Після 2-х років дії мовних квот на радіо відбулося суттєве збільшення кількості україномовних пісень, однак далі починається новий етап, коли кількість переходитиме у якість. Саме такі прогнози розвитку вітчизняної музичної індустрії в наступному році назвали члени Національної ради Сергій Костинський і Валентин Коваль під час прес-конференції 4 грудня.
Один із запрошених учасників прес-конференції Максим Яковенко, виконавчий продюсер «Радіо «Промінь», в ефірі якого частка пісень державною мовою та україномовного мовлення майже 100%, повідомив, що лише за останній рік в ефірі радіостанції з’явилося приблизно 40 нових імен вітчизняних виконавців. Серед них є і такі гурти, які поки не грають на жодній іншій радіостанції.
«За результатами цього року частка україномовних пісень зросла, однак ми розуміємо, що уже є певна стеля в ефірі радіостанцій і період екстенсивного розвитку українського ринку музики поступово добігає кінця», – зауважив Сергій Костинський. Водночас він наголосив: «Нині ми бачимо новий тренд – це якісний розвиток індустрії, серйозне покращення її конкурентоздатності».
За тривалий час перебування в журі багатьох музичних конкурсів Валентин Коваль також помітив, що порівняно з минулими роками рівень музичного матеріалу українських виконавців помітно зріс. Для прикладу він навів проект телеканалу «М2» – «Хіт-конвеєр», на якому вже три роки він є одним із учасників відбору пісень. «Цього року приблизно з п’ятиста нових композицій, які ми прослуховували на початковому етапі, за технічним рівнем – якістю аранжування і технологією запису – відбір не пройшло 4-5 відсотків, тимчасом як ще три роки тому таких пісень була аж п’ята частина», – наголосив він. Тобто уже сьогодні якість роботи в студіях суттєво зросла та наблизилась якщо не до світового рівня музичної індустрії, то у верхніх десяти відсотках ми нині точно перебуваємо, відзначив Валентин Коваль
Тарас Тополя, лідер гурту «Антитіла», який так само бере участь у відборі пісень на проекті «Хіт-конвеєр», підтримав Валентина Коваля та додав, що, за його спостереженнями, окрім технічного аспекту, майстерність українських виконавців також піднялася на значно вищий рівень у сценічних виступах, виступах наживо, техніці подання пісні, постановках, драматургії, артистизмі. Музикант переконаний, що якість української музики ростиме й далі. Адже, коли артисту дають шанс і він бачить, що є радіостанції або телеканали, на яких він може заявити про себе, – це все спонукає виконавців до дій. «Коли у нас ще підтягнеться база по інтелектуальній власності, я впевнений, що Україна буде невід’ємною частиною світового шоу-бізнесу і ми інтегруємся туди всіма своїми гранями. Тому що те, що є в нашій культурі, однозначно доповнить світ», – запевнив він.
Зі свого боку співачка Alyosha зізналася, що насправді дуже радіє з того, що артисти, які раніше співали тільки російською мовою, почали також робити україномовні пісні. «Коли ми виходимо на сцену, ми також несемо важливість своєї мови, важливість своєї громадянської позиції. І це дуже вагомий момент не тільки в музиці, не тільки в культурній сфері, а взагалі для країни», – пояснила співачка.
«Коли кажеш «заповнення квоти», це виглядає як такий механічний незрозумілий процес, однак її усвідомлення приходить одразу, щойно бачиш перелік тих сучасних та цікавих українських пісень, з яких вона складається», – зауважив Валентин Коваль. На його думку, мовна квота створює певний люфт для появи нових українських виконавців та їх підйому на зовсім новий рівень.
«Наступного року завдяки дії закону щодо обов’язкової частки державної мови ми очікуємо, що ефір радіостанцій заповнять нові вітчизняні хіти і шлягери», – підсумував Сергій Костинський.