Як зробити українське мовлення потужнішим? – у Сумах обговорили інформаційний фронт на прикордонних територіях

14.11.2022

Представниця Національної ради України у Сумській області Лариса Якубенко ініціювала засідання робочої групи для обговорення стану інформаційного простору Сумщини. У ньому взяли участь керівники Сумської ОВА, Сумського обласного відділу ПСФ УДЦР, Технічного центру – Суми Харківської філії Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення, представники Служби безпеки України, відділу протидії кіберзлочинам у Сумській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України, департаменту цивільного захисту населення Сумської ОВА.

Сумщина – стратегічна область, вона має найдовший  у країні кордон з державою- агресором – 550 кілометрів. Прикордонні території постійно під впливом рашистських пропагандистських ЗМІ. Аби протистояти їм, розвивати українське мовлення, із 2015-го року Національна рада систематично замовляла у державного підприємства «Український державний центр радіочастот» (УДЦР) прорахунок нових частотних присвоєнь, втілювала проєкт «Радіо громад».

Особлива увага приділялася населеним пунктам, розташованим за 20 кілометрів від кордону. Для них у 2019 році було прораховано 14 частот.

У період із 2015 по 2021 рік  на конкурси було виставлено 30 радіочастот для Сумської області (9 – для місцевих мовників, 12 частот – для суспільного мовлення).

Для того, щоб ліквідувати білі плями цифрового телебачення на Сумщині – це території Великописарівської, Краснопільської, Середино-Будської громад, – Національна рада клопотала перед УДЦР про збільшення потужності радіопередавачів суспільного мовника. А 4 листопада регулятор звернувся до УДЦР про необхідність збільшення потужності всіх телевізійних і радіопередавачів українських мовників у Сумській області.

Начальниця управління радіочастотного ресурсу та технічного контролю Національної ради Тамара Мироненко повідомила учасникам наради, що покращити покриття телевізійним сигналом прикордонних територій області планувалося з розбудовою цифрової багатоканальної мережі МХ-7. Кабінет Міністрів у серпні 2021 року затвердив Програму підвищення обороноздатності й безпеки держави, яка і мала б вирішити ці питання.

Проте, за словами начальника Центру технічної експлуатації – Суми Харківської філії КРРТ Миколи Мельника, хоч кошти на придбання обладнання були виділені Урядом, але війна внесла свої корективи. Будівництво зупинили через нестачу частини обладнання.

На думку Тамари Мироненко, виходом із цієї ситуації може стати міжнародна допомога. Успішний приклад залучення закордонних партнерів до придбання цифрового обладнання є в Івано-Франківській області. Треба переймати цей досвід і працювати в цьому напрямі.

Важливою темою для обговорення стало питання розбудови ефективної системи оповіщення в громадах, розташованих у районах проведення бойових дій. Ішлося і про ситуацію з перебоями мовлення внаслідок відключення електропостачання.

У цьому контексті Лариса Якубенко наголосила на важливості мінімізації відключення від електропостачання ліцензіатів Сумщини. Також вона закликала залучити благодійні фонди і органи місцевого самоврядування для забезпечення телерадіокомпаній генераторами.

Заступник голови Сумської ОВА Андрій Бірюков запевнив, що адміністрація буде звертатися за донорською підтримкою задля допомоги місцевим мовникам і провайдерам. Також він сказав, що для оповіщення населення важливо максимально ефективно використовувати різні платформи – телебачення, радіо, телефони, інтернет, сирени.

Керівник апарату Сумської ОВА Ігор Кальченко, підсумовуючи обговорення, наголосив, що питання складні, і тому для місцевих й центральних органів влади треба виробити чіткий алгоритм дій, який би допоміг зробити все можливе, щоб інформаційний простір Сумської області був захищений.