, Китаю – значно різниться. Американський підхід полягає у забезпеченні відкритості й ефективності ринку, де є штучний інтелект; підхід ЄС характеризується необхідністю дотримання прав людини; Китай переважно занепокоєний досягненням соціального миру, стабільності і розвитком власної економіки. Кожен із цих підходів передбачає певний юридичний статус для великих даних.
У звіті також було проаналізовано основні цілі, для досягнення яких медіа можуть використовувати штучний інтелект:
- збір новин;
- виробництво новин;
- розповсюдження новин;
- модерування коментарів споживачів.
Відома фраза «з великою силою приходить велика відповідальність» найбільше підходить до штучного інтелекту, як зауважено наприкінці звіту. Штучний інтелект має величезний потенціал робити як добро, так і зло. Ось чому цей феномен викликає одночасно і страх, і захоплення. У світі й досі не вироблено єдиного ставлення до такої проблематики, і все ж існують певні принципи, дотримання яких вбачається необхідним, коли мова йде про штучний інтелект:
- зрозумілість;
- довіра;
- конфіденційність;
- плюралізм;
- свобода вираження поглядів;
- творчість;
- інноваційність.
Лише при дотриманні всіх цих принципів у комплексі можна використовувати штучний інтелект на благо суспільства.