З ініціативи Національної ради за участі представників медіа, психологів, правозахисників і уповноважених представників з прав дітей відбулася нарада «Регулювання і саморегулювання медіа: психологічні аспекти висвітлення тем насильства над дітьми». Регулятор ретельно опрацював численні матеріали цього заходу і на основі них підготував спеціальний порадник для медіа, як працювати з темою насильства над дітьми.
В основу рекомендацій, перерахованих далі, лягли поради:
Дар’ї Герасимчук, радниці — уповноваженої Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і членкині Робочої групи зі створення правил захисту дітей у медіа;
Ірини Суслової, представниці Омбудсмана з прав дітей, сім’ї, молоді та спорту;
Юлії Чаплінської, кандидатки психологічних наук, голови Київського відокремленого підрозділу Асоціації політичних психологів України, дослідниці Тілбурзької школи гуманітарних і цифрових наук (Нідерланди);
Любові Найдьонової, членкині робочої групи зі створення правил захисту дітей у медіа, докторки психологічних наук, президентки Української асоціації медіапсихологів та медіапедагогів;
Анни Козлової, докторки філософії у галузі психології, судової експертки Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, спеціалістки у сфері розслідування злочинів проти дітей;
Людмили Гриценко, адвокатки, експертки у сфері захисту прав та інтересів дітей, лекторки Вищої школи адвокатури, експертки Міжвідомчої координаційної Ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх і дивізіону «Ювенальна психологія».
Дослідження «Сексуальне насильство в Україні», проведене офісом Ради Європи 2021 року, засвідчило високий рівень насильства стосовно дітей:
При цьому 43% постраждалих від різних форм сексуального насильства (і дорослих, і дітей) готові мовчати, а не розповідати. Тому медіа, безперечно, повинні говорити про проблеми суспільства, особливо про насильство стосовно дітей у нашій країні, про захист їхніх прав.
Головні правила для медіа, які убезпечать від помилок при висвітленні ситуацій, пов’язаних із насильством щодо дітей, особливо сексуальним:
1. Працюючи над інформаційним матеріалом, визначіться, яка його мета, та спрогнозуйте можливі наслідки. На який результат ви очікуєте після його оприлюднення? Які можуть виникнути небажані наслідки? Які засоби вам потрібні для того, щоб реалізувати свою мету? Які з цих засобів є прийнятними, а які – ні?
2. Обов’язково керуйтеся вимогами статті 3 Конвенції ООН «Про права дитини», де сказано, що в усіх діях стосовно дітей потрібно враховувати принцип найкращих інтересів дитини.
Особливі застереження медіа щодо підготовки матеріалу про дитину, яка щойно повернута з депортації:
Журналісти також мають прислухатися до порад експертів щодо інтерв’ювання дітей-інвалідів:
Контактна інформація: важлива порада психологів
Розповідаючи про насильство — фізичне, психологічне чи сексуальне, — медіа завжди повинні оприлюднювати дані про служби, які опікуються такими випадками, зазначати номери телефонів та інші контактні дані центрів з екстреної допомоги. Такі дії — це та посильна допомога, яка може сприяти потерпілим, а в окремих випадках врятувати їхнє життя:
Повністю інфографіку дивіться тут:
Порадник для медіа у текстовому форматі дивіться тут.
Акти саморегулювання медіа, ухвалені робочою групою із захисту прав дітей у медіа, що діє при Національній раді:
Спільний акт узгодження № 1
Захист дитини, яка зазнала сексуального насильства, при залученні до медіавиробництва
Спільний акт узгодження № 2
Висвітлення засобами масової інформації теми суїциду
Спільний акт узгодження № 3
Висвітлення засобами масової інформації теми участі дітей у збройних конфліктах
Спільний акт узгодження № 3 (нова редакція)
Висвітлення в медіа теми дітей війни
Спільний акт узгодження № 4
Висвітлення засобами масової інформації випадків насильства і жорстокості
Спільний акт узгодження № 5
Висвітлення засобами масової інформації випадків булінгу (цькування)